رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش

حافظه های جانبی بزرگترین سلاح حملات سایبری جهان

1391-04-21 12:51
تنظیم اندازه قلم

پ

کد خبر: 12311

حافظه های جانبی بزرگترین سلاح حملات سایبری جهان

متخصصان امور امنیت رایانه‌ای در جهان با بررسی پنج نمونه از بزرگترین و جدیدترین حملات سایبری در کشورهای مختلف، کرم استاکس‌نت را که به شکلی گسترده قصد تحت تاثیر قرار دادن ایران را داشت یکی از پیچیده‌ترین حملات سایبری جهان می‌دانند.

به گزارش خبرگزاری مهر، ما در جهان سایبری زندگی می‌کنیم، از بانکداری گرفته تا ارتباطات و یا خرید، تقریبا تمامی فعالیتهای روزانه بشر به سوی اینترنت گرایش یافته است، متاسفانه هرچه بشر بیشتر بر تکنولوژی تکیه می‌کند بیشتر در معرض خطر حملات سایبری قرار می‌گیرد.

شاید بزرگترین نگرانی درباره آنچه افراد مختلف آن را "پنجمین میدان جنگ" می‌خوانند (چهار میدان دیگر زمین، دریا، هوا و فضا هستند) نامرئی بودن آن است. به دلیل اینکه حملات سایبری از طریق شبکه‌های پیچیده رایانه‌ای و معمولا از جانب منابع درجه دو یا سه انجام می‌گیرند، تعیین منشا اصلی برخی از این حملات تقریبا غیر ممکن است.

به گفته "آرون سود" نایب رئیس مرکز بین المللی سایبری در دانشگاه "جورج میسون"  اگر یک هواپیما را ببینید می‌دانید که به نیروی هوایی کشوری تعلق دارد، اما اگر به شما حمله سایبری شود حتی نمی‌توانید بفهمید از کجا به شما حمله شده است.

حملات سایبری دامنه متنوعی دارند، از شوخی‌های معمولی گرفته تا کرمهای مخرب رایانه‌ای که به واسطه حافظه‌های قابل حمل جا به جا شده و امنیت کلی کشوری را به خطر می‌اندازند. از آنجایی که امروزه تمامی زندگی ما به تکنولوژی، رایانه‌ها و اینترنت گره خورده است اطمینان از ایمن بودن این ابزارها بسیار حیاتی است.

متخصصان با بررسی حملات سایبری پیشین به بررسی سازه‌هایی پرداخته‌اند که بیشترین آسیب‌پذیری را در برابر حمله‌های تبهکارانه سایبری داشته‌اند تا راه حلی مناسب به دست آورند. در ادامه پنج نمونه خبرساز از حملات سایبری را که در میدان جنگ پنجم رخ داده‌اند و برخی راهکارها برای مقابله با چنین نمونه‌هایی را مشاهده می کنید:

کرم استاکس نت - 2010

به گزارش مهر، این کرم در سال جاری کشف شد و متخصصان این کرم را به عنوان یکی از پیچیده‌ترین کرمهای رایانه‌ای که تا به حال مشاهده شده می‌شناسند. این کرم به سیستمهای رایانه‌ای صنعتی که سیستم‌های ماشینی نیروگاه‌ها و کارخانه‌ها را تحت کنترل دارند، حمله می‌کند. این کرم با بهره برداری از چهار نقطه ضعف که پیش از این در سیستم عامل ویندوز ناشناخته باقی مانده بودند، فعالیت می‌کند. برای مثال یکی از آسیب پذیری‌های ویندوز به استاکس‌نت کمک می‌کند در میان شبکه‌های محلی گسترش پیدا کند، دیگری به پخش شدن کرم در میان سخت‌افزارهای قابل جا به جایی از قبیل حافظه‌های USB و یا درایورهای CD کمک می‌کند.

به گفته متخصصان قابلیت‌های این کرم در استفاده از بیش از یک نقطه ضعف سیستم عامل رایانه‌ها کاملا بی سابقه است و نشان از حمایت دولتی و پشتیبانی مالی شدید از این کرم رایانه‌ای دارد. با وجود اینکه هنوز تعیین قطعی هدف اصلی استاکس‌نت امکان پذیر نیست اما حملات این کرم به شکلی مشخص و نامتناسب به سوی ایران متمرکز بوده است. هر چند که این عملیات ناموفق بود.

عملیات آئورا - 2009

در سال گذشته میلادی، گوگل، آدوبی و در حدود 30 شرکت دیگر اعلام کردند قربانی حملات به شدت پیچیده سایبری شده‌اند. هکرها طی این حملات توانسته بودند با بهره‌برداری از نقطه ضعفی شناخته نشده در مرورگر اینترنت اکسپلورر، به اطلاعات حیاتی و خصوصی این شرکتها دست پیدا کنند. نام این حمله سایبری توسط نایب رئیس شرکت مک‌کافی، "دیمیتری آلپروویچ" انتخاب شده است که با ردیابی فایلهای آلوده موفق به کشف واژه "آئورا" به معنی سپیده دم در میان فایلها شد. این بار هم با وجود اینکه امکان اطمینان یافتن وجود نداشت، باز همه نگاه‌ها متوجه چین شد و انتشار اسنادی درباره ارتباط دولت چین با این حمله سایبری توسط وب‌سایت جنجالی ویکی لیکز، فرضیه مقصر بودن چین در این حملات گسترده سایبری را تقویت کرد.

به گفته آلپروویچ این حمله مدل ذهنی که "در برابر چه کسی باید از خود محافظت کنیم" و "محرک هکرها چه می تواند باشد" را تغییر داد. نکته کلیدی دیگر نیاز به افزایش احتیاط در میان کارمندان شرکتهای چند ملیتی است تا در هنگام استفاده از رایانه‌های شرکت دقت کافی را به خرج دهند زیرا در شرکت گوگل یک کلیک کوچک و نا آگاهانه بر روی یک پیغام کوتاه منجر به بروز تمامی این مشکلات شد.

فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا - 2008

به گزارش مهر، برخی از سازمانها به ویژه سازمانهای دولتی رایانه‌های خود را از دسترس عموم و یا عضویت در شبکه‌های غیر ایمن خارج می کنند تا از بروز شکافهای امنیتی در آن جلوگیری کنند. در زبان رایانه‌ای این شکاف به شکاف هوایی شهرت دارد با این همه با ظهور رسانه‌های قابل حملی مانند حافظه‌های USB و یا CD ها تبهکاران سایبری فرصتی مناسب را برای نفوذ به درون شبکه‌های بسیار ایمن به دست آوردند. در سال 2008 وزارت دفاع آمریکا با چنین حملاتی مواجه شد که منبع اصلی آن یک حافظه USB غیر ایمن بود که به یک لپ‌تاپ وصل شده بود. این حافظه حاوی کدهای مخربی بود که در سرتاسر رایانه‌های وزارت دفاع آمریکا پخش شد و اطلاعات موجود در این رایانه‌ها را به سرورهای خارجی ارسال کرد.

از دیگر حملات سایبری ارتشی ناشی از حافظه‌های قابل حمل می‌توان به استاکس‌نت که به آن اشاره شد و کپی شدن فایلهای فوق سری ارتشی توسط سرباز "بردلی مانینگ" بر روی CD یکی از خواننده ها پاپ اشاره کرد که این اسناد و فایلها که حاوی تصاویر ویدیویی حمله آمریکایی‌ها به غیر نظامیان و 250 هزار مکالمه دیپلماتیک بود در نهایت توسط وب‌سایت ویکی لیکز منتشر شد. نکته قابل توجه در این حمله سایبری توجه به این نکته است که اگر افراد نسبت به آنچه در رایانه های خود ذخیره می کنند، دقت کافی به خرج ندهند، رعایت ایمنی برای پرهیز از شکاف هوایی ارزشی نخواهد داشت.

گرجستان - 2008

در سال 2008 و درست یک هفته پس از یورش روسیه به گرجستان، حمله ای سایبری دولت و وب‌سایت‌های رسانه‌ای این کشور را دچار اختلال کرد. همانظور که در سال 2007 نیز جو سیاسی اقتضا می‌کرد کرملین دستور یک حمله سایبری را به استونی صادر کند. با این تفاوت که افرادی که به گرجستان حمله کردند سیستم‌های رایانه‌ای سازمانی این کشور را نیز بی نصیب نگذاشتند. این حمله به "باتنت"  شهرت داشته و به گونه‌ای است که هر شهروند روسی می‌توانسته است آگاهانه یا نا آگاهانه و با دانلود نرم‌افزاری سبک به ایجاد اضافه بار بر روی وب‌سایتهای دولتی و سازمانی گرجستان کمک کرده باشد.

برای آشنایی با انواع ویروسها و نحوه فعالیت آنها میتوانید مطلاب زیر را مطالعه کنید
قسمت ششم: انواع ویروسها
قسمت پنجم: اسبهای تروا و..
قسمت چهارم: worm و...

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید