آنچه باید بدانیم

نکات قابل توجه برای مقابله با آسیب‌های فضای مجازی برای فرزندانمان

راهکارهای تربیتی برای مقابله با آسیب های فضای مجازی برای فرزندانمان در قبال این فضای پیش‌بینی ناپذیر و تاثیر احتمالا مخربی که بر ذهن و اندیشه فرزندامان خواهد داشت چه باید کرد؟

1- والدین آگاه و روزآمد
اولین گام برای مهار آسیب‌های فضای مجازی داشتن تسلط و آگاهی‌های لازم جهت استفاده سالم و مفید از فضای مجازی از جانب پدر و مادر است. عمدتا والدینی که شیوه استفاده صحیح از دستگاه‌های ارتباطی را نیاموخته‌اند، نادانسته یا ناخواسته فرزندانشان را در معرض خطرات و آسیب‌های جدی‌تری قرار می‌دهند. در صورتی امر و نهی‌های والدین از جانب فرزندان مسموع واقع خواهد شد که با تکیه بر اطلاعات صحیح ایراد شوند. لذا هر یک از ما در جایگاه پدر و مادر وظیفه داریم بنابر مصالح تربیتی خانواده خویش و فرزندان‌مان، دایره اطلاعات خود را پیرامون فضای مجازی، کاربری ها و آسیب‌های آن گسترش دهیم.

2- تنظیم قوانین خانوادگی
اجرای چند قانون ساده در محیط خانه می‌تواند تا اندازه بسیار زیادی آسیب‌های فضای مجازی را محدود سازد. به عنوان مثال هیچ یک از اعضای خانواده حق بردن گوشی به اتاق خواب را نداشته باشند. یا مودم تنها در ساعات مشخصی از روز در خانه روشن باشد و خارج از آن ساعات استفاده از آن منع شود. اجرای چنین قوانین ظاهرا ساده، هم در سلامت بدن و جسم اعضای خانواده تاثیر بسزایی خواهد داشت و هم در سلامت روح و اندیشه ایشان موثر واقع خواهد شد.

3- محدودیت در لوازم الکترونیکی غیرشخصی
بعضا دیده می‌شود که والدین تبلت یا گوشی هوشمند اختصاصی برای فرزند خود تهیه می‌کنند و این درحالیست که به رمز عبور این وسیله حتی دسترسی ندارند. چنین عمل خطرناکی نه تنها ممکن است آسیب‌های جدی جسمانی و روانی برای کودک و نوجوان در پی داشته باشد بلکه ممکن است امنیت تمام اعضای خانواده را به چالش بکشد. کودکان و نوجوانان تازه بالغ ممکن است به سادگی یک غریبه را محرم اسرار خود فرض کنند و برای ایشان اطلاعات شخصی خود یا خانواده را فاش سازند. ضرورتا می‌بایست لوازم الکترونیکی در دسترس والدین یا سایر اعضای خانواده باشد تا با حداکثر میزان نظارت زمینه آسیب‌های احتمالی بر طرف شود.

4- الگوسازی یک خانواده پر تحرک و پویا
خانواده‌ای که تعاملات گسترده و منظم با اعضای خود و دیگران داشته باشد خلاء عاطفی و روانی نخواهد داشت. هر میزان که همبستگی اعضای خانواده افزایش یابد تمایل به حضور منفردانه در فضای مجازی کاهش خواهد یافت. این یکی از خصلت های اساسی فضای مجازی است که اجتماع را به افراد تقلیل می‌دهد. افراد تنها زمانی به فردیت می‌رسند که هر یک اختصاصا و مجزا از دیگری در این فضا حضور به هم رسانند. اما یک خانواده پویا می‌تواند تا اندازه زیادی از این امر جلوگیری به عمل آورد.