۱۳۹۷-۰۷-۰۷ ۱۱:۴۴
تنظیم اندازه قلم

پ

۱:۵۰
کارشناس پلیس فتا استان بوشهر تاکید کرد:

فرصت‌های فضای مجازی را به تهدید تبدیل نکنیم

کارشناس پلیس فتا استان بوشهر با اشاره به اهمیت نقش فضای مجازی در زندگی اجتماعی و خصوصی افراد از کاربران اینترنتی خواست با بالا بردن سطح دانش و استفاده صحیح از فضای مجازی فرصت‌های این فضا را به تهدید تبدیل نکنیم.

پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا: این کارشناس سایبری در جمع کارکنان بیمه سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح استان بوشهر به خریدهای اینترنتی اشاره کرد و گفت: طراحی سایت‌های جعلی یکی از روش‌های رایج برای سوءاستفاده و کلاهبرداری هست که از این طریق می‌توانند تعداد بسیار زیادی از هم‌وطنان را درگیر کرده و مبالغ هنگفتی را کلاهبرداری نمایند که در اصطلاح سایبری به این شگرد مجرمانه، فیشینگ گفته می‌شود و مجرمان سایبری به دنبال سرقت اطلاعات بانکی کاربران می‌باشند. طبیعی است با در اختیار داشتن شماره کارت، رمز دوم، cvv2 و تاریخ انقضای کارت، به‌آسانی می‌توان برداشت غیرمجاز از حساب قربانیان داشت.

این کارشناس سایبری با اشاره به پنهان بودن هویت کاربران در فضای‌مجازی خاطرنشان شد: در حال‌حاضر بسیاری از پرونده‌های موجود در پلیس‌فتا در راستای شبکه‌های اجتماعی، جعل هویت افراد و سوءاستفاده از اعتماد کابران می‌باشد، بنابراین کاربران به‌هیچ‌عنوان نباید به افراد غریبه آنلاین در فضای‌مجازی اعتماد کنند، چراکه ممکن است آنچه خود را معرفی می‌کند نباشد و اهداف مجرمانه‌ای داشته باشد.

وی در ادامه به اپلیکیشن‌های جعلی موجود در فضای مجازی اشاره کرد و افزود: تعدادی اپلیکیشن‌های جعلی با تبلیغات جذاب و وسوسه‌انگیز کاربران را به نصب این اپلیکیشن‌ها و نرم‌افزارها ترغیب می‌کنند در صورتی‌که در هنگام نصب، از همان ابتدا اجازه دسترسی به‌تمامی اطلاعات گوشی را از کاربر می‌گیرند و امکان خطر سرقت اطلاعات کاربر وجود دارد، بنابراین کاربران در زمان نصب اپلیکیشن‌ها توجه داشته باشند، درخواست‌هایی مبنی بر دسترسی به دیتای موجود در گوشی، فایل‌ها و موقعیت‌مکانی کاربر تایید نکنند چراکه با تائید این درخواست‌ها، سازنده اپلیکیشن امکان دسترسی به این اطلاعات را خواهند داشت.

این کارشناس سایبری، یکی از مهم‌ترین اقدامات در برقراری امنیت‌دیجیتالی را استفاده از فایروال و آنتی‌ویروس مناسب دانست و تصریح کرد: کاربران سعی کنند، نرم‌افزارهای مورد نیاز خود را از منابع رسمی، مورد اطمینان و امن دانلود کنند و سیستم‌عامل و نرم‌افزارهای آنتی‌ویروس موجود در سیستم خود را نیز به‌صورت مداوم به‌ روزرسانی کرده و اطمینان یابند که از نسخه به‌روز شده‌ نرم‌افزار، استفاده می‌کنند.

کارشناس پلیس فتا در پایان از کاربران خواست: در صورت مشاهده با مورد مشکوک آن را از طریق سایت پلیس‌فتا به آدرس cyberpolice.ir بخش ارتباطات مردمی گزارش نمایند و در مسیر برقراری امنیت در فضای‌مجازی همگام و همراه پلیس فتا باشند.
 

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط