رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
1399-01-04 20:20
تنظیم اندازه قلم

پ

2:49
کد خبر: 138383

شبکه‌های اجتماعی زبان را تغییر می‌دهند

تأثیر شگرف شبکه‌های اجتماعی بر روش‌های ارتباطی غیر قابل انکار است. توسعه مداوم این شبکه‌ها موجب تغییر و تحول دائمی در زبان شده است.

برای مثال Facebook ،جهت ارتباط افراد با عزیزان، دوستان، همکاران و آشنایان در سرتاسرجهان، بعنوان یکی از بهترین‌های این عرصه، خود را به کاربران تحمیل کرده است. با بیش از 829 میلیون کاربر در روز و بنابر ادعای وب‌سایت Facebook ، امکان دسترسی هرچه بیشتر به اشخاصی که علایق و سوابق مشترکی با ما دارند، افزایش یافته. با ظهور شبکه‌های اجتماعی مجازی، شکل بدیع و ماورای تصوری از شبکه اجتماعی در جهان بوجود آمده است. تاثیرات این شبکه‌ها بر دایره لغات ، حجم و سرعت ارتباطات روزمره، نوعی پدیده محسوب می‌شود. همچنین این شبکه‌ها موجب شکل‌گیری نوع جدیدی از حس مسئولیت پذیری در حفظ روابط جهانی شده است.

شبکه‌های اجتماعی لغات را تغییر می‌دهند.

با ایجاد تغییر در معنی برخی لغات، شبکه‌های اجتماعی زبان را تحت تأثیر خود قرار می‌دهند. برای مثال در شبکه اجتماعی Pinterest، کاربر قادر به دسته‌بندی، نشان کردن و اعلان مطالب جدید و جذاب است. این شبکه دیدگاه افراد به کلمه‌ی Pin"" به‌معنی"ضامن" یا "سوزن ضامن" را دست‌خوش تغییر نموده است. می‌دانیم  Pin ، جهت الصاق کاغذ یا شی مشابه‌ بر روی تخته چوبی بکار می‌رود و در دنیای آنلاین "الصاق کردن" توصیفی است با مفهوم مشابه با این تفاوت که تخته چوبی در دنیای مجازی همان تابلوی حساب کاربری است. اغلب می‌شنویم افراد در دنیای واقعی می‌گویند: "Pin  من را دیده‌ای؟"به‌معنی: "جدید و مهمترین مطلب الصاقی به سردر حساب کاربری‌ام را دیده‌ای؟" و یا " در حال صرف صبحانه  Pin کردمش" در واقع شبکه‌های اجتماعی موجب تغییر در طرز نگرش ما به زبان شده و نقش این شبکه‌ها در کاربرد زبان تعیین کننده است. پیش‌بینی می‌شود با گذر زمان، تغییرات بسیار بیشتری توسط شبکه‌های اجتماعی بر زبان اعمال شود.

شبکه‌های اجتماعی تولید واژه می‌کنند.

همانطور که کاربرد زبان تغییر می‌یابد، شبکه‌های اجتماعی مولد لغات جدید هستند. به‌دلیل ضرورت وجود زبان سریع و مختصر در ارتباطات آنلاین، افعال عبارتی (دو کلمه‌ای) تنها به چند حرف مخفف شده‌ و در مکالمات دنیای واقعی بعنوان واژه‌ای جدید رواج یافته‌اند. عباراتی همچون " از شدت خنده بر زمین غلتیدن" به "LOL" و "بعداً صحبت می‌کنم" به "TTYL " مختصر شده‌اند.

شبکه‌های اجتماعی سرعت و حجم ارتباطات را افزایش می‌دهند.

با توجه به اختصار افعال و عبارات در دنیای مجازی،سرعت و کیفیت برقراری ارتباطات بشدت افزایش یافته است. به‌دنبال افزایش سرعت انتقال مطالب، حجم این ارتباطات نیز بیشتر شده است. برخی از شبکه‌های اجتماعی محبوب‌تر مثل Twitter، تعداد مجاز کاراکترهای قابل استفاده را به 140 محدود نموده‌اند. با این روند، کاربر وادار می‌شود از کلمات کمتری برای بیان منظور خود استفاده نماید.

شبکه‌های اجتماعی ارتباطات را افزایش داده‌اند.

با سرعت گرفتن ارتباطات و کثرت افرادی که سابق بر این در دسترس نبودند، مسئولیت ایجاد و نگاه‌داشت ارتباطات نیز سنگین‌تر شده است. همانـقدر که قابلیت ایجاد ارتباط با آشنایان در فواصل دور از شما افزایش یافته است، لزوم برقراری ارتباطات فراوان نیز بیشتر شده است.
درگذشته، فراوانی ارتباطات محدود به مسافت بین طرفین بوده پس شمار مخاطبین کوچکی از آشنایان با یکدیگر در تماس بودند،ولی امروزه به لطف شبکه‌های اجتماعی، دوری مسافت موجب گسترش ارتباطات و کمک به حوزه‌های پیچیده‌ی اجتماعی شده است.

 

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط