رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
۱۳۹۷-۰۷-۰۱ ۱۳:۱۵
تنظیم اندازه قلم

پ

۲:۰۷
رئیس پلیس فتا استان کرمان:

فروش لوازم دست دوم با قیمت عالی ترفند مجرمان سایبری است

رئیس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات فرماندهی انتظامی کرمان از شناسایی و دستگیری فردی كه با ایجاد تبلیغات دروغین در سایت‌های مختلف اقدام به کلاهبرداری با ترفند فروش کالا می‌كرد خبر داد.

پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا: سرهنگ ستاد امین یادگارنژاد درتشریح این خبر گفت: زنی با مراجعه به این پلیس اعلام کرد که به دنبال آگهی‌های لوازم خانگی می‌گشتم تا اینکه آگهی فروش لوازم دست دومی توجهم را جلب کرد.شخصی آگهی داده بود که به دلیل تعویض اثاثیه قبلی با اثاث نو، وسایل لوکس منزلش را به پایین‌ترین قیمت بازار به فروش گذاشته، وقتی قیمت‌ها را دیدم بیشتر وسوسه شدم و اقدام به پرداخت مبلغ سه میلیون تومان به حساب فروشنده کردم که بعد از گذشت چند هفته هیچ کالایی برایم ارسال نشد و دیگر جواب‌گو نبود.

وی افزود: کارشناسان پلیس فتا توانستند با بررسی پرونده و اقدامات فنی متهم را شناسایی و احضار کنند.

سرهنگ یادگارنژاد خاطرنشان ساخت: متهم در ابتدا منکر هرگونه عمل مجرمانه نسبت به شاکی شد و گفت که تبلیغ فروش لوازم منزل متعلق به من نیست اما بعد از رویارویی با ادله دیجیتالی به جرم خود اعتراف کرد.

وی گفت: متهم در اظهارات خود بیان کرد که در سایت فروش اجناس دست دوم به دنبال قربانیان بوده، و اقدام به انتشار آگهی فروش لوازم منزل در سایت‌های مختلف خرید و فروش کالا می‌نموده و پس از دریافت بیعانه از طعمه‎های خود تمام راه‌های شناسایی را از بین می‌برده و ردی از خود به جا نمی‎گذاشته است.

این مقام ارشد انتظامی افزود: متهم پس از اعتراف به جرم به همراه پرونده، جهت سیر مراحل قانونی تحویل مقامات قضایی شد.

سرهنگ یادگارنژاد تصریح کرد: شهروندان عزیز، هنگام خرید از فروشگاه‌های اینترنتی و سایت‌های واسطه‌گر، هوشیاری لازم را داشته باشند و تا زمانی که جنس مورد نظر خود را دریافت نکرده‌اند و از کیفیت آن اطمینان حاصل ننموده‌اند، وجهی پرداخت نکنند.

وی در ادامه یادآور شد: اگر فروشنده اطلاعات شخصی یا اطلاعات حساب بانکی خود را ارایه کرد، دلیل کافی برای اعتماد شما به فروشنده نیست.

سرهنگ یادگارنژاد گفت: بسیاری از کلاهبرداران با حضور در سایت‌هایی واسطه‌گر و با تبلیغ کالاهای مختلف، اقدام به جذب مشتری نموده و پس از دریافت وجه، کالایی تحویل نمی‌دهند و یا ارزش کالای تحویلی، کمتر از وجه دریافتی می‌باشد.

وی افزود: اغلب شاکیان به دلیل ارزش پایین مبلغ پرداختی حاضر به پیگیری قضایی نمی‌باشند و به همین دلیل کلاهبرداران به اقدامات مجرمانه خود ادامه می‌دهند.

رییس پلیس فتا استان کرمان در پایان تصریح کرد: شهروندان باید حتی الامکان از فروشگاه‌های مجازی که مجوز Enamd (نماد اعتماد الکترونیکی) را از وزارت صنعت، معدن و تجارت دریافت نموده‌اند و در سایت ساماندهی پایگاه‌های اینترنتی به نشانی samandehi.ir متعلق به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ثبت شده‌اند، خریدهای خود را انجام دهند.

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط