رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
1399-01-04 20:20
تنظیم اندازه قلم

پ

1:31
کد خبر: 138436

تهدید و اخاذی در فضای مجازی جرم تلقی می‌شود و پیگرد قانونی دارد.

رئیس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات استان خراسان شمالی از شناسایی و دستگیری عامل توهین، تهدید و اخاذی در شبکه‌های اجتماعی تلگرام و اینستاگرام در بجنورد خبر داد و گفت: هیچ هویتی در فضای مجازی ناشناخته و مجهول نمیماند و پلیس فتا به راحتی افرادی را که با هویت‌های جعلی و دورغین به هتک حیثیت و... اقدام می‌کند را شناسایی کرده و به مراجع قضایی تحویل می‌دهد. 

پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا: سرهنگ‌ علی اعتمادی‌ با اعلام جزئیات این خبر اظهار کرد: فردی با مراجعه به این پلیس اعلام داشت که شخصی در شبکه‌های اجتماعی تلگرام و اینستاگرام اقدام به توهین و فحاشی و تهدید به انتشار تصاویر خصوصی و همچنین باعث سلب آسایش وی شده است، که بلافاصله موضوع در دستور کار ماموران قرار گرفت.
 

این مقام ارشد انتظامی با اشاره به اینکه ماموران در بررسی اظهارات شاکی و همچنین انجام اقدامات اطلاعاتی موفق به شناسایی فرد مورد نظر شدند، افزود: با هماهنگی مقام قضائی متهم دستگیر و به مقر انتظامی پلیس فتا انتقال داده شد.
 

سرهنگ اعتمادی با بیان اینکه متهم با مشاهده مستندات مربوطه به جرم خود اعتراف و دلیل این اقدام را اختلاف قبلی اعلام داشت، خاطر نشان کرد: در این زمینه پرونده تشکیل که بلافاصله به همراه متهم برای انجام مراحل قانونی تحویل مقامات قضائی گردید.
 

رئیس پلیس فتا استان خراسان شمالی همچنین با بیان اینکه متاسفانه برخی افراد خصومت‌های شخصی را به فضای مجازی کشانده و تلاش دارند در این فضا با آبرو و حیثیت دیگران بازی کنند، گفت: قطعا این امر از نظر قانون گذار جرم بوده و با فرد خاطی برخورد قانونی صورت خواهد گرفت.
 

سرهنگ اعتمادی در پایان به کسانی که اقدام به انتشار اطلاعات شخصی افراد و توهین نسبت به اشخاص در سایت‌ها و شبکه‌های مجازی می‌کنند، هشدار داد: براساس ماده 745 قانون مجازات اسلامی هر کس به وسیله سامانه‌های رایانه‌ای یا مخابراتی صوت، تصویر و یا فیلم خصوصی یا خانوادگی یا اسرار دیگری را بدون رضایت او جز در موارد قانونی منتشر و در دسترس دیگران قرار دهد، به نحوی که منجر به ضرر یا عرفاً موجب هتک حیثیت او شود، به حبس از نود و یک روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج میلیون تا چهل میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط