۱۳۹۷-۰۷-۲۹ ۰۹:۴۸
تنظیم اندازه قلم

پ

۲:۰۷
کارشناس پلیس فتا استان بوشهر تاکید کرد:

استفاده از فرصت‌های چاقوی دو لبه فضای مجازی

کارشناس پلیس فتا استان بوشهر فضای مجازی را مانند چاقوی دو لبه دانست و گفت: با توجه به گسترش و توسعه الکترونیکی در سطح جهان اگر از فضای مجازی به طور صحیح استفاده نشود فرصت‌های آن به تهدید تبدیل شده و ما را در دام شیادان مجازی قرار می‌دهد.

پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا: این کارشناس در راستای آشنایی دانش آموزان با فرصت‌ها و تهدیدات فضای مجازی با حضور در دبیرستان دخترانه اتحاد به فرصت‌های فضای مجازی و استفاده صحیح از آن اشاره و اظهار کرد: کاربران فضای مجازی خصوصا دختران با ارتقاء دانش اینترنتی می‌توانند از این فضا به طور صحیح استفاده کنند در غیراین‌صورت فرصت‌های مفید آن تبدیل به تهدید می‌شود و تمامی ابعاد زندگی کاربران را به خطر می‌اندازد.

 این کارشناس سایبری، سرقت اطلاعات شخصی رایانه‌ای توسط سوء‌استفاده کنندگان را از مهمترین جرائم سایبری در حوزه فضای تولید تبادل و اطلاعات نام برد و از آنان خواست: سعی کنند سیستم‌های رایانه خود و همچنین تلفن ‌متصل به اینترنت آنها  فاقد اطلاعات شخصی باشد و به هیچ عنوان عکس‌های خانوادگی خود را در شبکه‌های موبایلی رد و بدل نکنند زیرا امکان هرگونه هک و سرقت اطلاعات در این شبکه‌هاوجود دارد.

وی در ادامه بیشترین استفاده از فضای مجازی در نوجوانان را حضور در شبکه‌های اجتماعی موبایلی خواند و تصریح کرد: متاسفانه نوجوانان از شبکه‌های اجتماعی خصوصا موبایلی به صورت گسترده استفاده می‌کنند و به دید کاملا مثبت به آن نگاه می‌کنند در صورتی که در کنار فرصت‌های آن باید تهدیدات و خطرات آنها را نیز شناخت تا بتوان در یک فضای کاملا ایمن فعالیت کرد.

کارشناس پلیس فتا استان بوشهر با اشاره به پنهان بودن هویت کاربران در فضای مجازی علی الخصوص شبکه‌های اجتماعی موبایلی خاطرنشان کرد: در حال حاضر  بسیاری  از پرونده‌های موجود در پلیس فتا در راستای شبکه‌های اجتماعی، جعل هویت افراد و سوءاستفاده از اعتماد کاربران می‌باشد، بنابراین نوجوانان خصوصا دختران به هیچ عنوان نباید به افراد غریبه آنلاین در فضای مجازی اعتماد کنند چراکه ممکن است آنچه که خود را معرفی می‌کند نباشد و نیت شومی داشته باشد.

این کارشناس سایبری در بخش دیگری از سخنان خود با توجه به سرقت‌های حساب بانکی توسط سارقان در فضای مجازی به خرید کالا به صورت اینترنتی اشاره کرد و گفت: هیچگاه ناآگاهانه و بدون هماهنگی با خانواده از سایت‌های اینترنتی کالایی خریداری نکنند و در خرید آنلاین حتما مراقب دام فیشینگ مجرمان سایبری باشید.

 کارشناس پلیس فتا استان بوشهر در پایان با اشاره به آدرس سایت پلیس فتا آن را دریچه ارتباطی با شهروندان خواند و افزود: پلیس فتا از هم‌وطنان درخواست می‌کند در صورت مواجهه با موارد مشکوک آن را از طریق سایت پلیس فتا به آدرس Cyberpolice.ir بخش مرکز امداد و فوریت‌های سایبری، گزارش نمایند.

گفتنی است در پایان کارگاه مسابقه دانستنی‌های سایبری برگزار و به دو نفر از دانش آموزان هدایایی اهداء گردید.

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط