رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
1397-05-30 09:17
تنظیم اندازه قلم

پ

2:10
کد خبر: 138791

کارت عابر بانک خود را در اختیار فروشنده قرار ندهید

 رئیس پليس فتا استان اردبيل بر لزوم دقت بیشتر هم‌وطنان عزیز در استفاده از کارت عابر بانک با توجه به افزایش سرقت‌ به‌صورت اسکیمینگ (Skimming) تأکید کرد و گفت: انجام عملیات بانکی و وارد کردن رمز توسط خود فرد می تواند ترفند اسکیمر مجرمان سایبری را خنثی نماید. اما زمانی که رمز را اعلام می‌کنید یعنی به مجرمان سایبری اجازه داده‌اید تا از حساب بانکی شما به صورت غیر مجاز برداشت کنند.

پایگاه اطلاع‌رسانی پلیس ‌فتا: سرهنگ دوم علی قهرمان طالع اظهار کرد: با توجه به اینکه اغلب افراد به دلیل عدم حمل پول نقد حتی خرید‌های کم‌بهای خود را از طریق کارت‌های عابر بانک انجام می‌دهند، این موضوع نشان می‌دهد که کارت‌های اعتباری حضور چشمگیری در زندگی هم‌وطنان دارد. برخی افراد نیز از طریق اینترنت اقدام به انجام کارهای بانکی و پرداخت هزینه‌های خرید خود می‌کنند که با توجه به وجود آسایش و امنیت بالا در خریدهای اینترنتی، بازهم امکان سرقت اطلاعات و در نتیجه سرقت پول کاربر از طریق حملات فیشینگ و موارد مشابه دیگر وجود دارد.

وی افزود: اما در چند سال اخیر مردم با مشکل سرقت‌ از طریق اسکیمینگ (Skimming) مواجه شده‌اند که این نوع سرقت‌ها مربوط به عابر بانک بوده و به شیوه‌ای بسیار ساده و البته حرفه‌ای انجام می‌گیرد.

سرهنگ قهرمان طالع ‌ادامه داد: اسکیمینگ به معنی انتقال اطلاعات کارت عابر بانک یک شخص بر روی کارتی دیگر است و اسکیمر هم همان سارقی است که این کار را انجام می‌دهد.

وی با بیان اینکه در شایع‌ترین روش اسکیمینگ فرد کلاهبردار از دستگاه کارت‌خوان برای کپی اطلاعات کارت مشتریان استفاده می‌کند، گفت: در این روش مغازه‌دار، فروشنده یا هرکسی که در پشت صندوق قرار دارد به بهانه‌های مختلف اقدام به گرفتن کارت از شما کرده و به‌ دور از چشمان شما اول کارت را به روی دستگاه اسکیمر کشیده و پس از کپی‌برداری از اطلاعات داخل کارت آن را در دستگاه کارت‌خوان (pos) کشیده و رمز چهار رقمی شما را می‌پرسد؛ عملاً با گفتن رمز کارت این فرد می‌تواند کارت دیگری را ساخته و حساب شما را خالی کند.

این مقام ارشد انتظامی با اشاره به موج آخر سفرهای تابستانی از همه هم‌وطنان عزیز خواست در هنگام خرید از فروشگاه‌ها مخصوصاً مغا‌زه‌ها و دست‌فروشان بین‌راهی که دارای دستگاه‌های کارت‌خوان سیار هستند، حتماً به اصالت و اعتبار آن‌ها توجه داشته و به‌هیچ‌وجه برای پرداخت هزینه کارت و رمز آن را برای فروشنده اعلام نکرده و با در اختیار گرفتن دستگاه خود به شخصه کار پرداخت را انجام دهند.

وی در پایان از هم‌وطنان عزیز خواست ضمن فعال‌سازی پیامک واریز و برداشت، از گردش حساب بانکی خود مطلع شده و رمز اول و دوم کارت خود را به‌صورت دوره‌ای تعویض نمایند و در صورت مواجهه با پیامک برداشت غیرطبیعی سریعاً نسبت به تغییر رمز و مسدودی کارت خود از طریق سامانه‌های تلفنی و اینترنتی بانک اقدام نمایند.

اخبار پلیس فتا را در پیام‌رسان‌های داخلی با آدرس cyberpolice@ دنبال کنید.

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط