۱۳۹۶-۱۰-۱۶ ۲۳:۰۰
تنظیم اندازه قلم

پ

خالی شدن ۴۰۰ کارت بانکی به وسیله اسکیمر

خالی شدن ۴۰۰ کارت بانکی به وسیله اسکیمر

سرقت اطلاعاتی مربوط به برداشت از حساب افراد به شکل های متفاوتی صورت می گیرد که شیوه ای از آن نصب دستگاهی کوچک به نام اسکیمر بر روی دستگاه POS (کارت‌خوان) می‌باشد. متأسفانه اکثر کاربران جهت پرداخت مبلغ کالای خریداری شده، کارت خود را تحویل فروشنده می‌دهند که این کار باعث سوء‌استفاده شیادان و کلاهبرداران می‌گردد.
رئیس پلیس فتا استان فارس از شناسایی و دستگیری باند برداشت غیر مجاز ازحساب بانکی افراد از طریق دستگاه اسکیمر و شناسایی بیش از ۱۰۰۰ مالباخته، خبر داد.
سرهنگ حبیب اله رجبلی درباره این پرونده اظهار داشت: فردی با طرح شکایت به دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان شیراز و ارجاع به این پلیس اعلام کرد در حالی که کارت عابر بانک خود را در اختیار داشته است، مبلغ دو میلیون ریال از طریق دستگاه خودپرداز از حساب وی برداشت شده است. به دنبال این پرونده، چندین مرجوعه قضایی دیگر از دادسرا با مضمون برداشت غیر مجاز از حساب بانکی افراد به این پلیس ارجاع گردید.
وی افزود: با اعلام این خبر، بلافاصله کارشناسان پلیس فتا استان تحقیقات خود را بر روی این پرونده آغاز کردند و در مراحل مقدماتی رسیدگی به پرونده دریافتند که از تعدادی حساب دیگر نیز در شهرهای مختلف کشور، به همان شکل برداشت هایی به صورت غیرمجاز انجام شده است.
سرهنگ رجبلی اضافه کرد: سپس مشخص گردید که برداشت های انجام شده به وسیله تهیه کپی از کارت های بانکی شاکیان انجام می پذیرد و سرانجام بعد از مدت کوتاهی یکی از افراد مرتبط با برداشت های غیرمجاز در یکی از استان های کشور شناسایی و با توجه به جغرافیای جرم، در همین اثنا یک تیم از کارشناسان این پلیس به استان مورد نظر اعزام و متهم دستگیر گردید.
سرهنگ حبیب اله رجبلی تصریح کرد: متهم که در ابتدا منکر انجام هرگونه عمل مجرمانه می شد، با دیدن مستندات و ادله دیجیتال به بزه انتسابی خود اعتراف و علت جرم خود را رفع احتیاجات مالی عنوان کرد.
وی اضافه کرد: بعد از اعترافات متهم مشخص شد که این مرد شیاد به صورت ماهرانه با نصب دستگاه اسکیمر در مغازه اش ( خارج از دید مشتری) زمانی که افراد برای خرید به آنجا مراجعه می کردند اقدام به کپی برداری از کارت عابر بانک آنها می کند و در نهایت با رمزی که از خود مشتری دریافت می کرده در فرصت های مناسبی از حساب آنها برداشت را انجام می داده است.
این مقام مسئول با بیان اینکه شهروندان به هیچ وجه رمز کارت خود را به فروشندگان اعلام نکنند، تاکید کرد و گفت: هموطنان خودشان رمز کارت بانکی را در هنگام خرید وارد کنند.
سرهنگ رجبلی در خصوص ضرورت تغییر رمز بانکی کارت‌ها به صورت دوره‌ای گفت: تغییر رمز ماهانه و دوره‌ای یکی از بهترین راه‌ها برای جلوگیری از عملی شدن اهداف مجرمانه بزهکاران سایبری است.
رئیس پلیس فتا استان فارس در پایان گفت: هموطنان در صورت مواجهه با موارد مشکوک می‌توانند آن را از طریق سایت پلیس فتا به آدرس Cyberpolice.ir بخش مرکز فوریت های سایبری، لینک ثبت گزارشات مردمی به پلیس فتا اعلام نمایند.
 
کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط