رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
1399-01-04 20:20
تنظیم اندازه قلم

پ

2:24
کد خبر: 138799

سواد رسانه‌ای و سطح آگاهی خود را افزایش دهید

 رئیس پلیس فتا استان اردبیل با بیان اینکه به هر درخواست دوستی در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی نباید پاسخ داد، گفت: دیدن یک عکس پروفایل در شبکه اجتماعی به آن معنا نیست که فرد مورد نظر حتما صاحب عکس باشد، بلکه می‌تواند از تصاویر دیگران برای دوستی با شما استفاده کرده باشد. 

پایگاه اطلاع‌رسانی پلیس ‌فتا: سرهنگ دوم علی قهرمان‌طالع با حضور در تالار گل یاس استان اردبیل و برگزاری کارگاه آموزشی در حوزه فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی برای کارکنان فروشگاه‌های اتکا، اظهار کرد: متاسفانه کاربران به این موضوع توجه نکرده و به راحتی در دام مجرمان سایبری گرفتار می‌شوند و نه تنها پول آنها که در بسیاری موارد آبرو و حیثیت این کاربران نیز دست‌خوش اهداف مجرمان سایبری می‌شود. 
 
وی در ادامه با اشاره به جرائم دیگر فضای مجازی از جمله برداشت غیرمجاز از حساب بانکی، کلاهبرداری رایانه‌ای، هتک حیثیت و نشر اکاذیب،  دسترسی‌ غیرمجاز، سرقت داده، تهدید اخاذی و مزاحمت، قمار اینترنتی و ... پرداخت و افزود: کم دقتی کاربران و توجه نکردن به توصیه‌های پلیس فتا برای رعایت موارد ایمنی باعث می‌گردد که کاربران به راحتی در فضای مجازی فریب خورده و به دام مجرمان سایبری بیفتند. البته پایین بودن سواد رسانه‌ای و سطح آگاهی شهروندان در خصوص جرائم سایبری از دیگر علل است.


 
رئیس پلیس فتا استان اردبیل در این کارگاه آموزشی ضمن تعریف فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی به تشریح وضعیت، معایب و مزایای فضای مجازی پرداخت و گفت: از آثار سوء فضای مجازی دستیابی کودکان و نوجوانان به محتوای نامناسب، اعتیاد اینترنتی و احتمال گرایش جوانان به مواد مخدر و الکل  است.

وی در خصوص آثار سوء شبکه‌های اجتماعی نیز ادامه داد: نفوذ به حریم خصوصی افراد، حرمت‌شکنی و دگرگونی در تعامل فرزندان با والدین، تبلیغ تنوع‌طلبی جنسی و عادی جلوه دادن خیانت همسر، تزلزل در نظام خانواده و اختلاف و طلاق از آثار سوء شبکه‌های اجتماعی است که شهروندان باید بدان توجه ویژه داشته باشند تا بتوانند از شبکه‌های اجتماعی به بهترین شکل استفاده نمایند.    
 
سرهنگ قهرمان‌طالع در ادامه مراسم برای کارکنان فروشگاه‌های اتکا استان اردبیل هشدارهای سایبری از قبیل عدم اطمینان به افراد در فضای مجازی، عدم پاسخ‌دهی به افراد غریبه در این فضا، عدم کلیک به لینک‌های مشکوک، عدم استفاده از شبکه‌های اجتماعی برای ارسال اطلاعات محرمانه، اعمال  تنظیمات امنیتی دستگاه و برنامه‌ها، نصب نرم‌افزارها از منابع معتبر، عدم‌بارگذاری عکس‌های خصوصی در پروفایل، بروز نگه‌داشتن سیستم‌عامل و برنامه‌های کاربردی را عنوان و در ادامه آن موارد لازم در خصوص رعایت نکات امنیتی در خرید‌های اینترنتی مثل نماد اعتماد الکترونیک، در درگاه‌های پرداخت بانکی مثل استفاده از صفحه‌ کلید مجازی و علت خشونت فرزندان در اثر انجام بازی‌های رایانه‌ای غیرمتناسب بافرهنگ و سن آن‌ها را یادآور شد.


 
 این مقام ارشد انتظامی در پایان جلسه از حاضرین خواست تا ضمن برقراری ارتباط صمیمانه با اعضاء خانواده خود مخصوصاً فرزندان با افزایش سواد رسانه‌ای از احتمال قربانی شدن و در معرض خطر قرار گرفتن در فضای سایبری جلوگیری کنند و در صورت نیاز به مشاوره و گزارش هرگونه موارد مشکوک از طریق سایت پلیس فتا به نشانی اینترنتی www.cyberpolice.ir با این پلیس در ارتباط باشند.
 
آدرس کانال پلیس فتا در پیام‌رسان‌های داخلی: @cyberpolice

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط