رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
1399-01-04 20:20
تنظیم اندازه قلم

پ

2:51
کد خبر: 138557

موزیلا فایرفاکس به زودی تمام ردیاب‌ها را بصورت پیش‌فرض قفل خواهد کرد

موزیلا اعلام کرده است که نسخه‌های آینده فایرفاکس به طور پیش فرض تمام ردیابی‌های سایت، اسکریپت‌های ردیابی کند، ماینرهای مخرب و اسکریپت‌های اثر انگشت را مسدود خواهد کرد. این ویژگی‌های جدید در ماه‌های آینده به عنوان بخشی از سه طرح ابتکاری ایجاد خواهند شد.

FirefoxLogo.png

اهداف این سه ابتکار، حفاظت از حریم خصوصی کاربر، جلوگیری از اسکریپت‌های مخرب و کاهش بارگذاری صفحات در هنگام مرور وب است.

کاهش زمان بارگذاری صفحه

بر اساس مطالعه‌ی Ghostery، درصد زیادی از زمان بارگذاری یک سایت به دلیل اسکریپت‌های ردیابی ایجاد می‌شود.

موزیلا اعلام کرد براساس مطالعه‌ی Ghostery،55.4٪ از کل زمان لازم برای بارگیری یک وب سایت به طور متوسط جهت بارگذاری صفحات ردیابی می‌شود. برای کاربران در شبکه‌های کندتر می‌تواند اثرات بدتری داشته باشد.

به همین دلیل، فایرفاکس یک ویژگی جدید در فایرفاکس 63 اضافه می‌کند که تمام اسکریپت‌های ردیابی را که برای بارگیری بیش از 5 ثانیه طول می‌کشند را مسدود می‌کند.

slow-loading-trackers-1_0.jpg

حفاظت از حریم خصوصی کاربر

اگر شما از جستجوی یک تلویزیون در یک سایت متنفرید و سپس تبلیغاتی آن را در سایتی که باردید می‌کنید، مشاهده می‌شود، فایرفاکس به طور پیش فرض در فایرفاکس 65 قادر خواهد بود آن اسکریپت‌های ردیابی متقابل در سایت را مسدود کند. آن، این کار را بوسیله حذف کوکی‌ها و مسدود کردن دسترسی به ذخیره سازی از اسکریپت‌های ردیابی دیگری انجام می‌دهد.

third-party-cookies-2.jpg

مسدود کردن اسکریپت‌های مخرب

نسخه‌های آینده فایرفاکس نیز به طور پیش فرض قادر خواهند بود اسکریپت‌های مخرب را مسدود کنند. این شامل اسکریپت‌های minig در مرورگری مانند Coinhive و اسکریپت‌هایی  که برای انگشت‌نگاری کاربران که برای شناسایی اثر انگشت کاربران با شناسایی آن‌ها بر اساس خواص دستگاه و سایر اطلاعات آن‌ها طراحی شده‌اند.
مسدود کردن اسکریپت‌های استحراج مخرب قبلا علاوه بر موزیلا به مرورگرهای دیگر مانند opera اضافه شده است.

این ویژگی‌ها را در Firefox 63 Nightly تست کنید

در حال حاضر در Firefox 63 Nightly build، می‌توانید این ردیابی جدید و اسکریپت‌های مخرب را مسدود کنید. این ویژگی‌های جدید با کلیک کردن بر روی منوی کنترل مرکز که در سمت چپ نوار آدرس قرار دارد، قابل دسترسی هستند.
برای دسترسی به منوی Control Center، می‌توانید بر روی i در داخل یک دایره که در سمت چپ آدرس سایت کلیک کنید، همانطور که در تصویر زیر نشان داده شده است.

control-center-menu-3.jpg

هنگامی که روی آن کلیک می‌کنید، یک منوی جدید ظاهر می‌شود که ویژگی‌های مسدود کننده فعلی ردیاب را فعال می‌کند. همانطور که می‌بینید، سه ویژگی جدید مسدود کننده‌ای به نام "Slow-loading Trackers‏"، "All Detected Trackers" و "Third-Party Cookies" وجود دارد و همه آن‌ها به طور پیش فرض بر روی فیس‌بوک فعال شده‌اند.

blocking-features4.jpg

اگر روی دکمه "Disable Blocking For This site"کلیک کنید، سایت به لیست استثنایی مسدود کردن ردیاب اضافه خواهد شد و ردیاب‌ها مجاز به اجرای آن سایت می‌شوند. سپس فایرفاکس با علامت یک سپر که خطی روی آن کشیده شده است، به کاربر اطلاع می‌دهد که ردیابی فعال شده است.
برای اعمال دقیق تنظیمات مسدود کننده پیش‌فرض، می‌توانید روی لینک‌های "Add Blocking..." در منوی Control Center کلیک کرده تا تنظیمات فایرفاکس محتوا به صورت زیر نمایش داده شود.

broken-shield5.jpg

برای اعمال دقیق تنظیمات مسدود کننده پیش‌فرض، می‌توانید روی لینک‌های "Add Blocking..." در منوی Control Center کلیک کرده تا تنظیمات فایرفاکس محتوا به صورت زیر نمایش داده شود.

broken-shield5_0.jpg

با توجه به اعلام موزیلا، فعال کردن Slow-Loading Trackers blocker باعث افزایش عملکرد صفحه در هنگام مرور وب می‌شود، زیرا اسکریپت‌های ردیابی که طولانی‌تر از 5 ثانیه باشند را مسدود می‌شوند.

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif