رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
1399-01-04 20:20
تنظیم اندازه قلم

پ

5:59
کد خبر: 138855

کاربران نکات لازم را برای ارتقاء امنیت خود در فضای مجازی رعایت کنند

امروز بخش زیادی از کاربران فضای مجازی، از مشتریان پر و پا قرص شبکه‌های اجتماعی هستند و ساعت‌های فراوانی از روز را با پرسه زدن در شبکه‌های اجتماعی سپری می‌کنند و حتی بسیاری از افراد در این شبکه‌های برای خود کانال‌ها و گروه‌های مختلفی ایجاد کرده‌اند و به دنبال جذب مخاطب یا به قولی افزایش فالور هستند. این هجوم کاربران به شبکه‌های اجتماعی باعث شده شاهد افزایش جرائم سایبری در بستر شبکه‌های اجتماعی باشیم. از این رو گفت‌و‌گویی با جناب سرهنگ علی جمالی رئیس پلیس فتا استان ایلام انجام دادیم و نظرات وی را در این خصوص جویا شدیم. سرهنگ جمالی با بیان اینکه بخش عمده‌ای از جرائم فضای مجازی در بستر شبکه‌های اجتماعی صورت می‌گیرد، یادآور شد البته این به خاطر این است که کاربران این شبکه‌های کمتر نکات ایمنی و امنیتی را رعایت می‌کنند و بدون محابا در شبکه‌های اجتماعی فعالیت می‌کنند و هرگونه عکس، فیلم و مطلب خصوصی از خود و زندگی‌شان را در این شبکه‌های به امید بیشتر دیده شدن انتشار می‌دهند و این امر فرصت را برای مجرمان سایبری فراهم می‌آورد تا بتوانند به اهداف مجرمانه خود برساند، آنچه در ذیل می‌خوانید ماحصل این گفت‌و‌گو است.

 

+به عنوان سوال اول بفرمائید‌ کاربران چگونه در شبکه‌های اجتماعی در دام مجرمان اسیر می‌شوند؟     
با توجه به نوع فعالیتی که کاربران در فضای مجازی دارند، مشکلاتی که برای آن‌ها به وجود می‌آید متفاوت است. از عواملی که باعث می‌شود کاربران در دام کلاهبرداران گرفتار می شوند می‌توان به انتشار تصاویر خصوصی و خانوادگی در شبکه‌های اجتماعی که امکان سوء استفاده مجرمان را فراهم می‌کند اشاره کرد. عامل دیگر این است که کاربران در فضای مجازی می‌توانند با افراد بیشتری در تعامل باشند، ارتباطات اجتماعی‌شان را گسترده‌تر کنند و به نوعی دسته‌ای از کمبود‌های خود را برطرف کنند که در این راه به دلیل اعتماد بیش از حد به افراد غریبه دچار گرفتاری و مشکل می‌شوند که در این مورد باید کاربران در پاسخ به درخواست دوستی‌ها بسیار مراقب باشند تا در دام مجرمان سایبری گرفتار نشوند. تبلیغات دروغین و وسوسه انگیز فروش کالا و عدم آگاهی و شناخت درگاه‌های واقعی بانک‌ها در خرید‌های اینترنتی، عضویت در سایت‌های غیر‌مجاز شرط‌بندی و قمار، رمالی و فالگیری از دیگر عواملی است که که کاربران در دام مجرمان سایبری اسیر می‌کند.  

+ چند درصد جرائم در شبکه‌های اجتماعی اتفاق می‌افتد؟             
 
بررسی آمارها و پرونده‌های متشکله در استان ایلام نشان می‌دهد که در بیش از 90 درصد جرایم اتفاق افتاده ردپای شبکه‌های اجتماعی بیگانه در میان است و در این بستر اتفاق می‌افتد و ما باید به دنبال مجرمین در این فضا باشیم.

+ بیشتر چه نوع جرائمی در بستر شبکه‌های اجتماعی کاربران را تهدید می‌کند؟        
 بیشترین جرایمی که در این حوزه اتفاق می افتد مربوط به کلاهبرداری‌های مالی و برداشت‌های غیرمجاز از حساب بانکی افراد است که در آن کلاهبرداران با ترفندهایی همچون فروش کالاهای ارزان قیمت و درج آگهی‌های وسوسه انگیز، خریدهای اینترنتی از فروشگاه‌های نامعتبر و غیرمجاز، عضویت در سایت‌های شرط‌بندی و قمار و یا با ارسال پیامک‌ها یا تماس‌های تلفنی و طرح عناوینی همچون برنده شدن و اهداء جایزه و اخذ اطلاعات حساب بانکی افراد، اقدام به خالی کردن حساب بانکی می‌کنند. از دیگر جرایمی که بیشترین میزان وقوع را دارد مزاحمت‌های اینترنتی و هتک حیثیت است. گاهی اتفاق می‌افتد که شما به یک دوست اطمینان می‌کنید و برخی از تصاویر را در اختیارش می‌گذارید، غافل از اینکه همین کار می‌تواند روزی برای‌ شما دردسر ساز شود. یا اینکه کلاهبرداران اطلاعات و تصاویر خصوصی و شخصی را از صفحه‌های شخصی شما در سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی مختلف برداشته و با سوء استفاده از آن‌ها باعث بروز مشکلاتی برای کاربران می شوند.

+ عوارض شبکه‌های اجتماعی بر روی کاربران و خانواده‌ها را چه می‌دانید؟     
با ورود وسایل و تکنولوژی‌های جدید به خصوص موبایل و شبکه‌های اجتماعی مبتنی بر موبایل به خانه‌ها اعضای خانواده ساعت‌های زیادی را در کنار هم می‌نشینند بدون اینکه با هم حرفی بزنند و به نوعی دیگر کمتر شاهد بحث و گفتگو و استفاده کردن از نظرات همدیگر در خانواده‌ها هستیم. از عوارض بیش از حد شبکه‌های اجتماعی می‌توان به افت اخلاقی و پرخاشگری، افزایش طلاق و جدایی عاطفی، تنوع طلبی عاطفی و جنسی، کاهش اعتماد و افزایش سوء تفاهم‌ها، کاهش صمیمت و ارتباطات، کاهش گفتگو، از بین رفتن حریم‌ها، افسردگی و اضطراب، کم شدن فعالیت‌های ورزشی و بروز مشکلات جسمانی و بینایی، اعتیاد اینترنتی، کم شدن خلاقیت در کودکان و نوجوانان و ... از عوارض شبکه‌های اجتماعی بر روی کاربران و خانواده‌ها است.

+ در خصوص اعتیاد اینترنتی یا به قولی اعتیاد به شبکه‌های مجازی بیشتر توضیح دهید؟  
 فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی علی‌رغم فرصت‌های مناسبی مانند دسترسی به اطلاعات فراوان مورد نیاز و توسعه و تولید دانش را برای ما فراهم می‌آورد اما در نقطه مقابل تهدیدهایی را نیز با خود دارد و از آنجا که بیشتر کاربران آن نوجوانان و جوانان هستند، استفاده‌ نادرست از آن می‌تواند تهدیدات غیرقابل جبرانی را پدید آورد. می‌توان گفت نخستین و شاید خطرناک‌ترین اثر منفی اینترنت و شبکه‌های اجتماعی، که ناشی از استفاده نادرست کاربران از اینترنت است، اعتیاد اینترنتی است. همان‌­طوری که از نام آن هم واضح است این اختلال بر استفاده بیش از حد به اینترنت دلالت دارد. اعتیاد به اینترنت مواردی زیادی همچون اعتیاد به بازی‌­های کامپیوتری، شبکه­‌های اجتماعی، ایمیل، وبلاگ‌­نویسی، خرید آنلاین و استفاده بیش از محتوای مستهجن اینترنتی و ... را در بر می‌گیرد. برخی شواهد نشان می­‌دهد که ساختار مغز یک فرد مبتلا به اعتیاد اینترنتی مشابه افرادی است که وابستگی به مواد مخدر دارند. علائم اعتیاد اینترنتی به دو صورت عاطفی شامل افسردگی، عدم صداقت، اضطراب، تنهایی و انزوا، عدم احساس گذر زمان، خستگی ناشی از انجام کارهای روزمره و تأخیر در انجام آن‌ها و ... و فیزیکی شامل درد در مفاصل، سردرد، بی خوابی، افزایش یا کاهش وزن و ... قابل بروز است.

+توصیه‌های پلیس به کاربران برای فعالیت ایمن در شبکه های اجتماعی چیست؟ 
رعایت نکردن نکات امنیتی لازم در فضای مجازی و به خصوص شبکه‌های اجتماعی خطرات و آسیب‌های جبران ناپذیری را به دنبال دارد. چون که سرور تمامی این نرم افزارهای غیر بومی در خارج از کشور بوده و امکان وقوع هر گونه سوءاستفاده وجود دارد توصیه می‌شود حتی الامکان از نصب نرم افزارهای غیربومی خودداری کرده و در صورت نصب چنین برنامه‌هایی بایستی مجوز دسترسی به حساب کاربری، موقعیت مکانی(GPS)، لیست مخاطبین، تصاویر و فیلم‌های خصوصی و شخصی و پیامک ها و... مدیریت شود. کاربران باید جهت پیشگیری از سرقت تصاویر شخصی و خانوادگی خود از ذخیره کردن آن‌ها در تجهیزات متصل به اینترنت خودداری نمایند و اطلاعات با ارزش خود را در محل امن مانند حافظه‌های جانبی ذخیره کنند و از ارسال آن‌ها در بستر شبکه‌های اجتماعی خودداری کنند. کاربران از عضویت در گروه‌های مختلف و ناشناس که باعث می‌شود افراد در مواجهه با پیام های مختلف از قبیل پیام‌های تبلیغاتی و کلاهبرداری و... قرار بگیرند خودداری کنند. از ذخیره کردن اطلاعات بانکی خود بر روی گوشی‌های هوشمند اجتناب کنند. از نصب نرم افزارهایی همچون انواع پروکسی‌ها و VPN که موجب دستیابی مجرمان سایبری به اطلاعات گوشی شما می‌گردد خودداری نمایند. از اطلاعات مهم خود به صورت دوره‌ای نسخه پشتیبان تهیه کرده و در محلی امن نگهداری کنند و از نرم افزارها و پیام رسان های داخلی که امنیت اطلاعات در آن ها تضمین شده است استفاده کنند.
 
+ در پایان اگر صحبتی دارید بفرمائید.   
همانطور که برای همگان روشن است شبکه‌های اجتماعی به کاربران این امکان را می‌دهند با دیگران ارتباط برقرار کنند و در این راستا اطلاعاتی از قبیل متن، عکس و ویدئو به اشتراک بگذارند و از اخبار و موضوعات مختلف در کمترین زمان ممکن اطلاع داشته باشند اما هر اندازه که شبکه‌های اجتماعی گسترده‌تر شوند به طبع مشکلات ناشی از استفاده بیش از حد و نا آگاهانه از آن‌ها نیز افزایش پیدا می‌کند، با این شرایط باید از خود در هنگام فعالیت در شبکه‌های اجتماعی حفاظت کنیم. در پایان هم دوباره توصیه می‌کنیم در هنگام فعالیت در شبکه‌های اجتماعی از انتشار اطلاعات شخصی و خصوصی خود به طور جد خودداری کنید، در مورد کلیک کردن بر روی لینک‌های نا آشنا و آلوده احتیاط کنید، بدون شناسایی هویت افراد در شبکه‌های اجتماعی از ایجاد ارتباط و رد و بدل کردن اطلاعات پرهیز کنید، تنظیمات حریم خصوصی را در مورد سیستم‌های خود انجام دهید، از پسوردهای غیرقابل حدس برای ورود به حساب‌های کاربری خود استفاده کنید و در پایان امیدوارم با مطالعه قانون جرایم رایانه‌ای و عمل کردن به آن از بروز جرایم رایانه‌ای پیشگیری کنیم.

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط