رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
1397-07-18 13:20
تنظیم اندازه قلم

پ

2:45
کد خبر: 139087

مراقب دانش آموزان در فضای مجازی باشند

رئیس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات استان قم گفت: با فرا رسیدن بازگشایی و ورود دانش آموزان به مدارس همواره پیشگیری بهتر از درمان است، بنابراین والدین برای صیانت از فرزندانمان در مقابل کلاهبرداران اینترنتی و سوء استفاده گنندگان در فضای مجازی توجه بیشتری داشته باشند.

پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا: سرهنگ علی موالی در گفت‌و‌گو با پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا‌ تصریح کرد: اینترنت و شبکه‌های اجتماعی می‌تواند یک منبع مناسب جهت کارهای تحقیقاتی مدرسه باشد و برای انجام این کار، دانش آموزان می‌توانند به راحتی به اینترنت دسترسی داشته باشند و این امر می‌تواند همراه با خطراتی باشد و در جستجوهای اینترنتی خود ناخواسته محتوای غیرمجاز نمایش داده شود.

وى افزود:‌ والدین باید نسبت به رفتار فرزندان خود در فضای مجازی آگاه باشند که با چه کسانی در ارتباط است و چه چیزهایی را می‌بیند یا می‌شنود و آنها را نسبت به تهدیدات فضای مجازی آگاه نماینم. 

 

سرهنگ موالی ادامه داد: در صورت عدم رعایت نکات امنیت و ایمنی در فضای مجازی از سوی کودکان و استفاده از ابزارهای هوشمند توسط آنها امکان لو رفتن اطلاعات شخصی از قبیل عکس­‌های شخصی، اطلاعات بانکی و ... تشدید می‌شود و این امر نه تنها می‌تواند به کودک آسیب زده بلکه برای خانواده نیز مشکلات فراوان به همراه داشته باشد.

این مقام ارشد انتظامى گفت: والدین فرزندان را از اعتماد به اشخاص ناشناس و رفتن به صفحات خصوصی اشخاص منع کنمایند، از نرم افزارهای کنترل فرزندان در فضای مجازی و تنظیمات امنیتی مرورگر برای محدودیت­‌های سنی استفاده کنند. برخی کلاهبرداران با فریب دانش آموزان در فضای مجازی آنها را به صفحات جعلی پرداخت هدایت می‌کنند و فرزندان اطلاعات کارت‌های بانکی والدین را وارد می‌کنند و حساب بانکی توسط کلاهبردار اینترنتی خالی می­‌شود.

 

 وى تصریح کرد: دانش آموزان نیز توجه داشته باشند در رابطه با اتفاقات، گفتگوها و  ارتباطات نامتعارفی که در فضای مجازی رخ می‌­دهد حتما والدین خود را در جریان بگذارید. هرگز به پیام‌های ناشناس و تهدید آمیز در فضای مجازی پاسخ ندهید و با افراد ناشناس در فضای مجازی قرار ملاقات نداشته باشند. هرگز اطلاعات شخصی خود از جمله، آدرس، شماره تلفن، نام مدرسه یا محل آن را فاش نکنید.

 

سرهنگ موالی ادامه داد: پلیس فتا در برگزاری کارگاه‌­های آموزشی، آگاه‌­سازی و پیشگیری از جرایم سایبری همکاری موثر با سازمان­‌های آموزشی و پرورشی دارد که در طول هفته نیروی انتظامی چندین کارگاه آموزشی، آگاه­‌سازی در مدارس برگزار شده است.

 شایان ذکر است پلیس فتا از کلیه کاربران مى‌خواهد در صورت مشاهده موارد مشکوک از طریق سایت پلیس فتا به نشانى www.cyberpolice.ir  بخش ارتباطات مردمی آن را ثبت کرده و از آخرین رویدادها از جمله اخبار و حوادث سایبرى مطلع گردند.

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط