رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
1399-01-04 20:20
تنظیم اندازه قلم

پ

1:53
کد خبر: 138723

سوءاستفاده از کارت‌های بانکی همچنان در صدر جرائم سایبری قرار دارد

رئیس اداره تشخیص جرائم سایبری پلیس فتا ناجا با اشاره به این نکته که انجام خریدهای روزانه و استفاده از کارت‌های بانکی در حال افزایش می‌باشد، گفت: امروزه شهروندان کمتر پول نقد همراه خود دارند و بیشتر از طریق کارت‌های بانکی خرید می‌کنند. حتی در خریدهای کوچک و یا در هنگام خرید از فروشندگان دست فروش نیز با استفاده از کارت‌های بانکی اقدام به پرداخت وجوه مورد نظر می‌نمایند.

پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا: سرهنگ دوم حمید کیانی ادامه داد: لازم است هموطنان عزیز در هنگام پرداخت بهای کالاها و خدمات خریداری شده با دقت و حساسیت بیشتری از کارت‌های بانکی خود استفاده نمایند. در بسیاری از پرونده‌های تشکیل شده در پلیس فتا، اعتماد بیش از حد هموطنان و یا شاید سهل انگاری آنها باعث شده، سوء استفاده از کارت‌های بانکی رتبه بالایی به خود اختصاص دهد.

وی افزود: از آنجایی که در آستانه بازگشایی مدارس هستیم لذا پیش‌بینی می‌شود میزان خریدهای هموطنان و به همان میزان استفاده از کارت‌های بانکی افزایش پیدا کند، لذا لازم و ضروری است کاربران گرامی برخی از نکات جزئی و کوچک که در جهت بالا بردن امنیت آنها بسیار موثر می‌باشند را رعایت نمایند. نکاتی که در ظاهر کوچک بوده اما در باطن بسیار مفید، موثر و مهم می‌باشند.

سرهنگ کیانی ادامه داد: یکی از نکات بسیار مهم، وارد کردن رمز توسط مشتری می‌باشد. هرگاه قصد خرید و پرداخت وجه آن از طریق کارت‌های بانکی را دارید توجه داشته باشید رمز عبور الزاماً باید توسط مشتری وارد شود. بنابراین از ارائه رمز بانکی خود به دیگران جداً خودداری نمایید.

وی یادآور شد: کاربران گرامی در صورت کشیدن کارت در دستگاه‌های کارتخوان مراقب باشند دستگاه‌های کارتخوان سالم باشد و مواردی مثل چسب خوردن یا قطعات اضافی بر روی آن نصب نشده باشد، چرا که در صورت چسب خوردگی، شکستگی یا نصب قطعات اضافه امکان سوءاستفاده از طریق دستگاه اسکیمر  وجود دارد.

سرهنگ کیانی در توضیح اسکیمر افزود: مجرمان با نصب ابزاری پیشرفته در محل کشیده شدن کارت‌های بانکی در دستگاه کارتخوان، می‌توانند تمامی اطلاعات کارت بانکی را کپی کرده و اطلاعات کارت را بخوانند. بنابراین احتمال اینکه دستگاه‌های کارتخوان در اختیار فروشگاه‌ها دارای سخت افزارهای اسکیمر باشد وجود دارد.

رئیس اداره تشخیص جرائم سایبری در توصیه به هموطنان عزیز گفت: جدا سازی کارت‌های خرید با مبالغ پایین از کارت‌های بانکی می‌تواند تا حد بسیاری از سوءاستفاده‌هایی با مبالغ بالا جلوگیری نماید.

وی با اشاره به سایت پلیس فتا گفت: سایت پلیس فتا به آدرس cyberpolice.ir مرجعی کامل از اخبار، اطلاعات و آموزش‌های سایبری بوده و کاربران با مراجعه به آن می‌توانند راهنمایی‌های لازم را دریافت نمایند. همچنین در صورت نیاز می‌توانند گزارش موارد مشکوک را در سامانه پاسخگویی به فوریت‌های سایبری با همکاران ما در میان بگذارند.
 

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط