۱۳۹۷-۰۷-۰۷ ۱۱:۵۴
تنظیم اندازه قلم

پ

۲:۲۷
رئیس پلیس فتا استان بوشهر:

والدین در انتخاب بازی‌های رایانه‌ای ‌دقت بیشتری داشته باشند

رئیس پلیس فتا استان بوشهر با اشاره به اینکه بعضی از بازی‌های فکری و معمایی می‌تواند سلول‌های مغزی را به فعالیت واداشته و فکر کودکان را تقویت کند و در رشد خلاقیت و بالندگی ذهنی کودکان تاثیر داشته باشد، گفت: اما متاسفانه این روزها فقط شاهد بازی‌های کامپیوتری هستیم که نه تنها باعث خلاقیت در بچه‌ها نمی‌شود بلکه آسیب‌های روحی و جسمی فراوانی برای کودکان در پی دارد.  

پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا: سرهنگ مهدی قاسمی تصریح کرد: پیشرفت و مدرنیته، زندگی‌ها را دستخوش تغییرات زیادی کرده است، تغییراتی که حتی بازی‌ها و اسباب بازی‌های بچه‌ها را هم تحت تاثیر قرار داده است و این سوال که کدام بازی و اسباب بازی مناسب است، دغدغه ذهنی والدین بسیاری از فرزندان نسل امروز شده است.

وی در ادامه به بازی‌هایی که بر روح و روان کودکان تأثیر بسیار منفی دارد، اشاره کرد و افزود: تعداد بیشتری از بازی‌های رایانه‌ای باعث ترس، دلهره، وحشت در فرزندان می‌شود به طوری‌که در تمامی مراحل بازی، شاهد پخش صداهای ترسناک و رعب‌آور هستیم.

رئیس پلیس فتا استان بوشهر ادامه داد: این بازی‌ها علاوه بر تأثیرات روحی و روانی، نکته منفی دیگرش محدودیت فعالیت‌های جسمی است که باعث تنبلی و کم تحرکی فرد می‌شود و در پی خود شاهد چاقی کودکان‌مان هستیم.

وی یادآور شد: نکته دیگر این است که شاهد درخواست این‌گونه بازی‌ها برای دسترسی به تمام نرم‌افزارهای شبکه‌های اجتماعی و اطلاعات کاربران هستیم که به‌راحتی می‌توانند به آن دسترسی پیدا کنند در واقع کاربر اگر این اجازه را به نرم‌افزار ندهد، نمی‌تواند وارد بازی شود به زبان ساده یعنی تمام اطلاعات موجود بر روی سیستم را خودمان دو دستی به کسانی واگذار می‌کنیم که نمی‌دانیم کیستند؟ و با این اطلاعات چه می‌خواهند بکنند؟

سرهنگ قاسمی همراهی با فرزندان در فضای مجازی را کلیدی‌ترین قدم در پیشگیری از خطرات فضای سایبر در کودکان و نوجوانان نام برد و گفت: بهتر است والدین زمان مناسبی را برای این موضوع اختصاص بدهند و بررسی کنند که چه نوع بازی یارانه‌ای برای فرزند آنها مناسب است و کمترین آسیب را در پی دارد.

این مقام ارشد انتظامی تاکید کرد: والدین باید در انتخاب نوع بازی و تاثیر آن در جسم و روح فرزندان خود نهایت دقت را داشته باشند و فرزندان خود را دربازی‌های رایانه‌ای خطرناک و ترسناک تنها رها نکنند.

وی در ادامه به آسیب‌های روحی و روانی بازی‌های رایانه‌ای و موبایلی اشاره کرد و افزود: افزایش پرخاشگری در کودکان، اعتیاد به بازی رایانه‌ای، افت تحصیلی، متزلزل شدن روابط کودکان با خانواده، منزوی شدن کودکان (‌وابستگی به دنیای مجازی به‌جای دنیای واقعی)، تنبل شدن ذهن و همچنین تقلید از عوامل بازی از مهم‌ترین آسیب‌های روحی این بازی‌ها می‌باشد.

سرهنگ قاسمی با یادآوری اینکه شاهد تشکیل پرونده‌های متعددی در پلیس فتا هستیم که کودکان به خاطر خرید بازی در دام مجرمان سایبری افتاده‌اند، گفت: مثلا کودکانی که بدون اطلاع والدین اقدام به خرید بازی کرده‌اند و در در زمان پرداخت بهای بازی از طریق درگاه بانکی در دام فیشینگ افتاده‌اند، یا با نصب یک بازی بر روی سیستم خود بدافزارهای مخرب و جاسوسی  را نیز دانلود کرده و نصب کرده‌اند و در دام بعدی با باجگیران و اخاذان سایبری روبرو شده اند.

رئیس پلیس فتا استان بوشهر در پایان ضمن تأکید و هشدار به خانواده‌ها در خصوص آگاهی از خطرات بسیاری از بازی‌های رایانه‌ای از آنان خواست در صورت مشاهده هرگونه مورد مشکوک آن را از طریق سایت پلیس‌فتا به آدرس cyberpolice.ir بخش ارتباطات مردمی گزارش نمایند.

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط