كارشناس پلیس فتای استان گیلان در همایش صیانت از کاربران فضای مجازی مطرح کرد:

افزایش سواد رسانه‌ای اولویت اول دستگاه‌های فرهنگ ساز

کارشناس پلیس فتا فرماندهی انتظامی استان گیلان با حضور در همایش صیانت از کاربران فضای مجازی که به همت اداره کل بهزیستی استان  در سالن باغچه‌بان آن اداره کل برگزار گردید، گفت: افزایش سواد رسانه‌ای باید اولویت اول دستگاه‌های فرهنگ ساز باشد.
پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا: وی با اشاره به ورود اینترنت به عنوان بعد دوم زندگی افراد، بیان کرد: صرف داشتن نگاه یک جانبه به فرصت‌ها در این بستر و غفلت از آسیب و تهدیدات این حوزه اشتباه است، چرا که نگاه تک بعدی به این موضوع زمینه ساز وقوع بسیاری از جرائم سایبری است.

این کارشناس و تحلیل‌گر سایبری افزایش اطلاع رسانی عمومی در خصوص قانون جرائم رایانه‌ای را یکی از موثرترین راه‌های کاهش بروز جرائم سایبری خواند و افزود: آموزش قانون به جوانان و اطلاع رسانی صحیح به خانواده‌ها می‌بایست جز اولویت‌های دستگاه‌های فرهنگ ساز در این حوزه به حساب آید.

وی با اشاره به وقوع 46 درصد جرائم سایبری استان گیلان در بستر شبکه اجتماعی، گفت: جرائم مرتبط با شبکه‌های اجتماعی به لحاظ نوع جرم، هتک حیثیت با 38 درصد و مزاحمت اینترنتی با 20 در صدر جرائم قرار دارد. لذا ضرورت افزایش هوشیاری عمومی و افزایش دانش و اطلاعات شهروندان در خصوص شبکه‌های اجتماعی و تهدیدها و فرصت‌های آن امری ضروری و انکار ناپذیر است.

این کارشناس پلیس فتا در خاتمه با معرفی سایت پلیس فتا و این‌که در سایت پلیس فتا مطالب آموزشی بسیار خوبی برای مطالعه شهروندان در خصوص تهدیدات و فرصت‌های فضای سایبر وجود دارد، گفت: شهروندان می‌توانند در صورت اطلاع از هرگونه فعالیت مجرمانه در فضای مجازی یا پیام رسان‌های موبایلی مراتب را از طریق نشانی پلیس فتا به آدرس‌ www.Cyberpolice.ir بخش ارتباطات مردمی گزارش نمایند.