رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
۱۳۹۷-۰۷-۱۹ ۰۸:۱۰
تنظیم اندازه قلم

پ

۳:۳۰
سرهنگ رجبی در مصاحبه با شبکه رادیویی گفت و گو؛

ارائه مشاوره آنلاین پلیس فتا به مردم

پلیس فتا در حوزه مجرمین پیشرفته و حرفه‌ای عمل می‌کند و ۲۴ ساعته آماده ارائه خدمات مشاوره آنلاین به مردم است.

پایگاه اطلاع‌رسانی پلیس فتا: به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، سرهنگ علی محمد رجبی کارشناس ارشد امنیت فضای مجازی در مصاحبه با شبکه رادیویی گفت و گو با بیان این مطلب اظهار داشت: با گسترش اینترنت و شبکه های اجتماعی محیط جرم تغییر یافت و پلیس های دنیا متوجه افزایش حجم جرایم در فضای مجازی شدند و پلیس فتا را تشکیل دادند.

وی درباره اینکه کشف کلاهبرداری میلیاردی که اخیراً در حوزه طلا رخ داد توسط پلیس فتا صورت گرفت و یا اینکه یک شکایت بود؟ گفت: سکه ثامن موضوع چند وجهی است و پلیس برای شروع رسیدگی ملزم به رعایت دو شرط مشهود بودن جرم و دستور مقام قضائی است. پلیس جرم یابی می کند اما نمی تواند در همه موارد بار همه سازمان های دولتی را بر عهده بگیرد. رده های تخصصی باید اعلام تخلف کنند تا پلیس اقدام کند. در قضیه اخیر نیز ما اقدامات پیشگیرانه داشتیم و خوشبختانه اعلام پلیس و دستگیری مجرمین باعث شد از افزایش دامنه جرم جلوگیری شود.

وی درباره اینکه پلیس فتا چه تفاوتی با سایر بخش های پلیس دارد و میزان نیازمندی سایر واحدها به این بخش چه قدر است؟ افزود: از آنجایی که فضای پلیس فتا یک فضای سایبری و دیجیتال است ما حضور فیزیکی در محیط شهری نداریم و مردم همکاران ما را در خیابان ها و کلانتری ها نمی بینند و ماموریت های خود را در پشت رایانه انجام می دهیم. ما در پلیس فتا در چندین حوزه به صورت کاملا تخصصی و حرفه ای عمل می کنیم. یکی از این حوزه ها آزمایشگاه های تخصصی استخراج ادلّه دیجیتال جرم است که در اختیار پلیس فتاست و در تمام رده های ناجا کاربرد داشته و به کشف جرم و حل پرونده کمک می کند. پلیس فتا در حوزه مجرمین پیشرفته و حرفه ای عمل می کند و در حال حاضر نیز به حوزه پیشگیری از جرم ورود جدی کرده است.

سرهنگ رجبی درباره آموزش برای حفظ امنیت در فضای مجازی هم تصریح کرد:
بخش مهی از امنیت، به شخص کاربر وابسته است؛ یعنی در پیچیده ترین ارزیابی ها و سیستم های امنیتی همواره نقش عامل انسانی به شدت برجسته است. این مسئله در حوزه فتا و جرایم رایانه ای نیز وجود دارد و مورد بررسی قرار می گیرد.

هر زمانی که کاربران فضای مجازی حس اعتماد کمتری به شبکه های اجتماعی پیدا می کنند در برابر جرایم نیز مصونیت بیشتری دارند اما افراد خوش باور به فضای مجازی و کسانی که تصور می کنند همه مطالب در این فضا واقعی و زیباست بیشتر قربانی جرم می شوند. این مسئله باعث شده ما در حوزه اجتماعی پلیس و آموزش های اجتماعی رده تخصصی داشته باشیم و در سراسر کشور برنامه های آموزشی متعددی را برگزار کنیم.

کارشناس ارشد امنیت فضای مجازی درباره اینکه آیا پلیس فتا در کانال‌های با جمعیت بالا حضور دارد؟ هم گفت: برخی تصور می‌کنند پلیس فتا به دنبال جستجو در کارهای مردم است درصورتی‌که این‌گونه نیست. حجم اطلاعات و مأموریت‌های پلیس فتا به‌قدری گسترده است که ما فرصتی برای رسیدگی به امور اجتماعی مردم پیدا نمی‌کنیم ضمن اینکه اجازه ورود به حریم خصوصی مردم را هم نداریم. پلیس فتا برای بررسی ادله داخل رایانه و موبایل‌ها در پرونده‌ها حتماً به‌حکم قضایی نیاز دارد و قاضی تعیین می‌کند به کدام بخش از اطلاعات نیاز دارد و ما همان اندازه از اطلاعات را استخراج می‌کنیم و به او تحویل می‌دهیم.

رجبی گفت: پلیس فتا در حوزه پیشگیری از جرم دو رویکرد کلی دارد. رویکرد اول پیشگیری وضعی است. در حال حاضر اپلیکشن‌های خدماتی و نرم افزارهایی وجود دارد که مردم از آن‌ها استفاده می‌کنند و از طریق این نرم‌افزارها جرم‌هایی اتفاق میفتد. ما در کنار تحلیل فنی نرم‌افزار روش‌های مجرمانه را شناسایی و راهکارهایی را برای پیشگیری از جرم تعیین می‌کنیم.

رویکرد دوم پلیس، اجرای برنامه‌های پیشگیری اجتماعی است، مردم باید از برخی شگردهای وقوع جرم آگاه شوند تا قربانی جرائم مجرمان نشوند. در همین راستا پلیس فتا برنامه‌های بسیار زیادی ازجمله کلاس‌های آموزشی و برنامه‌های فرهنگی در صداوسیما را اجرا می‌کند.

همکاران ما در بخش گزارش‌های مردمی سایت پلیس فتا به‌صورت ۲۴ ساعته آماده ارائه خدمات مشاوره آنلاین به مردم هستند. افرادی که به سایت پلیس فتا دسترسی ندارند می‌توانند از طریق سامانه ۱۱۰ به همکاران ما در پلیس فتا مرتبط شوند و هر کمکی را از ما درخواست کنند.

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط