رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
1399-01-04 20:19
تنظیم اندازه قلم

پ

2:08
کد خبر: 139256

کلاهبردار حرفه‌ای اسکیمر دستگیر شد

رئیس پلیس فتا فرماندهی انتظامی استان اردبیل گفت: شخصی که با کپی گرفتن از کارت‌های عابر بانک شهروندان اقدام به خالی کردن حساب آن‌ها می‌کرد، توسط پليس فتا اردبيل دستگير شد.

پایگاه اطلاع‌رسانی پلیس ‌فتا: سرهنگ دوم علی قهرمان طالع از شناسایی و دستگیری فردی که با استفاده از ترفند اسکیمر و فیشینگ اقدام به کلاهبرداری از مردم می‌کرد، خبر داد.

وی افزود: در پی مراجعه چندین شهروند و شکایت آنان از برداشت غیرمجاز اینترنتی از حساب خود به طرق مختلف، درحالی‌که به گفته خود شاکیان کارت خود را در اختیار دیگران قرار نداده و رمز دوم را نیز فعال نکرده بودند، موضوع رسیدگی و کشف پرونده در دستور کار این پلیس قرار گرفت.

سرهنگ قهرمان طالع در ادامه گفت: پس از بررسی‌های اولیه مشخص گردید، متهم که قبلاً سابقه کلاهبرداری و دستگیری را داشته با گریم و تغییر چهره خود و در قالب فروشنده مواد غذایی در سطح شهر فعالیت و با استفاده از دستگاه اسکیمر، پوز و کارت خام عابر بانک اقدام به سوءاستفاده از شهروندان  می‌کرد که طی اقدامات فنی و پلیسی مخفیگاه نامبرده دریکی از محلات اردبیل شناسایی و پس از هماهنگی با مقام قضایی دستگیر و در بازرسی از محل آلات و ادوات مرتبط با جرم ازجمله، یک دستگاه اسکیمر، دو دستگاه لپ‌تاپ، چندین دستگاه گوشی در مدل‌های مختلف، کارت‌های بانکی خام، معتبر و... کشف گردید.

وی در مورد نحوه کلاهبرداری این مجرم عنوان کرد: متهم در بازجویی‌های اولیه اعتراف کرد که فروردین‌ماه سال جاری با تهیه یک دستگاه اسکیمر به همراه 19 قطعه کارت خام مغناطیسی از بازار سیاه شروع به کپی عابر کارت‌های افراد مختلف در سطح شهر نموده  و در هنگام توزیع مواد غذایی در فروشگاه‌ها، شماره کارت و رمز اول کارت‌های افرادی که جهت خرید مراجعه می‌نمودند را در فرصتی مناسب یادداشت و با تجهیزاتی که در مخفیگاه داشته سریعاً اطلاعات کارت‌ها را بر روی کارت خام و سایر کارت‌های معتبر افرادی که از جلوی دستگاه‌های ATM سرقت می‌نموده، انتقال و بدین طریق اقدام به کلاه‌برداری می‌نمود.

سرهنگ قهرمان طالع در ادامه گفت: در بررسی تجهیزات مکشوفه از متهم مشخص گردید نامبرده اقدام به ایجاد درگاه‌های جعلی بانک‌ها و ایجاد کانال‌های تلگرامی و اینستاگرامی و وب‌سایت‌های همسریابی با نام‌های فریبنده مثل بازیگران مطرح کشور کرده و با هدایت کاربران به صفحات جعلی از آنان سوءاستفاده کرده است که در ادامه اقدامات به لحاظ اظهارات صریح متهم، پرونده به دادیاری اردبیل ارسال و با دستور مقام قضایی متهم روانه زندان گردید.

این مقام انتظامی در پایان توصیه کرد: هم‌وطنان عزیز به‌هیچ‌وجه در هنگام خرید، کارت عابر بانک خود را به فروشنده تحویل نداده و رمز آن را نیز به وی اعلام نکنند و در صورت مشاهده موارد مشکوک جهت گزارش می‌توانند از طریق سایت پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.ir بخش مرکز فوریت‌های سایبری قسمت ثبت گزارش‌های مردمی، با ما در‌ ارتباط باشند.

آدرس کانال پلیس فتا در پیام‌رسان‌های داخلی: cyberpolice@

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط