رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
1397-07-02 13:15
تنظیم اندازه قلم

پ

1:33
کد خبر: 138772

فریب کاربران با چالش آیفون در فضای مجازی

رئیس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات استان قم گفت: کلاهبرداران اینترنتی در فضای مجازی با ایجاد صفحات و کانال در  شبکه‌های اجتماعی به خصوص در تلگرام و اینستاگرام با عنوان‌های مختلف مانند چالش آیفون و جوایز نفیس اقدام به کلاهبرداری می‌کنند. 

پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا: سرهنگ علی موالی در گفت‌و‌گو با پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا‌ تصریح کرد: در این شگرد کاربران به چالش عکس در تلگرام دعوت می‌شوند و می‌توانند با ارسال یک عکس به مدیر کانال در مسابقه شرکت کنند و عنوان می‌شود در صورت اخذ امتیاز بالا جوایز نفیسی از قبیل تلفن همراه اعطاء می‌شود.

وى افزود:‌ طی بررسی‌های صورت گرفته توسط کارشناسان پلیس فتا مشخص شد بسیاری از این صفحات و کانال­‌ها جعلی هیچگونه ارسال جوایزی ندارند و به همه کاربران پیام می‌­دهند که برنده جایزه شده‌­اند و جهت ارسال جایزه درخواست واریز مبلغی را از کاربران دارند سپس بعد از اخذ وجه آنها را فریب داده و پاسخگو نیستند.

این مقام ارشد انتظامى ادامه داد: کاربران به اینگونه تبلیغات جوایز در فضای مجازی توجه نکنند چون‌که این امکان وجود دارد که کلاهبردان با فریب کاربران جهت دریافت مبلغ ارسال جایزه آنها را به درگاه جعلی پرداخت اینترنتی هدایت کنند و اطلاعات بانکی آنها را به سرقت ببرند و حساب فرد را خالی کنند.

‌وى تصریح کرد: کاربران در هنگام هرگونه پرداخت مراقب سایت‌های جعلی پرداخت (فیشینگ) باشند مجرمان سایبری با طراحی صفحات جعلی شبیه به صفحات پرداخت بانک به دنبال سرقت اطلاعات بانکی هموطنان هستند. همچنین جهت دانلود هرگونه نرم افزار یا اپلیکیشن از وب سایت‌های معتبر و شناخته شده استفاده کنند.

سرهنگ موالی ادامه داد: کلاهبردان اینترنتی با سوء‌استفاده از شرایط فضای مجازی اقدام به جلب اعتماد کاربران کرده و پس از دریافت مبلغ، کالا را به مشتری ارسال نمی‌کند و در برخی از موارد اصلا کالایی وجود ندارد بنابراین کاربران در پرداخت‌های اینترنتی شناخت کافی نسبت به خرید و طرف مقابل داشته باشد و حدالمقدور پرداخت‌ها در محل صورت پذیرد.

رئیس پلیس فتا استان قم در پایان گفت: همچنین شهروندان می‌توانند در صورت مواجهه با جرائم مشهود در فضای مجازی مراتب را از طریق سایت پلیس فتا به نشانی cyberpolice.ir بخش ارتباطات مردمی گزارش نمایند.

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط