۱۳۹۷-۰۶-۱۷ ۱۱:۰۹
تنظیم اندازه قلم

پ

۱:۵۱
رییس پلیس فتا استان کرمانشاه خبر داد:

رشد جرایم سایبری استان در سایه غفلت مردم در خصوص رعایت نکات امنیتی

رئیس پلیس فتا استان کرمانشاه گفت: در پنج ماه اول سال ۹۷ در مقایسه با مدت مشابه شاهد رشد  ۱۷۸ درصدی جرایم سایبری استان کرمانشاه بوده‌ایم.

پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا: سرهنگ ‌علی کریمی گفت: بیشترین جرایم استان مربوط به جرائم اقتصادی است مانند برداشت اینترنتی غیرمجاز از حساب‌های بانکی که ۵۵ درصد جرایم را تشکیل می‌دهد و پس از آن جرائم اخلاقی با ۳۱ درصد که شامل مزاحمت‌های اینترنتی می‌شود در رتبه دوم قرار دارد.

این مقام ارشد انتظامی با بیان اینکه متاسفانه با وجود تاکیدهای مکرر و هشدارهای پلیس فتا بیشتر پرونده‌های برداشت غیرمجاز از حساب بانکی به‌ علت اعتماد نابجا به دوستان و آشنایان اتفاق می‌افتد، تصریح کرد: برخی از افراد با اعتماد بی‌جا به دلایل مختلف کارت بانکی خود را به همراه رمز آن در اختیار دیگران قرار می‌دهند، که این امر  زمینه‌‌ سوء‌استفاده را برای مجرمان سایبری فراهم می‌کند.

وی افزود: بیشترین روش‌های کلاهبرداری سایبری شامل فیشنگ به این معنی که سایتی کاملاً مشابه با سایت بانک اما با آدرسی متفاوت ایجاد کرده و قربانی را به آن می‌کشانند و اطلاعات بانکی آن‌ها را به سرقت می‌برند، روش دیگر کی‌لاگرها هستند که شامل برنامه‌هایی می‌شوند که اگر در سیستمی اجراشده باشند، اقدام به ثبت کلیدهای فشرده شده توسط کاربر کرده و اطلاعات جمع‌آوری شده خود را طی دوره‌های زمانی به شخص مجرم ارسال می‌کنند و پس از آن ارسال پیامک‌هایی با مضمون دریافت جایزه و وام قرار دارد.

سرهنگ کریمی در توصیه به کاربران گفت: از وارد نمودن مشخصات کارت بانکی خود برای خرید اینترنتی در وب سایت‌های فاقد حداقل نیازمندیهای امنیتی(‌SSL و https‌) جدا خودداری کنید تا به این وسیله گرفتار سایت‌های فیشینگ نشوید؛ تا جایی که می‌توانید برای وارد نمودن مشخصات حساب کاربری خود از صفحه کلید مجازی تعبیه شده در وب سایت‌ها استفاده نمائید این‌کار باعث می‌شود برنامه‌های جاسوسی کی‌لاگر در سیستم نتوانند اطلاعات بانکی شما را به سرقت ببرند.

وی تاکید کرد: به هیچ‌وجه اطلاعات کارت‌های بانکی خود را در اختیار دیگران قرار نداده و جهت اطلاع از تراکنش‌های بانکی خود، همچنین در اسرع وقت سامانه پیامکی حساب‌های بانکی خود را فعال نموده تا از تراکنش‌های حساب بانکی خود مطلع شوید.

رییس پلیس فتا استان کرمانشاه در پایان گفت: کلیه کاربران فضای مجازی می‌توانند در صورت داشتن هرگونه سوال و جهت ارائه هرگونه گزارش با مراجعه به سایت پلیس فتا به نشانی اینترنتی www.cyberpolice.ir قسمت ثبت گزارشات مردمی نسبت به درج گزارش خود اقدامم نمایند.  

 

 

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط