۱۳۹۷-۰۷-۰۷ ۱۳:۱۵
تنظیم اندازه قلم

پ

۲:۰۲
رئیس پلیس فتا استان بوشهر مطرح کرد

سهل انگاری مهم‌ترین علت‌ ورود به حریم خصوصی کاربران

رئیس پلیس فتا استان بوشهر یکی از مهم‌ترین علت‌های ورود به حریم خصوصی افراد توسط سوءاستفاده کنندگان فضای مجازی را سهل‌انگاری کاربران اینترنتی دانست و گفت: حفظ حریم خصوصی در گام اول بر عهده خود کاربران است که با رعایت موارد ایمنی و امنیتی مانع از دست اندازی دیگران به حریم خصوصی خود در فضای مجازی می‌شوند.

پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا: سرهنگ مهدی قاسمی در برنامه رادیویی "‌سلام بوشهر" تصریح کرد: موارد متعددی مشاهده‌ شده که افرادی به پلیس فتا مراجعه و درحالی‌که بسیار نگران و آشفته هستند ادعا می‌کنند که محتویات شخصی گوشی تلفن همراه یا ‌سیستم‌های رایانه‌ای آن‌ها به سرقت رفته یا در یک‌ بخشی از فضای مجازی منتشر و یا توسط کاربر ناشناسی تهدید به انتشار این تصاویر شده‌اند.

وی افزود: در بررسی‌های تخصصی این پلیس مشخص می‌گردد که سهل‌انگاری شاکی در شکل‌گیری این اتفاق تأثیر بالایی داشته و هرچند در اکثر موارد با پیگیری‌های کارشناسان مبارزه با جرائم سایبری نهایتاً مجرم شناسایی، دستگیر و به مراجع قضایی معرفی می‌شوند اما قطعاً تأثیرات روحی و روانی بر فرد قربانی و بزه دیده بسیار عمیق‌تر بوده که با هیچ مجازاتی برای مجرم، جبران نمی‌گردد.

سرهنگ قاسمی خاطرنشان شد: از آنجا که مهم‌ترین راه جهت پیشگیری یا حداقل کم کردن این حوادث ناگوار در فضای مجازی، توجه به دانش سایبری و روش استفاده صحیح از فضای مجازی و تجهیزات الکترونیکی می‌باشد بنابراین در قدم اول‌، کاربران اینترنتی سعی کنند از ذخیره نمودن تصاویر و فیلم‌های شخصی و خانوادگی خود در تجهیزات دیجیتال همراه، اعم از گوشی تلفن، تبلت و هر وسیله دیگری که به فضای مجازی متصل خواهد شد جدا خودداری و در صورت ذخیره آلبوم‌های خانوادگی خود بر روی این تجهیزات در اولین فرصت به یک حافظه جانبی که به اینترنت متصل نمی‌کنید انتقال دهید.

وی از کاربران خواست از رمزهای عبور ترکیبی برای تجهیزات خود استفاده کنید و حتماً در زمانی که تصاویر خصوصی در تجهیزات همراه خود ذخیره دارید در مکان‌هایی که اینترنت مشاع و عمومی ارائه می‌گردد مانند پارک‌های تفریحی، هتل‌ها و ... از اتصال به اینترنت خودداری کنند.

سرهنگ قاسمی در ادامه به لینک‌های حاوی ویروس مخرب اشاره  و اظهار کرد: کاربران اینترنتی از باز کردن لینک‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی تحت عناوین خاص ارسال می‌گردد خودداری زیرا ممکن است این لینک‌ها نوعی برنامه مخرب یا بدافزار باشد که از طرف سوءاستفاده کنندگان از فضای مجازی طراحی‌شده باشد.

رئیس پلیس فتا استان بوشهر در پایان افزود: اگر به هر علتی برای هر فردی در فضای مجازی چنین اتفاقی افتاد و مورد تهدید قرار گرفت به‌هیچ‌عنوان با پیشنهاد‌ها و درخواست‌های مجرم همگام نشده و بلافاصله جهت مشاوره تخصصی و پیگیری‌های قضایی به پلیس فتا مراجعه نماید. ضمن اینکه گفتنی است، کاربران اینترنتی می‌توانند با مراجعه به سایت پلیس فتا به آدرس cyberpolice.irآگاهی و دانش خود را جهت استفاده صحیح از فضای مجازی و فرصت‌های آن، ارتقاء دهند.
 

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط