۱۳۹۷-۰۷-۱۲ ۲۲:۴۰
تنظیم اندازه قلم

پ

۲:۰۳
رییس پلیس فتا استان خوزستان:

اعتماد بی‌جا باز هم باعث سرقت از حساب بانکی شد

رئیس پلیس فتا استان خوزستان گفت: با گسترش اینترنت و مزیت‌های فراوان آن، موسسات مالی وسیستم‌های بانکی نیز برای تسهیل در تراکنش‌ها و تبادلات مالی به اینترنت متصل شدند. در کنار همه این مزایا و محاسن فراوان، نکات منفی نیز وجود دارد که بارزترین آنها، افزایش امکان سوء‌استفاده از حساب‌های بانکی افراد در بستر اینترنت و برداشت از حساب می‌باشد که در صورت عدم رعایت نکات حفاظت از اطلاعات بانکی، کلاهبرداران به سادگی می‌توانند از این اطلاعات برای خالی کردن حساب بانکی افراد استفاده کنند.

پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا: سرهنگ شاهین حسنوند در گفت‌و‌گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا اظهار کرد: در همین زمینه خانمی با مراجعه به این پلیس مراجعه اذعان داشت که پس از اخذ پرینت حساب خود متوجه گردیده که مبلغ بیست میلیون ریال توسط فرد یا افرادی ناشناس از حساب وی به صورت غیرمجاز برداشت شده است. در ادامه با ثبت اظهارات شاکی، پرونده مقدماتی تشکیل شده و در دستور کار تخصصی کارشناسان این پلیس قرار گرفت.

وی افزود: شهروندان دقت داشته باشند که از اعتماد بی‌جا به دیگران خودداری نموده و حتی برای نزدیکان خود نیز اطلاعات حساب بانکی خود را فاش نسازند. تجربه نشان داده که درصد بالایی از برداشت‌های غیر مجاز توسط مجرمین سایبری به دلیل اعتماد بی‌جای صاحبان حساب به این مجرمین و در اختیار قرار دادن اطلاعات بانکی خود به آنان بوده است.

این مقام ارشد انتظامی ‌ادامه داد: با بررسی پرینت حساب وی و تحقیقات فنی و تخصصی صورت گرفته، در نهایت هویت عامل برداشت غیرمجاز کشف گردید. در ادامه با اخذ دستور قضایی نامبرده دستگیر شده و به پلیس فتا منتقل گردید. متهم با شگردهای خاصی که در برداشت از حساب شهروندان داشت، هرگز فکر نمی‌کرد شناسایی و دستگیر شود، ابتدا حقیقت را کتمان نموده و منکر هرگونه جرمی شد، اما در نهایت با مواجه شدن با ادله‌های پلیس به ناچار لب به اعتراف گشود.

این مقام مسئول هشدار داد: سارقان سایبری همیشه یک قدم از افراد جلوتر هستند و دائم در حال پیدا کردن شیوه‌های جدید برای سرقت اطلاعات هستند. بنابراین شهروندان نباید هیچگونه فرصتی را برای سوء استفاده در اختیار آنان قرار دهند. از فعال کردن رمز دوم برای کارت‌هایی که تبادلات اینترتی با آنها انجام نمی‌دهند، خودداری کنند. همچنین رمز اول و دوم  خود را به صورت دوره‌ای عوض کنند و کارت را هر چند برای مدتی کوتاه در اختیار افراد غریبه و غیر قابل اعتماد قرار ندهند.

رئیس پلیس فتا استان خوزستان افزود: این متهم در تشریح شیوه انجام این اقدام مجرمانه اظهار داشته که پسر شاکی پرونده دوست وی بوده و در فرصتی مناسب از اعتماد ایشان سوءاستفاده نموده و با در اختیار گرفتن اطلاعات حساب شاکی اقدام به برداشت از حساب  نموده است. در آخر نیز با ثبت این اظهارات، متهم پس از اتمام تحقیقات جهت سیر مراحل قانونی خود به دادسرا معرفی گردید.

وی در پایان خاطرنشان کرد: از شهروندان می‌خواهیم‌، در صورت اطلاع از هرگونه فعالیت مجرمانه در فضای مجازی یا پیام رسان‌های موبایلی مراتب را از طریق نشانی پلیس فتا به آدرس  www.Cyberpolice.ir بخش ارتباطات مردمی گزارش کنند.
 

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط