رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش

چگونه عملکرد سیستم کامپیوتری خود را سریع‌تر کنیم

1399-06-24 12:45
تنظیم اندازه قلم

پ

4:53

چگونه عملکرد سیستم کامپیوتری خود را سریع‌تر کنیم

چگونه عملکرد سیستم کامپیوتری خود را سریع‌تر کنیم

کار بر روی سیستم‌هایی که کند شده‌اند، آزار‌دهنده است. اگر سیستم شما دارای سیستم‌عامل ویندوز 7، 8 و یا 10 است، می‌توانید جهت افزایش سرعت آن از مطلب زیر استفاده کنید.

اولین چیزی که می‌خواهیم به شما اطلاع دهیم این است که کند بودن دستگاه به معنای فروش آن نیست. تحقیقات نشان می‌دهد که شما می‌توانید مراحل مختلفی را جهت بهبود عملکرد سیستم انجام دهید.
در این مطلب، مهمترین مراحلی که می‌توانید برای سرعت بخشیدن به رایانه شخصی یا لپ‌تاپ با ویندوز 7، 8 و یا 10 انجام دهید، آورده شده است. توجه داشته باشید که در این مطلب، فرض بر این است که شما ویندوز 10 را اجرا می‌کنید. ولی در صورت لزوم و اعمال تغییرات قابل توجه، برای ویندوز 7 و 8 مطالبی نیز ارائه خواهد شد.

برنامه‌های غیر‌ضروری سیستم را ببندید
اگر احساس می‌کنید که سیستم در هنگام شروع، کند کار می‌کند ممکن است برنامه‌های زیادی بر روی سیستم نصب شده باشند. برخی از برنامه‌ها با راه‌اندازی سیستم راه‌اندازی می شوند و در هنگام کار با برنامه‌های دیگر، همچنان به کار خود ادامه می‌دهند.
اکنون برای دسترسی به همه این موارد، باید از طریق پیکان رو بالا موجود در سمت راست نوار وظیفه سیستم‌عامل خود اقدام کنید. برنامه‌ای که در حال اجرا است و نیازی به آن ندارید را می‌توانید با راست کلیک کردن بر روی آن، ببندید.

از برنامه‌هایی که بصورت خودکار در startup اجرا می‌شوند جلوگیری کنید
این موضوع یکی دیگر از مشکلاتی است که برای کاربران ویندوزی وجود دارد. اضافه نمودن برنامه‌هایی که همزمان با ویندوز شروع به کار می‌کنند، موجب کندی سرعت سیستم خواهد شد. پس به برنامه‌هایی که نیاز ندارید اجازه ندهید بلافاصله با راه‌اندازی سیستم اجرا شوند.

البته در سیستم‌عامل ویندوز همیشه برخی از برنامه‌ها وجود دارند که باید هنگام راه‌اندازی سیستم به طور خودکار راه‌اندازی شوند. یکی از این برنامه‌ها، آنتی‌ویروس است.

در اینجا چگونگی جستجو در لیست برنامه‌های راه‌اندازی شده و میزان تاثیر آن‌ها بر روی عملکرد سیستم را توضیح می دهیم:

1- ابتدا با کلیک راست بر روی Taskbar گزینه Task manager را انتخاب کنید. جهت انتخاب task manager می‌توانید از کلیدهای ترکیبی CTRL+SHIFT+ESCAPE نیز استفاده کنید.

2- در این مرحله بر روی تب startup کلیک کنید.
در اینجا می‌توانید تاثیر برنامه‌ها را مشاهده کنید. همچنین می‌توانید تاثیری را که یک برنامه بر روی زمان شروع کار شما دارد را نیز بررسی کنید. در این مرحله لیست را مرور کرده و برنامه‌ای را که نیاز ندارید، حذف کنید.

تحقیقات نشان می‌دهد که این روند در کاهش دقیقه/ثانیه‌ای شروع به کار دستگاه بسیار تأثیرگذار است. به برنامه‌هایی که از لحاظ تاثیر در درجه بالایی دارند، توجه نمایید. ولی با این حال، توجه داشته باشید که برخی از این برنامه‌ها ممکن است عملکردهای حیاتی برای سلامت سیستم‌عامل ویندوز شما داشته باشند.

برنامه‌‌هایی که مایکروسافت، ناشر آن است، برنامه‌هایی هستند که شما به آن‌ها نیاز دارید و نباید غیرفعال کنید. برای غیرفعال کردن یک برنامه مشخص از لیست راه‌اندازی، تنها کاری که باید انجام دهید این است که بر روی نام برنامه راست کلیک کرده و گزینه Disable را انتخاب کنید.

کاربران ویندوز‌7، جهت انجام این کار می‌توانند از جستجوی System Configuration استفاده کنند.

از به روز بودن برنامه‌ها، درایورها و سیستم‌عامل اطمینان حاصل کنید.
به روز نگه داشتن همه سیستم‌ها، راهی عالی برای داشتن حداکثر امنیت، بدون صرف هزینه‌ای برای محصولات امنیتی گران‌قیمت است .

مایکروسافت ویندوز، دارای ویژگی‌ای است که با استفاده از آن، به طور خودکار هر زمان که به روزرسانی در دسترس باشد، اعلانی را برای کاربر ارسال می‌کند. اگر احساس می‌کنید که یک به روز رسانی مهم را از دست داده‌اید می‌توانید به روش زیر آن را بررسی کنید:
1-    منوی استارت ویندوز را انتخاب کنید.
2-    بر روی گزینه settings کلیک کنید.
3-    در این مرحله Updates & Security را انتخاب نمایید.
4-    در آخر بر روی Windows Updates کلیک کنید.
توجه داشته باشید که علاوه بر سیستم‌عامل، برنامه‌ها را نیز مرتب به روز‌رسانی کنید.

فایل‌های غیرضروری را حذف کنید.
فایل‌های غیر‌ضروری باعث پایین آمدن عملکرد سیستم می‌شوند، پس بهتر است آن‌ها را حذف کنید. برای حذف فایل‌های غیر‌ضروری کار را با آزاد‌سازی فضای دیسک شروع کنید. برنامه‌هایی که از منابع سخت‌افزاری زیاد استفاده می‌کنند را مشخص نمایید.

بهترین راه برای شناسایی چنین برنامه‌هایی این است که به سادگی task manager ویندوز باز کنید و سپس برنامه‌هایی را که بیشترین استفاده از منابع سیستم دارند، مشخص کنید.

در ویندوز 10 بر روی task manager راست کلیک کرده و گزینه more details را انتخاب کنید. این گزینه به شما این امکان را می‌دهد تا اطلاعات بیشتری در مورد برنامه‌های خود و نحوه اجرای آن‌ها بر روی دستگاه داشته باشید.
اگر احساس می‌کنید برای همیشه برنامه‌ای را باید ببندید، سعی کنید ابتدا برنامه را به روش مناسب ببندید.

تنظیم صحیح گزینه‌های power
آخرین نسخه‌های ویندوز، برنامه‌های power از قبل پیکربندی شده را برای کاربران ارائه می‌دهند. کاربران ویندوز می‌توانند برنامه‌ای را که بهترین کارایی را برای آن‌ها خواهد داشت را انتخاب کنند.

به طور پیش‌فرض، برنامه power روی Balanced تنظیم شده است. این بدان معنی است که سیستم هنگام کار با یک برنامه خاص، مصرف انرژی و عملکرد را در نظر خواهد گرفت. بسته به شرایط خود می‌توانید برنامه power دستگاه را تغییر دهید.

کاربران ویندوز همچنین امکان ایجاد برنامه power سفارشی را به شرح ذیل دارند:
1- وارد control panel شوید.
2- گزینه Hardware and Sound را انتخاب نمایید.
3- در این مرحله بر روی power option کلیک کرده و سپس Create a power plan را انتخاب کنید.
4- نام برنامه را انتخاب و بر روی Next کلیک کنید.

راه دیگر برای دستیابی به همان کار، شروع با برنامه power استاندارد و سپس اعمال تنظیمات متناسب با نیازها است. طبق مراحل بالا کاربر پس از انتخاب گزینه‌های power باید بر روی گزینه choose or customize a power plan کلیک کند.

در مرحله آخر Change plan settings را انتخاب کنید.
اگر گزینه خود را برای Change advanced power settings تغییر دهید، امکان انجام تنظیمات جزئی‌تری را نیز دارید که قطعاً تأثیر مناسبی بر سرعت دستگاه شما خواهد داشت.

 

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

مطالب آموزشی مرتبط