۱۳۹۷-۰۶-۲۶ ۱۱:۱۶
تنظیم اندازه قلم

پ

۱:۵۶

پلیس فتا کرمان: یک پرونده یک داستان:

درگاه جعلی بانک باز هم قربانی گرفت

مدتی پیش مشغول گشت‌زنی در فضای مجازی بودم که سایتی توجهم را جلب کرد وارد آن شدم من معمولا به خاطر کارم اکثرا مسافرت هستم و به شبکه‌های تلویزیونی علاقه خاصی دارم بنابراین خواستم که عضو شوم.

بعد از مطالعه سایت ماهواره جیبی وارد آن شدم هزینه ثبت نام هزار تومان بود از من خواسته شد تا از درگاهی که تعریف شده بود وارد شوم و هزینه عضویت را بپردازم.

هزینه عضویت در سایت مورد نظر بسیار ناچیز بود اما من آن روز ثبت نام نکردم و چون خسته بودم خوابیدم.

چند روزی مسافرت بودم اما ذهنم درگیر ثبت نام در سایت ماهواره‌ای جیبی بود در طول سفر چندین مرتبه خواستم وارد سایت شوم اما پیام خطا می‌داد.

از سفر که برگشتم بعد از استراحت وارد سایت شدم و طبق اطلاعاتی که داده بود وارد درگاه پرداخت شدم و پول را واریز کردم.

پیام عملیات با موفقیت انجام شد روی صفحه گوشی‌ام نقش بست و مبلغ هزار تومان از حسابم برداشت شد.

من به شبکه متصل شدم و ساعاتی با برنامه‌های آن مشغول بودم تا اینکه خسته شدم و خوابیدم.

صبح روز بعد با صدای زنگ پیامک تلفن همراهم بیدار شدم و گوشی‌ام را چک کردم مبلغ ۱۵ میلیون تومان از حسابم برداشت شده بود در صورتی که کارت بانکی نزد خودم بود و هیچکس از رمز دوم آن اطلاعی نداشت.

به سرعت برخواستم و آماده شدم تا برای علت برداشت پول به بانک مراجعه کنم. متصدی بانک حسابم را چک کرد و در کمال ناباوری گفت به واسطه درگاه مجازی ساعت ۴ صبح این مبلغ پول از حسابتان کسر شده است. با توصیه رئیس بانک به پلیس فتا رفتم و شکایت کردم.

کارشناسان پلیس فتا با انجام یکسری شگردهای خاص توانستند فردی را در این خصوص شناسایی و دستگیری کنند.

متهم پس از دستگیری به بزه ارتکابی اعتراف کرد و پرونده جهت سیر مراحل قانونی تحویل مقامات قضایی شد.

افسر پروندهام توصیه جالبی به من کرد و گفت که اخیرا افرادی با ساخت نرم‌افزار موبایلی با نام ماهواره جیبی و ... در فضای مجازی اقدام به کلاهبرداری می‌نمایند. استفاده و فعال‌سازی این نرم‌افزارها با مبالغ کم و وسوسه انگیز صورت می‌گیرد که در آن کاربران به صفحه جعلی و شبیه‌سازی شده یک بانک هدایت می‌شوند که نهایتا منجر به سرقت اطلاعات حساب بانکی افراد می‌شود و در یک فرصت مناسب برداشت از حساب صورت می‌گیرد.

پس نیاز است که هنگام پرداخت اینترنتی از صحت درگاه پرداخت الکترونیک اطمینان حاصل نمود و برای وارد کردن اطلاعات بانکی خود همیشه از پروتکل امنhttps  استفاده کرد.

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط