رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
1399-01-04 20:20
تنظیم اندازه قلم

پ

6:10
کد خبر: 138726

خانواده‌ها در خصوص نوع و زمان فعالیت سایبری فرزندان سهل‌انگاری نکنند

‌در فصل تابستان با توجه به تعطیل بودن مدارس فرزندان زمان بیشتری دارند و این روزها با توجه به توسعه فضای مجازی و به خصوص شبکه‌های اجتماعی شاهد حضور کودکان و نوجوانان در فضای مجازی و به خصوص شبکه‌های اجتماعی هستیم، شبکه‌های اجتماعی که می‌توان گفت جولانگاه مجرمانه سایبری شده و این مجرمان با جعل هویت و جنسیت به دنبال فریب کاربران هستند و از آنجا که کودکان و نوجوانان تجربه چندانی ندارند و به راحتی فریب خورده و در دام مجرمان سایبری می‌افتند بر آن شدیم تا در گفت‌و‌گو با سرهنگ علی جمالی رئیس پلیس فتا ایلام نظرات وی را جویا شویم که والدین چه باید بکنند تا فرزندان آنها در فضای سایبر و شبکه‌های اجتماعی کمترین آسیب را ببینند. آنچه در ذیل می‌خوانید ماحصل این گفت‌وگو است.  

+ در مقدمه بفرمائید با توجه به اینکه در فصل تابستان نوجوانان و جوانان از اوقات فراغت بیشتری برخوردار هستند و از اینترنت و - شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند پلیس فتا چه اقدامات پیشگیرانه‌ای در جهت جلوگیری از آسیب‌ها انجام داده است؟
 قبل از هرچیزی از اینکه این فرصت را در اختیار بنده قرار دادید تقدیر و تشکر می‌کنم. خدمت شما عرض کنم به طور کلی خدمتگزاران مردم در پلیس فتا دو مأموریت بزرگ دارند. یکی تلاش برای پیشگیری از وقوع جرائم در فضای مجازی و دیگری اقدامات عملیاتی در جهت مبارزه با جرایم است. در حوزه پیشگیری به طور خلاصه ما چند اقدام را انجام می‌دهیم، یکی برگزاری دوره‌ها و کلاس‌های آگاه‌سازی با موضوع آسیب‌ها و تهدیدات فضای مجازی شامل شگردهای کلاهبرداری، انواع نرم‌افزارها، باج‌افزارها، شیطان پرستی، اهداف و نیات دشمنان در فضای مجازی و... است. برای انجام این کار با هماهنگی‌های قبلی کارشناسان پلیس فتا با حضور در مدارس، ادارات، سازمان ها و نهادهای دولتی، کانون‌های پرورش فکری کودکان و نوجوانان و ... دوره‌های آموزشی برگزار می‌کنند و دیگری اطلاع رسانی عمومی در مصاحبه‌های تلویزیونی، رادیو، خبرگزاری، نشریات، سایت‌ها و کانال‌های خبری است که تلاش داریم آحاد شهروندان را با تهدیدات و آسیب‌های فضای مجازی آشنا نمائیم تا شاهد کاهش جرائم در این فضا باشیم.
 
+ به نظر جنابعالی مهمترین تهدیدات و آسیب‌های فضای مجازی به ویژه برای نوجوانان و جوانان کدام است؟
-فضای مجازی علیرغم اینکه جوانب مثبت زیادی دارد، متأسفانه تهدیدات و آسیب‌هایی هم دارد، انحرافات دینی و اخلاقی و عقیده‌ای و فرهنگی، یکی از جمله تهدیدات این حوزه است. متأسفانه صفحات و مطالبی در فضای مجازی وجود دارد که با موازین شرعی و دینی مغایرت دارد و ما آن را یک تهدید می‌دانیم. چون نوجوانان و جوانان از نظر جسمی و فکری در حال رشد و تکامل هستند‌ و تأثیرپذیری بیشتری داشته باشد. از طرفی این قشر از دارای انرژی زیادی هستند و در فصل تابستان نیز نسبت به بقیه اوقات، فرصت بیشتری دارند و به علت تنوع بسیار بالایی که شبکه‌های اجتماعی و حوزه اینترنت دارد، این عوامل باعث می‌شود این عزیزان وقت زیادی را در فضای مجازی بگذرانند. در چنین شرایطی است که به علت عدم آگاهی آنها احتمال فریب آنها از سوی مجرمان سایبری افزایش پیدا می‌کنند، مجرمانی که فقط به دنبال عملی کردن نیات شوم خود هستند. به زبان ساده باید گفت همانقدر که تهدیدات در فضای واقعی برای فرزندان ما وجود دارد تهدیدات و آسیب‌های فضای مجازی بیشتر از آن و متنوع‌تر است، چرا که در این فضا مجرمان سایبری به راحتی می‌توانند جعل هویت کرده و خود را مخفی نمایند. از این‌رو خانواده‌ها نظارت بر فعالیت سایبری فرزندان را نباید کوچک بشمارند.
 
+ چه توصیه‌های برای والدین و خانواده‌ها دارید؟
 -خانواده‌ها نقش بسیار مهمی در هدایت فرزندان خود دارند. در حوزه فضای مجازی ما توصیه می‌کنیم ارتباط موثر، دوستانه و تنگاتنگ با فرزندانتان داشته باشید، مضرات و خطرات فضای مجازی را همیشه یادآوری کنید، برای مکان و زمان استفاده از فضای مجازی حتماً برنامه داشته باشید یا بهتر بگویم قانون وضع کنید، سعی کنید از فعالیت فرزندان خود در فضای مجازی با خبر باشید، سایت‌ها و صفحاتی که نیاز است فرزندان شما از آن‌ها استفاده کنند مشخص و معرفی نمایید، مرورگر اینترنت را چک کنید تا متوجه شوید فرزند شما در اینترنت به دنبال چه بوده است. البته تمام این نظارت‌ها باید به گونه‌ای باشد که به فرزند شما آسیبی نرسد، لذا می‌توانید از نرم افزارهای موجود برای این امر در بازار استفاده کنید تا نظارت شما به گونه‌ای نا محسوس باشد و فرزند شما احساس نکند که به حریم خصوصی او وارد شده‌اید، دوستان فرزندانتان را در فضای واقعی و مجازی بشناسید و بدانید فرزند شما در فضای مجازی با چه کسانی دوست هستند این و هویت‌های اعلامی این افراد واقعی است یا با جعل هویت با هدف خاص با فرزند شما دوست شده‌اند. ‌به طور کل سعی کنید فرزندانتان را در انجام کلیه فعالیت‌ها در فضای مجازی همراهی کنید.
 
+ چه توصیه‌های برای نوجوانان و جوانان در خصوص فضای مجازی دارید؟
 -نوجوانان و جوانان عزیز فضای مجازی محدودیت زمان و مکان ندارد. متأسفانه در استان ایلام جرایم سایبری در حال افزایش است. توصیه بنده به شما عزیزان این است که وقتی وارد فضای مجازی می‌شوید چند تا نکته را مدنظر داشته باشید. اول اینکه حتماً از خودتان بپرسید که الآن در فضای مجازی در حال انجام چه کاری هستید؟ هدف شما از انجام این اقدامات چیست؟ مثلاً با چه کسی دارید صحبت می‌کنید؟ آیا او را می‌شناسید؟ چرا می‌خواهید فلان کار را در فضای مجازی انجام دهید؟ مثلاً اگر قرار است تصاویری را ارسال کنید از خودتان بپرسید آیا این کار ضرورت دارد؟ آیا طرف مقابل شما یک دوست مطمئن است؟ آیا احتمال سوء استفاده از این تصاویر در آینده وجود ندارد؟ یا مثلاً اینکه شما چه نوع اطلاعاتی را دارید در فضای مجازی قرار می‌دهید؟ آیا اطلاعات بانکی یا ذخیره کردن مشخصات کارت و رمز اول و دوم کارت‌ها ضرورت دارد؟ آیا شما عزیزان از سرنوشت کسانی که در فضای مجازی برای آن‌ها مشکل به وجود آمده است با خبر هستید؟ تا چه حد تهدیدات  و خطرات و آسیب‌های فضای مجازی را می‌شناسید؟ اگر شما جواب منطقی برای این سوالات دارید مطمئن باشید تهدیدات این فضا به همان اندازه کمتر خواهد بود.
 
+ در پایان در خصوص اعتیاد اینترنتی بیشتر توضیح دهید و والدین برای گرفتار نشدن فرزندان خود در این خصوص چه باید بکنند؟
-والدین گرامی و ارجمند استحضار دارند که ما در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که شاهد بیشترین سرعت رشد علم و فناوری در آن هستیم. شبکه‌های اجتماعی و اینترنت نیز از این قاعده مستثنی نیست. در کشور ما هم در این حوزه پیشرفت‌های زیادی داشته‌ایم. امروزه بیشتر مردم امورات خود از جمله دریافت اخبار و اطلاعات، کارهای بانکی، پرداخت قبوض آب‌و برق و انجام کارهای اداری و تجاری و ... در بستر اینترنت انجام می‌دهند. پس استفاده از این فضا امروزه یک ضرورت شده است تا جائی که امورات شخصی و اداری ضروری را انجام می‌دهیم، کسی منکر مزایای این فضا نمی‌تواند باشد. همانطور که عرض کردم این فضا خطراتی نیز به دنبال دارد اعتیاد اینترنتی یکی از مهمترین خطرات فضای مجازی برای همه کاربران به خصوص کودکان و نوجوانان است. استفاده‌ بیش از حد از اینترنت می‌تواند به طور قابل توجهی بر دیگر زمینه‌های زندگی مانند روابط، تحصیلات، کار، سلامتی و احساسات تاثیر بگذارد، به گونه‌ای که از دیگر فعالیت‌های روزانه مثل تحصیل، کار و... فرد غافل شود. قطعا این امر پیامدها زیادی در زندگی فرد دارد. لذا خانواده‌ها برای جلوگیری از اعتیاد اینترنتی فرزندان خود باید برای اوقات فراغت فرزندان برنامه‏ریزی کنند و سعی نمایند در این برنامه‏ریزی زمان استفاده از اینترنت را در اولویت‏های پایین‏تر قرار دهند، تا فرزندان آنها به فعالیت‌های دیگر مثل ورزش، بازی، تعامل با دوستان و خانواده را هم در برنامه خود داشته باشند. ملاقات با دوستان، مطالعه کتاب و... که باید فرزندان در طول روز داشته باشند. اما متاسفانه شاهد این هستیم که برخی خانواده‌ها یک تبلت یا سیستم رایانه‌ای در اختیار فرزند خود قرار داده‌اند و فرزند آنها در تمام طول روز با آن مشغول بازی، چت کردن گشت‌و گذار در شبکه‌های اجتماعی هستند این امر نه تنها باعث اعتیاد اینترنتی فرزندانشان می‌شود، بلکه احتمال به دام افتادن فرزندانشان در دام مجرمان سایبری افزایش می‌یابد، لذا همانگونه که گفته شد نظارت بر زمان و نوع فعالیت سایبری فرزندان یک ضرورت است که خانواده‌ها نباید در خصوص آن سهل‌انگاری نمایند. ضمنا توصیه پایانی بنده این است که به توصیه‌های پلیس فتا توجه کنید و با ما در ارتباط باشید

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط