رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش

چگونه حافظه گوشی هوشمند اندرویدی را ﺁزاد کنیم

1399-06-24 10:40
تنظیم اندازه قلم

پ

4:35

چگونه حافظه گوشی هوشمند اندرویدی را ﺁزاد کنیم

حافظه گوشی

از حافظه‌ی گوشی‌های هوشمند و تبلت ها می‌توان به‌آسانی استفاده کرد، به ویژه اگر از این سیستم‌ها برای مدت طولانی استفاده کنیم. ما می‌توانیم مقداری از فضای اشغال‌شده از اطلاعات را در سیستم‌های هوشمند اندرویدی پاک ‌کنیم.

ممکن است گوشی‌ها و تبلت‌های اندرویدی با حافظه ۱۲۸ گیگابایت یا ۲۵۶ گیگابایتی وجود داشته باشد، اما هنوز شانس آن راداریم که سیستم هوشمند خودمان با ظرفیت حافظه ۶۴ گیگابایت یا حتی ۳۲ گیگابایت را هنوز با پاک‌سازی حافظه آن دوباره مورداستفاده قرار دهیم.

اگر تمام فایل‌هایمان را در فضای ابری ذخیره نکنیم، می‌توانیم به راحتی حافظه ذخیره‌سازی را خالی کنیم.
خوشبختانه گوشی‌های اندروید، ابزارهایی دارند تا ما بتوانیم هر وقت که نیاز داشتیم مقداری از فضای اضافی را خالی کنیم. حتی برای پاک‌سازی حافظه، تعدادی برنامه‌ی کاربری وجود دارند که می‌توانیم آن‌ها را نصب‌ کنیم تا این کار برای ما ساده‌تر شود.

ابزار ذخیره‌سازی داخلی اندروید

یک بخش با عنوان" Storage " در تنظیمات هر دستگاه اندرویدی وجود دارد که به ما اطلاعات مربوط به فضای ذخیره‌سازی را می‌دهد. از این قسمت می‌توان برای خالی کردن حافظه استفاده کرد.

1_1.png

 

درگوشی یا تبلت اندرویدی، یک یا دو بار انگشت خود را از بالای صفحه به پایین می‌کشیم، سپس روی نماد چرخ ضربه می‌زنیم تا منوی" Settings "  باز شود.

2_2.png

لازم به ذکر است در برخی گوشی‌های هوشمند، برای دسترسی به گزینه" Storage " باید ابتدا روی "Device Care " ضربه بزنیم، سپس"Storage" را در منوی  "Settings"  انتخاب کنیم.

3_1.png

 

در بالای صفحه نمایش می‌توان میزان حافظه‌ی استفاده‌شده و حافظه‌ی در دسترس را مشاهده کرد. یک لیست از دسته‌های ذخیره‌سازی در شکل زیر آورده شده است. برخی از گوشی‌های اندرویدی دارای قابلیت "Free Up Space"  برای آزادسازی حافظه روی این صفحه می‌باشند.

4_1.png

یکی از لیست‌ها را برای پاک کردن ﺁن انتخاب می‌کنیم.

5_1.png

در شکل زیر لیستی از برنامه‌های مرتبط با موضوع را مشاهده می‌کنیم. در این مثال، در حین پاک کردن فایل‌های صوتی، می‌توان برنامه‌های موسیقی را مشاهده کرد. روی یکی از برنامه‌ها ضربه می‌زنیم.

6_1.png

روی گزینه‌ی " Clear Storage" یا "Clear Cache" ضربه می‌زنیم.  توجه داشته باشید که انتخاب Clear Storage برنامه را بازنشانی می‌کند و ما را با پاک کردن همه داده‌ها از برنامه خارج می‌کند.

7_0.png

 

همچنین، هر بخش در لیست برنامه‌ها یک گزینه کلی‌تر با عنوان Files دارد که از طریق آن می‌توانیم فایل‌هایی را که مستقیماً با یک برنامه مرتبط نیستند، حذف کنیم.

8_0.png

یک file manager در folder باز می‌شود و به ما اجازه انتخاب فایل‌های موردنظر جهت حذف را می‌دهد.

9.png

همان‌طور که در بالا اشاره شد، برخی گوشی‌ها شامل گزینه‌ی "Free Up Space"  بر روی صفحه" Storage"  می‌باشند که امکان پاک‌سازی و آزاد کردن فضای حافظه را می‌دهند.

10.png

اگر برنامه‌های مدیریت فایل بر روی گوشی‌مان نصب‌شده‌ باشد، ممکن است در خلال اجرای برنامه از ما پرسیده شود که از کدام برنامه می‌خواهید برای تکمیل عملکرد استفاده کنید و موردی که در این خصوص مدنظر ماست Smart Storage است که ﺁن را انتخاب کرده و روی " Just Once"  ضربه می‌زنیم.

11.png

با کلیک و رفتن به صفحه بعد که بسته به دستگاهی که در اختیارداریم متفاوت است، می‌توانیم در برخی از فرم‌ها، لیستی از قسمت‌های پیشنهادشده را ‌بینیم که می‌توان ﺁن‌ها را برای آزادسازی فضای حافظه پاک کرد؛ اما در همه آن‌ها مواردی مشترک می‌باشد که به برخی از این نقاط مشترک اشاره می‌کنیم.

Backed Up Photos & Videos:‎ این عمل فایل‌های رسانه‌ای را که از قبل در فضای ذخیره‌سازی ابری پشتیبان گیری شده است، حذف می‌کند.

Temporary Files:‎ این عمل فایل‌هایی مانند cached در clipboard و مواردی که دیگر موردنیاز نیستند را حذف می‌کند.

Downloads:‎ ای عمل مواردی را که قبلاً دانلود کرده‌ایم را پاک می‌کند.

Idle/Infrequently Used Apps:‎ در این عمل معمولاً برنامه‌هایی که اغلب از آن‌ها استفاده نمی‌کنیم به ما نمایش داده می‌شود و به ما این امکان داده می‌شود که آن‌ها را به صورت کلی uninstall کنیم.

12.png

قسمت‌های مختلف را جستجو کنید و هر فایلی را که می خواهید حذف کنید را انتخاب نمایید. برای حذف فایل‌ها روی "Free Up‏"، "Delete" یا "Remove" کلیک می‌کنیم.

ما می‌توانیم با بازگشت دوباره به منوی Storage، فضای مورد استفاده یا در دسترس موجود درگوشی هوشمند یا تبلت خود را مشاهده کنیم.

اگر با استفاده از روش داخلی نتوانستیم به شیوه دلخواه فایل‌های موردنظر را سازمان‌دهی و پاک ‌کنیم، می‌توانیم از ابزارهای دیگری که در Google Play Store در این خصوص وجود دارند، استفاده کنیم. این برنامه‌های مدیریت فایل شامل ابزاری برای کمک به مردم در حفظ فضای ذخیره‌سازی است.

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

مطالب آموزشی مرتبط