رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش

چرا باید مانع دسترسی کودکان به بازی های رایانه ای شویم؟

1390-11-18 10:44
تنظیم اندازه قلم

پ

3:27

چرا باید مانع دسترسی کودکان به بازی های رایانه ای شویم؟

 بسیاری از نرم افزارهای فیلتر اینترنت این قابلیت را دارند که مانع از دسترسی کودکان به بازی های رایانه ای شوند. حال این سوال مطرح می شود که، مگر این بازی ها چه مشکلی دارند؟ بچه ها باید بازی کنند، درست است؟ در پاسخ باد گفت البته که بازی کردن ثمرات فراوانی برای فرزندانمان دارد. بازی کردن باعث سرگرمی و افزایش آگاهی های فرزندانمان می شود، توانایی خواندن تصاویر، نمودارها و تحلیل موضوعات را بطور همزمان برای ایشان فراهم می آورد. اگر یک کودک توجه کمی به اطرافش داشته باشد، بازی کردن می تواند موجب افزایش تمرکز وی شود. بهرحال، دلایل خوبی برای بسیاری از والدین وجود دارد که، از نرم افزارهایی جهت کنترل و مسدود کردن دسترسی فرزندانشان به بازی های رایانه ای شوند.

بازی های رایانه ای فاقد تحرک و فعالیت های فیزیکی است، بنابراین دنبال کردن یک ورزش همراه با فعالیت بدنی که باعث افزایش استقامت فیزیکی شود کاملا مفیدتر خواهد بود. بازی های رایانه ای نمی توانند تفکیکی برای سن کاربر خود قائل شوند، به همین دلیل، ممکن است گاها شامل محتوایی باشند که مناسب شخص کاربر نیست. قرار گرفتن طولانی مدت در معرض خشونت بسیاری از بازی های مشهور، می تواند روی احساسات افراد در هر سنی اثر گذار باشد و باعث کاهش عواطف انسانی ایشان گردد. 
توجه به استفاده از نرم افزارهای فیلترینگ برای تنظیم زمان دسترسی کودکان به بازی های رایانه ای، باعث افزایش سلامت جسمی فرزندانمان می شود. حقیقت اینست که انجام این بازی ها در حالت ساکن انجام می شود و کاملا در خلاف فعالیت های بدنی است، این خود دلیلی محکم برای محدودیت دسترسی فرزندانمان به اینگونه بازی هاست.  بازی های رایانه ای خطراتی را برای سلامتی افراد بوجود می آورد از جمله آن ها می توان چاقی، خستگی چشم، مشکلات عضلانی و مفصلی را نام برد. البته، بازی های غیر خشن معمولا مفید هم هستند، اما بازی کردن بیش از حد همیشه مضر است.
ضررهای بازی کردن بیش از حد تنها محدود به مشکلات جسمی نمی شوند. بلکه ممکن است منجربه مشکلات روانی برای فرد از جمله اعتیاد به بازی های رایانه ای شود که خود این امر زندگی روزمره فرد را نیز تحت تاثیر خود قرار می دهد. خطر این اعتیاد منزوی شدن فرد از جامعه را در پی خواهد داشت که تمامی ارتباطات و انرژی او صرفا محدود به بازی های رایانه ای می شود، این وضعیت درحالیست که این انرژی باید صرف دستیابی فرد به خواسته هایش در زندگی شود. یافته های دانشمندان روانشناس تاکنون متناقض و بی نتیجه بوده است. اما در این تناقضات یک نقطه مشترک وجود دارد و آن اینکه، کودکانی که در حال حاضر از نظر بیولوژیکی تمایل به خشونت دارند، به احتمال بسیار زیاد تحت تاثیر بازی های خشن قرار می گیرند.
البته تاکنون هیچ اتفاق نظری برای مضر بودن این بازی ها در سلامت روان وجود نداشته است. سال 2011، در کشور هلند، یک مرد 24 ساله با استفاده از سلاح گرم 6 نفر را در یک مرکز تجاری به قتل رساند. او پیش از این اقدام یک بازی ویدئویی خشن بازی کرده بود، صحنه های بازی بسیار شبیه به جنایت واقعی بود که در آن مکان روی داد. یکسال قبل از این حادثه هولناک، در کشور فرانسه یک فرد که در بازی بصورت مجازی با چاقو شخصیت های بازی را می کشت، در دنیای واقعی نیز آن جنایت را تکرار کرد و یک فرد را با ضرب چاقو به قتل رساند. سال پیش از آن نیز، یک نوجوان 17 ساله به تقلید از یک بیمار روانی در یک بازی ویدیویی خشن با یک تبر به چند نوجوان حمله کرد و سپس یک زن میانسال را با ضربات تبر از پای درآورد.
آیا این جنایات وحشیانه بدلیل اثرات بازی های خشن است؟ و آیا این خشونت به این دلیل آن ها را مجذوب خود می کند که آن ها ذاتا شیفته ی خشونت هستند؟ ما نمی دانیم و البته نباید از کنار دلایل اینچنین جنایاتی به سادگی بگذریم. اما، اگر قصد دارید که دسترسی فرزندانتان را به اینچنین بازی هایی محدود کنید، می توانید از نرم افزارهای فیلترینگ کمک بخواهید تا زمانی که شما در منزل نیستید بتواند فرزندتان را جهت عدم دسترسی به چنین بازی های خشنی کنترل کند.
 
کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

مطالب آموزشی مرتبط