رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش

توصیه‌های پلیس فتا در مورد امنیت شبکه‌های بی‌سیم

۱۳۹۷-۰۴-۲۵ ۲۲:۳۴
تنظیم اندازه قلم

پ

توصیه‌های پلیس فتا در مورد امنیت شبکه‌های بی‌سیم

سرهنگ رجبلی رییس پلیس فتا فارس بیان داشت در صورتی که شما هم یکی از کاربران شبکه های بی سیم باشید و یک مودم وای فای در منزل داشته باشید، از طریق آن به اینترنت متصل می شوید. در این صورت برای استفاده و شارژ کردن آن می بایست هزینه ای را پرداخت کنید.مطمئنا شما هم دوست ندارید که کسی به شبکه بی سیم تان متصل شده و از اینترنت شما استفاده کند. برای امنیت بیشتر بهتر است با یک سری از مسائل امنیتی آشنا شوید.
 سرهنگ رجبلی بیان داشت شبکه های بی سیم بر اساس سیگنال های رادیویی کار می کنند و بدون استفاده از تجهیزات فیزیکی با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند. این شبکه ها دارای برخی از ضعف های امنیتی مختص به خود هستند. ایشان بیان داشت سعی کنید که کلمه عبور شبکه بی سیم تان کمتر از ۸ کاراکتر نباشد. چون با استفاده از یک سری از حملات که دیکشنری نام دارد، بر پایه حدس زدن ترکیب کلمات، اعداد و نشانه ها کار می کنند و به راحتی رمز عبور شما را پیدا می کنندیکی از روش های محافظت و برقراری امنیت در شبکه های بی سیم استفاده از فناوری رمزگذاری است. هرچه رمزنگاری یک شبکه بی سیم قوی تر باشد، عبور کردن از سدهای امنیتی آن مشکل تر می شود. اما همه انواع رمزنگاری نیز باعث امنیت بیشتر شبکه های بی سیم نمی شوند به عنوان مثال رمزنگاری نوع WEP یکی از همین نوع رمزنگاری هاست که به راحتی دور زده می شود و نمی توان به آن چندان اعتماد داشت.در روترهایی که امروزه در حال استفاده و عرضه هستند امکان استفاده از رمزنگاری WEP نیز وجود دارد اما این امکان بیشتر برای دستگاه هایی در نظر گرفته شده است که قدیمی هستند و امکان استفاده از روش های رمزنگاری جدید مثل WPA و WAP۲ را ندارند. در صورتی که شما از دستگاه جدیدی استفاده می کنید بهتر است به جای استفاده از WEP از WPA یا WPA۲ استفاده کنید.اما اگر دستگاه شما قدیمی است و تنها قادرید از WEP یا WPA استفاده کنید می توانید با بروز رسانی کردن دستگاه خود، امکان استفاده از WPA۲ را نیز به دستگاه خود اضافه کنید.هر دستگاهی که از شبکه وای فای پشتیبانی می کند یک شناسه منحصر به فرد دارد که MAC address نامیده می شود. لپ تاپ، گوشی هوشمند، تبلت ها و ... از این نوع دستگاه ها به شمار می آیند.
سرهنگ رجبلی بیان داشت هر دستگاهی که به اینترت شما متصل شود و از آن استفاده می کند، مک آدرس آن دستگاه در روتر شما ثبت می شود. در صورتی که شما در اطراف خود با افرادی مواجه باشید که به دانلود کردن و یا استفاده اینترت علاقه بسیاری داشته باشند، روترها به شما اجازه می دهند تا مک آدرس ها را فیلتر کرده و اجازه دسترسی به شبکه تان را ندهید. این روش برای امنیت شما در برابر افراد عادی جوابگو است اما افرادی حرفه ای که در بحث امنیت شبکه تجربه دارند، می توانند به راحتی مک آدرس هایی که به شبکه شما متصل شده اند را پیدا کند و مک آدرس دستگاه خود را به یکی از مک آدرس های مجاز تغییر دهد و به شبکه شما متصل شود.
همچنان استفاده از یک کلمه عبور قدرتمند و رمزنگاری WPA۲ بهترین روش برای حفاظت در برابر دسترسی غیر مجاز به شبکه تان است.
همه می دانند که استفاده از کلمات عبور ساده و قابل حدس بسیار خطرناک است. اگر بر این باور هستید که استفاده از روش رمزنگاری WPA۲ باعث امنیت کامل شما خواهد شد ولی کلمه عبورتان ضعیف باشد، هیچ تاثیری در افزایش امنیت شما نخواهد داشت.
این مقام انتظامی در آخر بیان داشت سعی کنید که کلمه عبور شبکه بی سیم تان کمتر از ۸ کاراکتر نباشد. چون با استفاده از یک سری از حملات که دیکشنری نام دارد، بر پایه حدس زدن ترکیب کلمات، اعداد و نشانه ها کار می کنند و به راحتی رمز عبور شما را پیدا می کنند. بهتر است که کلمه عبورتان بین ۱۵ تا ۲۰ کراکتر باشد. همچنین این کلمه عبور باید ترکیبی از حروف بزرگ و کوچک، اعداد و نشانه ها باشد تا حدس زدن آن تقریبا غیر ممکن شود
بسیاری از روترها به شما اجازه می دهند تا بتوانید نام شبکه یا SSID را پنهان کنید. با این کار شاید امنیت را برای شبکه خود برقرار کنید اما در این روش مشکلی وجود دارد که آن این است که زمانی که شما نام شبکه خود را پنهان می کنید کامپیوتر شما قادر به یافتن آن نخواهد بود، و دائما نام شبکه شما را برای یافتن منتشر خواهد کرد. با این کار نام شبکه شما برای کامپیوترهای دیگر آشکار خواهد شد و ممکن است مشکلات امنیتی را برای شما ایجاد کند؛ اگرچه نرم افزارهای کنترل ترافیک شبکه های بی سیم می توانند به راحتی SSID مربوط به شبکه شما را تشخیص دهند
کلمات کلیدی :
کلمات کلیدی

افزودن دیدگاه جدید