۱۳۹۷-۰۶-۲۴ ۱۱:۲۷
تنظیم اندازه قلم

پ

۱:۴۲
رییس پلیس فتا استان کرمانشاه:

در زمان دانلود، نصب و خرید نرم افزارهای مذهبی به سایت‌های ایمن مراجعه نمایید

رئیس پلیس فتا استان کرمانشاه با اشاره به استفاده عزاداران حسینی از برنامه‌های مذهبی در ایام محرم گفت: مجرمین ممکن است با ساخت و بارگذاری نرم‌افزار موبایلی مذهبی و انتشار در کانال‌ها و گروه‌های تلگرامی، اقدام به کلاهبرداری از عزاداران حسینی ‌نمايند.

پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا: سرهنگ ‌علی کریمی در خصوص کلاهبرداری از طریق فروش نرم‌افزار موبایلی مذهبی هشدار داد و گفت: با توجه به استفاده کاربران از شبکه‌های اجتماعی خارجی، گاهی مجرمین ممکن است اقدام به قراردادن نرم‌افزاهای مذهبی از جمله قرآن، مفاتیح، دانلود نوحه و روضه‌های جدید، ندری یاب و ... در سطح گروه‌ها و کانال‌های شبکه‌های اجتماعی از جمله  تلگرام نمایند؛ باید توجه داشت این نرم‌افزار با نیت و هدف کلاهبرداری طراحی شده و در نهایت به سرقت اطلاعت بانکی کاربران و برداشت‌های غیرمجاز از حساب‌های بانکی آن‌ها می‌‌انجامد.

وی افزود: گاهی قربانیان با نصب برنامه متوجه می‌شوند فعال‌سازی قابلیت‌های این نرم‌افزار مستلزم پرداخت اینترنتی مبلغ اندکی از سوی آنهاست.

این مقام ارشد انتظامی ادامه داد: مجرمین از گزینه‌های مختلفی برای کلاهبرداری استفاده مینمایند، در روش اول فرد قربانی نرم‌افزار جعلی را خریداری کرده و پس از نصب آن متوجه می‌شود فاقد کارایی است که با توجه به مبلغ اندک پرداختی از شکایت صرف نظر می‌نماید. اما مشکل اصلی روش دومی است که کلاهبرداران از آن استفاده می‌نمایند، در این روش کلاهبردار، کاربران را به صفحه جعلی و شبیه‌سازی شده(فیشینگ) یک بانک هدایت می‌کند تا اطلاعات بانکی خود را در صفحه جعلی وارد نمایند که نهایتا منجر به سرقت  اطلاعات حساب بانکی کاربران نظیر شماره کارت، رمز اینترنتی، CVV۲ و تاریخ انقضای کارت می‌گردد.

وی در ادامه به شهروندان توصیه کرد: برای دانلود نرم‌افزارهای مناسب به سایت‌های معتبر مراجعه کرده و از دانلود برنامه‌هایی که توسط افراد ناشناس در کانال‌های مختلف منتشر می‌شود پرهیز نمایید زیرا امکان هک شدن اطلاعات گوشی تلفن همراه شما با دانلود نرم‌افزار جعلی وجود خواهد داشت، همچنین هنگام پرداخت اینترنتی از صحت و اصالت درگاه پرداخت الکترونیک بانک مربوطه اطمینان حاصل نموده و برای وارد کردن اطلاعات کارت بانکی خود همیشه از  وجود پروتکل امن https مطمئن شوید.

سرهنگ کریمی در پایان گفت: چنان‌که با موارد مشابه در فضای مجازی مواجه شدند مراتب را از طریق نشانی اینترنتی پلیس فتا به آدرس www.Cyberpolice.ir بخش ارتباط با ما گزارش نمایند.
 

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط