۱۳۹۷-۰۷-۱۸ ۱۳:۴۱
تنظیم اندازه قلم

پ

۴:۲۹
سردار هادیانفر در نشست خبری مطرح کرد:

۱۷۰۰ میلیارد تومان گردش مالی "سکه ثامن " / رشد ۳۲۰۰ درصدی استارت‌آپ‌ها

سردار هادیانفر ضمن تشریح آخرین جزئیات دستگیری متهم ردیف اول پرونده موسوم به سکه ثامن از گردش مالی ۱۷۰۰ میلیارد تومانی آن خبر داد .

پایگاه اطلاع‌رسانی پلیس فتا: سردار سید " کمال هادیان‌فر" صبح امروز در جمع خبرنگاران ضمن تبریک هفته ناجا و گرامی داشت یاد شهدای نیروی انتظامی درباره پرونده سکه ثامن و جزئیات بازداشت متهم این پرونده اظهار داشت : این شرکت (پرونده ثامن) با اجرای طرحی خریدوفروش سکه را به‌صورت مجازی  انجام می‌داد، درحالی‌که اصلاً سکه و طلایی تبادل نمی‌شد و ۳۵ هزار نفر عضو سایت و نزدیک ۶ هزار نفر در آن فعال بودند.

رئیس پلیس فتا ناجا خاطرنشان کرد: افرادی که سود بیشتری بردند به‌عنوان الگو به سایر اعضا معرفی می‌شدند، به‌طور مثال فردی که ۱۰۰ میلیون تومان سرمایه‌گذاری کرده بود بعد از سه ماه ۷ میلیارد تومان سود کسب کرد.

وی افزود: آنچه واقعیت دارد این است که ۱۷۰۰ میلیارد تومان تراکنش در این حوزه اتفاق افتاد؛ کل افرادی که شاکی بودند ۱۸۰۰ نفر بودند که از ۱۰ میلیون‌تا ۱۰ میلیارد ادعای شکایت داشتند، عمده موضوعات در تهران، تبریز و شهرهای دیگر صورت گرفت؛ این فرد در مصاحبه اعلام کرد خودش به کشور بازگشته درصورتی‌که با برنامه‌ریزی از کشور و قصد سفر به کانادا را داشت و درنهایت با اقدامات پلیس فتا و رایزنی‌های دیپلماسی موفق شدیم، با شناسایی محل اختفای متهم با همکاری پلیس کشور ثالث، وی را دستگیر و به کشور بازگردانیم.

سردار هادیان فر تصریح کرد: به‌محض خروج از کشور، حساب‌های وی در ۳۱ بانک کشور بالغ‌بر ۸۰ میلیارد تومان توقیف شد، بخشی از مبالغ به‌حساب های همسر وی واریزشده بود که به‌محض اینکه مردم به پلیس فتا اعلام کردند چنین اتفاقی افتاده‌، کار شروع شد و ۶ نفر همدست وی بازداشت شدند البته آن‌ها از فرار وی اطلاع نداشتند؛ طراح این سایت بالغ‌بر ۷ میلیارد تومان به‌عنوان طراح گرفته بود.

هادیان فر متذکر شد: این نوع اقدامات بیشتر شبیه قماربازی است چون هیچ طلا و سکه‌ای تبادل نشده و فقط بحث سود و زیان مطرح بود لذا در این زمینه آمادگی داریم در حوزه پول‌شویی کمک کنیم اما نظارت بر این مجموعه‌ها به عهده وزارت اقتصاد است.

وی ادامه داد: این فرد با عملیات گسترده پلیسی در کمتر از ۵ روز بازداشت شد در این رابطه ، اصرار داشتیم این اتفاق رسانه‌ای نشود اما رسانه‌ای شد، اکنون برخی از پول‌ها در اختیار افراد در خارج از کشور است و باید طبق راهکارهایی استرداد صورت گیرد.

رئیس پلیس فتا ناجا تصریح کرد: اعداد و ارقامی توسط زاهدی فر و همسر وی مطرح‌شده اما اظهارات برای ما مهم نیست بلکه ادله مهم است لذا تمامی سرورها در حال بازبینی است.

وی خاطرنشان کرد: مجوزی که به او داده شد برای فروش سکه و طلای خردشده بود اما این فرد هیچ سکه‌ای تبادل نکرد، مجوزها برای شروع به کار فرد بود اما بعد وزارت سمت، در این مورد نظارتی نکرده است؛ ضمناً چند سایت دیگر (حدود ۸ سایت) در حال نظارت هستند و هفته دیگر به فتا احضار می‌شوند که البته بخش‌های دیگر مسئول این کار هستند.

هادیان فر یادآور شد: این فرد می‌گوید زمانی برای فرار انتخاب کردم که چهار، پنج روز کشور در تعطیلات رسمی به سر می‌برد یعنی دقیقاً با برنامه‌ریزی این کار را انجام داد، این زمان ، فرصت خوبی برای وی بود که بتواند صدها کیلومتر از کشور دور شود اما در همین ایام که همه در تعطیلات بودند افسران ما به‌طور شبانه‌روزی وی را دنبال می‌کردند زمانی که فهمید به دنبال او هستند در تلگرام پیام گذاشت و گفت در کشور هستم که ردیابی از وی صورت گرفت.

وی بابیان اینکه در حوزه فضای مجازی ۵ میلیون کاربر سال ۹۲ به ۵۵ میلیون رسیده است، ادامه داد: رشد ۹۰۰ درصدی جرائم نسبت به سال ۹۲ داشتیم و بیش از ۳ هزار و ۲۰۰ درصد استارت آپ ها رشد کردند، امروز پلیس با گوگل، تلگرام، اینستاگرام و... دست‌وپنجه نرم می‌کند که سرور آن‌ها خارج از کشور است، رشد ۳۵۴ درصدی در بحث atm ها اتفاق افتاد، هر فرد می‌تواند در کشور چند صد سیم‌کارت بخرد و محدودیتی وجود ندارد اما علی‌رغم مشکلات ، دستاوردهای خوبی داشتیم.

هادیان فر بابیان اینکه زمان رسیدگی به پرونده‌ها از ۳۳ روزبه ۲۲ روز کاهش‌یافته، افزود: از ۱۳۳ هزار و ۳۳۳ پرونده در پلیس فتا ۱۱۱ هزار آن کشف  و حدود ۷۵ هزار نفر دستگیرشده‌اند.

وی گفت: در ۶ ماهه اول امسال حدود ۲۷ هزار فقره پرونده و ۵۵ درصد رشد جرائم را نسبت به مدت مشابه سال گذشته داشته‌ایم، که۷۰ درصد پرونده‌ها در سال ۹۷ کشف و در این ایام حدود ۹ هزار نفر بازداشت شدند؛ بیشترین‌ انگیزه‌ها مربوط به منفعت مالی و برداشت‌های غیرمجاز و سپس بحث جرائم شخصی مطرح بوده است.

هادیان فر ادامه داد: تهمت، افترا و شایعه‌سازی در فضای مجازی وجود دارد که به دلیل عدم احراز هویت این اتفاق می‌افتد، متأسفانه در این فضا امنیت وجود ندارد، هیچ جای دنیا این سبک و سیاق صورت نمی‌گیرد، اگر این بستر امن شود، می‌تواند فرصت‌های بی‌کرانی در بستر اقتصاد ایجاد کند؛ بیشترین جرائم مربوط به تهران و کمترین آن مربوط به استان گلستان است، بیشتر شکایت‌ها سوءاستفاده از شکات است، در بحث کارت به کارت حتی افراد تحصیل‌کرده مانند پزشکان مورد کلاه‌برداری قرار می‌گیرند.

وی بابیان اینکه عملیات مختلفی در حوزه پلیس فتا صورت می‌گیرد، بیان کرد : در حوزه طبابت و دارودرمانی (پانجی‌آ) غیرمجاز حدود ۱۲ هزار سایت را مورد هدف قراردادیم؛ ۵۵۰ نفر بازداشت و ۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان تاکنون اموال غیرقانونی کشف‌شده است؛ در بحث رمزهای یک‌بارمصرف جلساتی داشتیم، بانک‌ها مکلف به بحث opt  هستند، در بسیاری از پرونده‌ها، کارت سرقت می‌شود و تا بخواهیم کاری انجام دهیم، سرقت صورت گرفته است که در این رابطه بحث opt  بسیار گره‌گشا خواهد بود.

وی در پایان از نسخه جدید وب‌سایت پلیس فتا رونمایی کرد.

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط