۱۳۹۷-۰۷-۳۰ ۱۳:۱۹
تنظیم اندازه قلم

پ

۷:۲۹
رئیس پلیس فتا استان بوشهر:

ارتقاء دانش اینترنتی کلید امنیت در فضای مجازی است

دیگر دوره بانکداری سنتی به سر آمده است و نه‌تنها بانک‌ها به دنبال توسعه خود در فضای مجازی هستند بلکه حتی شهروندان نیز دیگر تمایلی برای مراجعه به بانک‌ها ندارند و دوست دارند خدمات بانکداری به‌صورت آنلاین برای آن‌ها ارائه شود تا آن‌ها در هر جا و هر زمانی بتواند کار بانکی خود را انجام دهند. ازاین‌رو در کنار توسعه و گسترش بانکداری الکترونیک شاهد افزایش جرائم در این حوزه هستیم جرائمی که از هر مکان و زمانی صورت می‌گیرد و شهروندان در صورت رعایت نکردن موارد ساده ایمنی به دام مجرمان سایبری افتاده و پول آن‌ها سرقت می‌شود. با توجه به بالا بودن آمار جرائم اقتصادی در حوزه سایبر بر آن شدیم تا با جناب سرهنگ مهدی قاسمی رئیس پلیس فتا استان بوشهر گفت‌وگویی انجام دهیم و از نظرات ایشان در خصوص مسائل و مشکلات بانکداری الکترونیک جویا شویم و بدانیم  برای نیفتادن در دام مجرمان سایبری چه کنیم؟ آنچه در ذیل می‌خوانید ماحصل این گفت‌وگو است.

 

+ بفرمائید بانکداری الکترونیک از کجا شروع شد و امروز در کجا قرار دارد و بانک‌ها برای ایمن ماندن مشتریان خود در فضای سایبر چه باید بکنند؟

 در بخش اول سؤالتان باید گفت که سابقه فعالیت‌های بانکداری الکترونیک در ایران به سال ۱۳۵۰ برمی‌گردد. در آن موقع بانک تهران با در اختیار گرفتن بین ۷ تا ۱۰ دستگاه خودپرداز در شعبه‌های خود نخستین تجربه پرداخت خودکار پول را تنها در همان شعبه نصب‌ شده بر عهده داشتند.

 ‌اواخر دهه ۱۳۶۰بانک‌های کشور با توجه به کاربرد کامپیوتر شخصی و احساس نیاز به اتوماسیون عملیات بانکی به رایانه‌ای کردن عملیات بانکی پرداختند. طرح جامع اتوماسیون بانکی پس از مطالعه و بررسی­‌های گوناگون در قالب پیشنهادی برای تحولی جامع در برنامه‌ریزی فعالیت‌های انفورماتیکی بانک­‌ها به مسئولان شبکه بانکی ارائه شد که با مصوبه مجمع عمومی بانک­‌ها در سال ۷۲ طرح جامع اتوماسیون سیستم بانکی شکلی رسمی به خود گرفت.

در همان سال بانک مرکزی، شرکت خدمات انفورماتیک را به‌عنوان سازمان اجرایی طرح جامع انفورماتیک سیستم بانکی تأسیس کرد. طی سال‌های ۷۲ و ۷۳ جرقه‌های ایجاد سوییچ ملی جهت بانکداری الکترونیکی زده‌ شد و در همان راستا شبکه ارتباطی بین بانک ملی و فروشگاه‌های شهروند ایجاد شد.

 اما در بخش دوم سؤالتان باید بگویم که مهم‌ترین موضوع برای ایمن ماندن کاربران و مشتریان بانک‌ها از آسیب‌های حوزه بانکداری الکترونیک، ارتقاء آگاهی عمومی در جهت استفاده ایمن و اصولی از این بستر می‌باشد.

در استفاده از هر تکنولوژی و فناوری نوین آشنایی به تهدیدات و آسیب‌پذیری‌های آن از ضروریات می‌باشد و در بحث بانکداری الکترونیک نیز این قاعده در اولویت بوده و بانک‌ها می‌توانند با در نظر گرفتن بودجه و اعتباری خاص نسبت به سرمایه‌گذاری در این حوزه اقدام نمایند.

تعیین هر میزان اعتبار جهت ارتقاء آگاهی عمومی مشتریان قطعاٌ یک نوع سرمایه‌گذاری بوده و باعث خواهد شد که مشتریان با رعایت فاکتورهای لازم در مقوله بانکداری الکترونیک فعال بوده و ضمن پیشگیری از هرگونه آسیب، اعتماد مردمی نیز به سیستم بانکداری کشور افزایش خواهد یافت.

به‌صورت هم‌زمان بانک‌ها نیز می‌توانند تلاش نمایند با در نظر گرفتن نقاط ضعف یا ایرادات احتمالی برنامه‌ها و سیستم‌های اینترنتی ارائه‌دهنده خدمات بانکی خود به مشتریان، در جهت رفع آن نواقص و ایرادات و ارتقاء ضریب امنیتی آن‌ها با استفاده از کارشناسان خبره و متخصص، گام‌های مؤثری بردارند که در هر دو حوزه ارتقاء آگاه‌سازی عمومی کاربران و ارتقاء ضریب امنیتی برنامه‌های اینترنتی بانکی، پلیس فتا آمادگی همکاری فعال با کلیه بانک‌ها و مؤسسات مالی را اعلام می‌نماید.

 + مهم‌ترین مسائل و مشکلات شهروندان در بانکداری الکترونیک چیست و برای آنچه باید کرد؟

 از مهم‌ترین مسائل و مشکلات شهروندان در بانکداری الکترونیک می‌توان به مواردی نظیر دانلود برنامه موبایل بانک از سایت‌هایی به‌ جز سایت رسمی بانک مربوطه، عدم‌ تغییر رمزهای اول و دوم بانکی خود در بازه زمانی متناسب، اعتماد بی‌ مورد به دیگران و در اختیار دادن رمز دوم خود به آنان من‌ جمله فروشندگان شاغل در فروشگاه‌ها، عدم توجه لازم به آدرس اینترنتی سایت و درگاه‌های مجازی بانک‌ها و فروشگاه‌های اینترنتی، استفاده از کافی‌نت‌ها جهت انجام فعالیت‌های بانکی و عدم بررسی ایمن بودن دستگاه رایانه مورد استفاده، استفاده از اینترنت‌های عمومی در اماکن عمومی نظیر پارک‌ها و بوستان‌ها و غیره که از امنیت بالایی برخوردار نمی‌باشد جهت فعالیت‌های بانکی و اقتصادی اینترنتی خود و ... که اکثر این موارد به علت عدم توجه به مسائل امنیتی و توصیه‌های ایمنی که از طریق پلیس فتا و سایر نهادهای مرتبط ارائه‌ شده می‌باشد و قطعا با افزایش آگاهی عمومی و رعایت الزامات اولیه‌ای که بارها از طریق رسانه‌های جمعی خصوصاً صداوسیما اطلاع‌ رسانی گردیده است، قابل‌ پیشگیری بوده و عملاً می‌توان از ظرفیت‌های مثبت اینترنت و فضای مجازی در جهت انجام فعالیت‌های اقتصادی سریع و ایمن استفاده کرد.

+ وضعیت جرائم سایبری در حوزه بانکداری الکترونیکی در استان نسبت به سایر جرائم در سال جاری چگونه بوده است؟

جرائم سایبر حوزه بانکداری الکترونیک اعم از برداشت‌های اینترنتی غیرمجاز از حساب‌های بانکی و کلاهبرداری اینترنتی معمولاً درصد بالایی از جرائم سایبر کشور را به خود اختصاص داده است برای مثال در شش‌ماهه اول سال جاری، جرائم کلاهبرداری رایانه‌ای به میزان ۳۰ درصد از مجموع جرائم سایبری و همچنین برداشت‌های غیرمجاز اینترنتی از حساب‌های بانکی نیز ۲۴ درصد از مجموع جرائم سایبری را در سطح استان به خود اختصاص داده‌اند که این نشان‌گر آسیب‌پذیری بیشتر این حوزه و سهل‌انگاری کاربران در استفاده از اینترنت و فضای مجازی جهت فعالیت‌های بانکی و اقتصادی بوده و اهمیت رسالت مهم پیشگیری از این‌گونه جرائم خصوصاً ارتقاء دانش اینترنتی مردم را دوچندان بیان می‌نماید.

 

 +فیشینگ و اسکیمینگ از جرائم شایع فضای مجازی است به‌ راستی برای در امان ماندن از این ترفندها مجرمان سایبری چه باید کرد؟

بارها مشاهده‌ شده که افرادی به پلیس فتا یا مراجع قضایی مراجعه و اعلام می‌کنند جهت انجام عملیات بانکی یا خرید اینترنتی به سایت یا درگاه بانکی مراجعه و پس از وارد نمودن اطلاعات حساب بانکی خود، عملیات پرداخت وجه یا انتقال صورت نگرفته و دقایقی بعد کل سرمایه آن‌ها به‌ صورت اینترنتی خالی و به سرقت رفته است. با پیگیری‌های بعدی کارشناسان مشخص گردیده که سایت و درگاه مذکور جعلی و به مرکز بانک وصل نبوده و از این طریق اطلاعات حساب کاربر در اختیار مجرمین سایبری قرارگرفته و به‌اصطلاح فیشینگ شده است. البته مجرمین از ترفند فیشینگ برای به دست آوردن رمزهای عبور برنامه‌ها و ایمیل‌ها نیز استفاده می‌کنند.

بنابراین برای پیشگیری از این اتفاق، چند نکته را کاربران اینترنتی باید در نظر داشته باشند؛ اول اینکه همیشه آدرس سایت‌های مذکور را شخصاً در قسمت آدرس بار مرورگر اینترنتی تایپ نمایید و از رفتن به لینک‌هایی که در سایت‌های مختلف یا در شبکه‌های اجتماعی تبلیغ‌شده خودداری کنند.

دوم در هنگام واریز وجه و درج اطلاعات حساب بانکی خود، دقت نمایند که آدرس بانک با https آغازشده باشد و اگر شک کردند آدرس اینترنتی صحیح نوشته‌نشده یا حروفی کم یا زیاد هست و یا املاء آن تغییر کرده،به اصالت آن صفحه شک کنند و اطلاعات کارت‌بانکی خود را وارد نکنند. در ادامه نظر داشته باشند در هنگام واردکردن کد امنیتی، دقت شود که کد درج‌ شده عکس  یا تصویر نباشد و جهت اطمینان از اصالت آن، کلید رفرش را یک‌ مرتبه بزنند تا حروف تغییر کند و اگر تغییر نکرد بدانند سایت موردنظر جعلی است.

نکته دیگری که باید کاربران اینترنتی در نظر داشته باشند این است که حتماً از صفحه‌ کلید مجازی سایت و درگاه بانکی برای درج اعدادی شامل  شماره کارت، رمز دوم،  ccv2 به‌ جای صفحه‌ کلید دستگاه دیجیتال در اختیار استفاده کنند تا در صورت جعلی بودن آن صفحه، امکان کپی اطلاعات شخصی برای کلاهبردار میسر نگردد.

 

+ یکی از علل برداشت‌های غیرمجاز اعتماد شهروندان به دیگران و واگذاری کارت‌بانکی به دوستان و آشنایان و حتی افراد غریبه است برای جلوگیری از برداشت‌های غیرمجاز به این صورت چه باید کرد؟

متأسفانه درصد بالایی از پرونده‌های برداشت‌های اینترنتی غیرمجاز از حساب‌های بانکی جرائم سایبری در حوزه بانکداری الکترونیکی، مشاهده‌ شده است که مالباختگان سهل‌انگاری نموده و به علت اعتماد بی‌ مورد به اطرافیان و حتی غریبه‌ها کارت‌ بانکی و گاهی رمز دوم خود را در اختیار آن‌ها قرار داده که این باعث شکل‌گیری این اتفاقات شده و عموماً در رسیدگی تخصصی به پرونده‌ها، شاکیان اعلام کرده‌اند که تصور نمی‌کردند که مجرمین در یک‌زمان کوتاه بتوانند از کارت آن‌ها سوءاستفاده کنند. هرچند بعد از حادثه متوجه می‌شوند که کمتر از یک دقیقه برای فعال کردن رمز دوم و یا کپی اطلاعات کارت حساب برای متهمین کافی می‌باشد. یکی از مهم‌ترین راه‌های جلوگیری از این جرائم استفاده از رمز دوم یک‌بارمصرف بوده که این موضوع از طریق پلیس فتا ناجا در حال پیگیری بوده و به امید خدا در آینده‌ای نزدیک محقق خواهد شد.

تا زمان اجرایی شدن این موضوع نیز توصیه می‌گردد تا مردم فهیم از کارت حساب‌هایی با موجودی پایین جهت خریدهای اینترنتی و حتی فعالیت‌های عادی خود استفاده نمایند تا اگر به هر دلیلی مشخصات حساب آن‌ها در اختیار مجرمین سایبری قرار گرفت، خسارت و ضرر و زیان مالی بالایی به آنان وارد نشود.

 

+ در پایان اگر حرف ناگفته‌ای باقی‌مانده و توصیه‌های پیشگیرانه دارید بفرمایید؟

در خاتمه از کاربران قانونمند فضای مجازی درخواست می‌گردد تا قبل از استفاده از هرگونه فناوری نوین خصوصاً در دنیای اینترنت، نسبت به تهدیدات و آسیب‌های احتمالی آن آگاهی یافته و با توجه به هشدارها و توصیه‌های پلیس فتا و سایر ارگان‌های مرتبط که از طرق مختلف نظیر صداوسیما، رسانه‌های دیجیتال و چاپی و ... اطلاع‌رسانی می‌گردد، بتوانند در یک محیطی ایمن و سالم از ظرفیت‌های مثبت آن در فعالیت‌های روزمره خود استفاده نمایند و می‌توانند با مراجعه به سایت پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.ir   مراجعه و اطلاعات اینترنتی خود را افزایش دهند.

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط