رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
1397-08-06 10:59
تنظیم اندازه قلم

پ

1:41
کد خبر: 139552

اخاذ 500 هزار دلاری سایبری به دام افتاد

رئیس پلیس فتا تهران بزرگ از دستگیری اخاذ 500 هزار دلاری خبر داد و گفت: این فرد با تهدید مبنی بر انتشار نکردن تصاویر شهروندان به همراه شماره موبایل‌شان در شبکه‌های اجتماعی از شهروندان اخاذی می‌کرد.

پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا‌: سرهنگ تورج کاظمی در خصوص نحوه و شگرد مجرمانه این متهم گفت: متهم پس از ارتباط با کاربران و جلب اعتماد آنها‌ و طرح دوستی با شهروندان با دسترسی به تصاویر شخصی‌شان، در گام بعدی اقدام به تهدید و درخواست پول و پیشنهادهای غیر‌ متعارف می‌نمود.

 

این مقام ارشد انتظامی ادامه داد: طی بررسی‌های فنی بعمل آمده، متهم شناسایی و پس از هماهنگی با دستگاه محترم قضایی در یک عملیات غافلگیرانه دستگیر گردید.  

 

سرهنگ کاظمی یادآور شد: متهم برای اختفا و پنهان ماندن هویت خود و فرار از قانون در شبکه اینترنت از فیلترشکن (VPN) استفاده می‌نمود اما این ترفند متهم نیز برای فرار از اجرای عدالت مثمر ثمر نبود و با تلاش پرسنل پلیس فتا به دام افتاد.

 

این مقام ارشد انتظامی گفت: متهم در تحقیقات فنی با مشاهده ادله دیجیتال انکار ناپذیر، نهایتاً لب به اعتراف گشود و دلیل مزاحمت‌ها و اخاذی خود را حس انتقام جویی و خصومت‌های شخصی عنوان نمود .

 

رئیس پلیس فتا تهران بزرگ با بیان اینکه متهم به همراه پرونده و شکات به دادسرا اعزام شدند، در توصیه به شهروندان گفت: به هیچ عنوان تصاویر شخصی و خصوصی خود را در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی منتشر نکنید.

 

وی ادامه داد: بسیاری از هویت‌ها در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی دروغ است و مجرمان سایبری تلاش دارند تا با این ترفند اعتماد کاربران را جلب کرده و با به دست آوردن اطلاعات محرمانه و خصوصی کاربران از آنها سوءاستفاده نمایند.

 

به گفته سرهنگ کاظمی بسیاری از جرائم سایبری در پی اعتماد به دیگران و حتی دوستان و آشنایان در فضای سایبر رخ می‌دهد، به گونه‌ای که شاهد هستیم برخی از برداشت‌های مالی و یا اخاذی‌ها و هتک حیثیت‌ها در فضای مجازی از سوی همین دوستان و آشنایانی که کاربران به آنها اعتماد کرده‌اند به وقوع پیوسته است.

 

رئیس پلیس فتا تهران بزرگ در پایان گفت: شهروندان محترم می‌توانند در صورت بروز هر گونه مشکل آن‌را از طریق سایت اینترنتی پلیس فتا به آدرس  www.cyberpolice.ir بخش فوریت‌های پلیسی گزارش نمایند.

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط