رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
۱۳۹۷-۰۱-۲۶ ۰۷:۵۱
تنظیم اندازه قلم

پ

شبكه‌های اجتماعی و پیام رسان‌های خارجی محیط امن و قابل اعتمادی نیستند‌

اپلیکشن‌های پیام رسان ابزار ارتباطی جدیدی هستند که برای استفاده در دسترس عموم مردم قرار دارند. بسیاری از افراد روزانه وقت زیادی را صرف استفاده از این پیام رسان‌ها می‌کنند كه کاربران برای برقراری ارتباط، تبادل اطلاعات و بسیاری موارد دیگر از آنها بهره می‌گیرند.
پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا: رئیس پلیس فتا گلستان ضمن هشدار به كاربران اینترنت در خصوص اعتماد بی جا به شبكه های اجتماعی  و پیام رسانها گفت:هر روز بر تعداد کاربران نرم‌افزارهای پیام‌رسان موبایلی افزوده می‌شود اما نکته‌ای که در کنار این اقبال روزافزون قابل تامل و تعمق است، عدم توجه به سطح دسترسی‌هایی است که کاربران هنگام نصب نرم‌افزار با دستان خود در اختیار سرویس‌دهندگان این قبیل از نرم‌افزارها می‌گذارند و بدین ترتیب زمینه نقض حریم خصوصی برای سرویس‌دهندگان پیام‌رسان‌های موبایلی به راحتی فراهم می‌گردد.
سرهنگ دوم ابرهیم پرسا اظهار داشت: خواندن لیست مخاطبان یا اطلاعات تماس ذخیره شده در گوشی، فعال کردن میکروفون، استفاده از دوربین دستگاه بدون اطلاع کاربر و ... نمونه‌ای از سطح دسترسی‌هایی است که سرویس دهنده  از كاربران می گیرند.
این مقام انتظامی افزود: دو گونه از اطلاعات در فضای مجازی از یک کاربر می تواند وجود داشته باشد. اول، اطلاعاتی که خود شخص در فضای مجازی به اشتراک می گذارد. دوم، اطلاعات جمع آوری شده از طریق ردیابی الکترونیکی.
اطلاعاتی که توسط خود کاربر به اشتراک گذاشته می شود، می تواند شامل موارد زیر باشد:
-عکس، صوت، فیلم و سایر رسانه ها؛           -سن و جنسیت؛          -اطلاعات مربوط به شرح حال فرد (تحصیلات، شغل یا محل زندگی)؛                    -به روزرسانی وضعیت (پست هایی که ارسال می کند)؛
-ارتباطات و ایجاد فهرستی از کسانی که با آنها در ارتباط هستند؛               -علاقه مندی ها؛
-محل جغرافیایی      و...    
علاوه بر این، اطلاعات کاربران ممکن است از طریق ردیابی الکترونیک به واسطه کوکی ها در دسترس دیگران قرار بگیرد، که شامل موارد زیر می گردد:
-ردیابی صفحاتی که کاربر مشاهده می نماید؛
-اطلاعاتی که در پایگاه به صورت موقت ذخیره می گردد(مثل سبد خرید)؛
-حرکت کاربر بین پایگاه ها؛    
و...
رئیس پلیس فتا گلستان یادآور شد: با توجه به نکاتِ یادشده می توان به این نتیجه رسید که نه تنها اطلاعات شخصی افراد در اختیار اداره کنندگان شبکه های اجتماعی قرار می گیرد، بلکه الگویی رفتاری و شخصیتی از آنها نیز قابل استخراج خواهد بود. مشکل اصلی آنجاست که بیشتر کاربران معمولاً نسبت به این امر بی اطلاع و یا بی اعتنا هستند. سوءاستفاده هایی که می توان از این مسئله به ظاهر ساده کرد، بسیار گسترده است. شاید برخی بگویند که «من چیزی برای مخفی کردن ندارم»؛ اما باید متوجه بود که اطلاعات به ظاهر بی خطر افراد نیز می تواند برای آنها مشکل ساز شود؛
سرهنگ پرسا تصریح كرد: واقعیت این است که کاربران شبکه های اجتماعی باید آگاه باشند که در حال حاضر، با وجود ادعاهای مدیران شبکه های اجتماعی، این شبکه ها دقت لازم را در حفظ شرایط حریم خصوصی کاربران به کار نمی بندند.
وی افزود: حریم خصوصی، در شبکه های اجتماعی، بسیار آسیب پذیر بوده و امکان هر نوع سوء استفاده در آن متصور می باشد. شبکه های اجتماعی به هر شکلی که بخواهند، از این اطلاعات برای کسب درآمد بیشتر و حتی اهداف سیاسی و اجتماعی بهره خواهند گرفت.
وی در پایان تاکید کرد کاربران در صورت  نیاز به مشاوره از طریق وب سایت پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.ir بخش ارتباطات مردمی  اقدام نمایند.

 

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط