رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
1397-06-26 12:18
تنظیم اندازه قلم

پ

2:03
کد خبر: 138600

دستگیری 16 نفر به علت هک سیستم کافی‌نت‌ها و دسترسی به اطلاعات کاربران

پلیس چین در سال 2017، 16 مظنون را به اتهام هک‌کردن سیستم‌های کامپیوتری کافی‌نت‌های یکی از شهرهای این کشور که به‌صورت غیرقانونی اطلاعات رمزنگاری‌شده کاربران را استخراج می‌کردند را دستگیر نمود.
به گزارش یکی از خبرگزاری‌های کشور چین، یک گروه هکری نرم‌افزاری مخرب که هدفش رمزگشایی اطلاعات است را انتشار داده که این بدافزار به‌طور فزاینده در بستر اینترنت 30 تا از شهرهای این کشور گسترش یافت و به‌واسطه نفوذ این گروه هکری، مبلغ 800000 دلار از رایانه‌های آسیب‌دیده سرقت شد.
 
بدتر از همه اینکه، این طرح شامل یک شرکت نامعلوم تعمیر و نگهداری کامپیوتر است که توسط چندین کافی‌نت در سطح شهر به کارگیری می‌شود. پلیس بعد از اینکه متوجه شد که هر کافی‌نت خطرناک در سطح شهر، همان شرکت تعمیر و نگهداری را استخدام کرده، مشکوک شده و پس از مدتی مسئول این شرکت توسط ماموران پلیس دستگیر شد و سپس اعتراف کرد که با هکرها همکاری داشته تا به‌طورعمدی نصب نرم‌افزارهای مخرب معیوب Cryptocurrency را در کامپیوتر صدها کافی‌نت در طول بازرسی‌های معمول انجام دهد.

این اتفاق زمانی رخ‌داد که ارزش ریالی سایکون از 0.002 دلار به بیش از 0.01 دلار افزایش یافت که این سود از دید هکرها، بیشتر از آن مقداری بود که در ابتدا تصور می‌کردند. از سوی دیگر، صاحبان کافی‌نت‌ها افزایش ناگهانی در صورتحساب برق خود را مشاهده کردند، در حالی که فعالیت سیستم‌های کامپیوتری آنها نیز کندتر شده‌بود و علتش نیز این است که نرم‌افزارهای مخرب cryptomining از قدرت محاسباتی (CPU) دستگاه‌های هدف استفاده می‌کردند.
 

از اکتبر سال 2016 تا آوریل سال 2017، پلیس چین در شهرهای مختلف این کشور تعداد 12 مظنون جنایی که مدعی استفاده از برنامه‌ها و ابزارهایی برای کنترل غیرقانونی اطلاعات سیستم‌های رایانه‌ای شدند را دستگیر و تحت پیگرد قانونی قرار دادند. پرونده مورد نظر کماکان درحال بررسی است، اما قوانین کشور چین درخصوص مجرمان سایبری هنوز قدیمی است. به‌طوری که در سال گذشته نیز 11 نفر به علت تولید و آلوده‌کردن 250 میلیون دستگاه مبتنی بر ویندوز با بدافزار Fireball دستگیر شده‌بودند.
 

آخرین دستگیری نیز زمانی رخ داد که درکشور همسایه یعنی ژاپن، درباره هکرهایی که اقدام به استخراج اطلاعات کاربران می‌کردند، برنامه‌ریزی‌های مدونی صورت گرفته‌بود و اگر دسترسی‌های غیرمجاز که در بالا اشاره شد در کشور ژاپن رخ دهد، اولین مورد در نوع خود خواهد بود که مجرمان سایبری به سرقت اطلاعات رمزنگاری شده کاربران متهم می‌شوند.

ترجمه: وحید فرجی ملکشاه

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط