۱۳۹۷-۰۷-۲۹ ۱۰:۲۹
تنظیم اندازه قلم

پ

۳:۱۵
رئیس پلیس فتا استان بوشهر تاکید کرد:

والدین بر فعالیت سایبری فرزندان نظارت آگاهانه داشته باشند

رئیس پلیس فتا استان بوشهر، سواد رسانه‌ای کاربران اینترنتی از فضای مجازی را بسیار مهم برشمرد و از آنان خواست سعی کنند با ارتقاء دانش و سطح آگاهی خود از فضای مجازی استفاده کنند و یقین داشته باشند که پلیس به کاربران قانونمند فضای مجازی احترام گذاشته و همیشه در کنار آنها خواهد بود.

پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا: سرهنگ مهدی قاسمی در برنامه تلوزیونی گفت‌وگوی ویژه صداوسیمای مرکز استان سرقت اطلاعات شخصی رایانه‌ای توسط سوءاستفاده کنندگان را از مهم‌ترین جرائم سایبری در حوزه فضای تولید تبادل و اطلاعات نام برد و از کاربران خواست: حتی الامکان دستگاه‌های رایانه خود و همچنین تلفن متصل به اینترنت آن‌ها  فاقد اطلاعات شخصی باشد و به‌هیچ‌عنوان عکس‌های خانوادگی خود را در شبکه‌های موبایلی رد و بدل نکنند زیرا امکان هرگونه هک و سرقت اطلاعات در این شبکه‌ها  وجود دارد.

وی آشنایی والدین با تهدیدات وآسیب‌ها وظرفیت‌های فضای مجازی مهمترین گام در تربیت کودکان و نوجوانان در فضای مجازی دانست و تصریح کرد: با توجه به تغییر سریع فناوری و اضافه شدن امکانات و خدمات جدید در بستر فضای مجازی والدین باید خود را با این فضا بیش از پیش مانوس کنند و آموزش‌های لازم را در این حوزه ببینند.

سرهنگ قاسمی خاطرنشان کرد: والدین همانطور که در فضای واقعی جامعه، بر انتخاب دوستان، همبازیان، مدرسه و کلاس درس، فرزندانشان نظارت دارند در منزل نیز نیاز به نظارت بیشتر و جدی‌تری دارند و برای ایمن نگه داشتن فرزندان خود در فضای مجازی باید همگام و در کنار آنان باشند.

رئیس پلیس فتا استان بوشهر افزود:  به طور مثال والدین باید در کنار فرزندان خود در بازی‌های رایانه‌ای باشند و از فروشگاه‌های معتبر اینترنتی بازی خریداری کنند و از سایت‌های مختلف ناشناس دانلود نکنند و حتما توجه به رده بندی سنی بازی داشته باشند و ضمن زمان‌بندی استفاده از بازی‌های اینترنتی برای مشاهده محیط بازی نیز یکبار همراه با فرزند خود بازی کنند.

وی خطر  فشینگ را از مهم‌ترین تهدیدات این سایت‌ها نام برد و تصریح کرد: برخی از سودجویان با شبیه‌سازی صفحه درگاه‌های پرداخت بانکی، اقدام به سوءاستفاده از اطلاعات حساب کاربران کرده و با ایجاد صفحه‌ای جعلی، اطلاعات کارت‌ بانکی کاربران را ذخیره و مدتی بعد نیز هر آنچه در حساب کاربر وجود داشته را به‌ حساب‌های غیر واقعی انتقال داده و کاربر نیز با توجه به اینکه دست به اقدامی غیرقانونی (قمار) زده‌اند، از شکایت صرف‌ نظر کرده و کلاهبرداران نیز از این همین ویژگی سوءاستفاده می‌کنند.

رئیس پلیس فتا استان بوشهر درباره برخورد پلیس با سایت‌های شرط‌بندی گفت: پلیس فتا برحسب دستور مقام قضایی بر اساس قوانین مطرح‌شده در قانون مجازات اسلامی(مواد ۷۰۵ تا ۷۱۰) نسبت به مسدود کردن سایت مذکور و برخورد با متخلفان اقدام خواهد کرد.

سرهنگ قاسمی افزود: این سایت‌ها برای جذب مشتری و جلوگیری از شک کاربران، افرادی را به‌ عنوان برنده اعلام و حتی اقدام به پرداخت جایزه‌های کوچک با مبالغ کم می‌کنند تا از این طریق کاربران را به سرمایه‌گذاری بیشتر ترغیب کنند.

رئیس پلیس فتا استان بوشهر با تأکید بر اینکه شرط‌بندی و قمارعلاوه بر اینکه جرم بوده و مجرمان باید پاسخگوی اعمال مجرمانه خود باشند، یادآور شد: این عمل از لحاظ شرعی و مذهبی نیز امری حرام و ناپسند می‌باشد.

این مقام مسئول در ادامه گفت‌وگو بسیاری از پرونده‌های مربوط به سرقت اطلاعات شخصی شهروندان را ناشی از عدم آگاهی کاربران در نگهداری و حفظ اطلاعات دانست و گفت: این امر موجب شده ‌است تا سود‌جویان و فرصت‌طلبان از این عدم آگاهی افراد، سوء‌استفاده نمایند و اتفاقات ناگواری را برای آنها رقم بزنند.

وی تصریح کرد: کاربران دقت داشته باشند با به اشتراک گذاشتن اطلاعات شخصی خود نظیر فیلم و عکس امکان دسترسی سایرین مهیا و افرادی نیز از این فرصت سوء استفاده و نیات شوم خود همچون اخاذی، هتک حیثیت، نشر اکاذیب را عملی و سعی می کنند به اهداف پلید خود برسند.

سرهنگ قاسمی برقراری امنیت و ایجاد محیطی امن و آرام  در اینترنت را موضوعی مهم و حیاتی دانست و گفت: کاربران از ذخیره اطلاعات شخصی خود بر روی رایانه‌هایی که با آنها مستقیماً به اینترنت متصل هستند خودداری کنند.

رئیس پلیس فتا استان بوشهر در پایان از هم استانی‌های عزیز خواست: در صورت مواجهه با هرگونه مشکلی در فضای مجازی از طریق مراجعه به سایت www.cyberpolice.ir   راهنمایی لازم را دریافت کنند.

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط