رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
1399-01-04 20:19
تنظیم اندازه قلم

پ

1:34
کد خبر: 139322

هوشیاری نوجوانان و جوانان قدم اول در استفاده از فضای مجازی می‌باشد

کارشناس پلیس فتا استان بوشهر به نقش دانش در استفاده از فضای مجازی اشاره کرد و گفت: در حال حاضر اینترنت ابزاری مناسب برای توسعه افکار و اندیشه‌های بشری محسوب می‌شود به‌ شرط آن‌که در راه صحیح استفاده شود و کاربران برای ورود به دنیای مجازی اطلاعات کافی داشته باشند تا دچار مشکلات مالی و اجتماعی نشوند.

پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا: این کارشناس سایبری در راستای  آشنایی نوجوانان با فرصت‌ها و تهدیدات فضای مجازی در جمع دانش آموزان دبیرستان دخترانه ریحانه تأکید کرد: ارتباطات سالم در فضای مجازی و لزوم هوشیاری جوانان و نوجوانان نسبت به تهدیدات فضای سایبری در درجه‌ نخست اولویت قرار دارد و به‌ عنوان اولین قدم در استفاده صحیح از فضای مجازی محسوب می‌شود.

وی سرقت اطلاعات شخصی رایانه‌ای توسط سوءاستفاده کنندگان را از مهم‌ترین جرائم سایبری در حوزه فضای تولید تبادل و اطلاعات نام برد و از  دانش آموزان خواست سعی کنند سیستم‌های رایانه خود و همچنین تلفن  متصل به اینترنت آن‌ها  فاقد اطلاعات شخصی باشد و به‌هیچ‌عنوان عکس‌های خانوادگی خود را در شبکه‌های موبایلی رد و بدل نکنند زیرا امکان هرگونه هک و سرقت اطلاعات در این شبکه‌ها  وجود دارد.

این کارشناس سایبری بسیاری از پرونده‌های این پلیس را مربوط به اتشار تصاویر خصوصی کاربران در فضای مجازی دانست و تصریح کرد: کاربران با به اشتراک گذاشتن اطلاعات شخصی خود نظیر فیلم و عکس در این‌گونه کانال‌ها موجب می‌شوند افرادی از این فرصت سوءاستفاده و نیات مجرمانه خود همچون اخاذی، هتک حیثیت، نشر اکاذیب را عملی کنند.

وی اعتیاد بازی‌های رایانه‌ایی را یکی از مهم‌ترین تهدیدات فضای مجازی در نوجوانان نام برد و تصریح‌کرد: علاوه بر اعتیاد و آسیب‌های اخلاقی در هنگام استفاده بیش‌ از حد از بازی‌های رایانه‌ای، این بازی‌ها به سبب داشتن صفحات گرافیکی، تنوع رنگ، سرعت زیاد تعویض صفحات و صحنه‌های خشن و ترسناک، تأثیرات منفی روی مغز و اعصاب نوجوانان می‌گذارند و از این راه، موجب برخی اختلالات می‌شوند.

 کارشناس پلیس فتا استان بوشهر در پایان با اشاره به آدرس سایت پلیس فتا آن را دریچه ارتباطی با شهروندان خواند و افزود: پلیس فتا از دانش آموزان درخواست می‌کند در صورت مشاهده با موارد مشکوک آن را از طریق سایت پلیس فتا به آدرس Cyberpolice.ir بخش مرکز امداد و فوریت‌های سایبری، گزارش نمایند.

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط