رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
1399-01-04 20:19
تنظیم اندازه قلم

پ

2:22
کد خبر: 139554

فیشینگ همچنان قربانی می‌گیرد

رئیس پلیس فتا استان اردبیل  ضمن اعلام افزایش 210 درصدی جرائم مالی در حوزه پلیس فتا استان اردبیل بر لزوم دقت بیشتر هم‌وطنان عزیز در خصوص خریدهای اینترنتی و ربات‌های شبکه‌های اجتماعی تأکید کرد. 

پایگاه اطلاع‌رسانی پلیس ‌فتا: سرهنگ دوم علی قهرمان طالع در تشریح این هشدار گفت: با توجه به پرونده‌های واصله با موضوع برداشت اینترنتی غیرمجاز و کلاهبرداری رایانه‌ای در طی هفت ماه سال جاری نسبت به مدت مشابه در سال 96 مشخص گردیده که جرائم مالی سیر صعودی بسیار تندی داشته، به‌گونه‌ای که با افزایش 210 درصدی کاملاً واضح است که مجرمان سایبری با روش‌های مختلف اقدام به فریب هم‌وطنان کرده و هرروز بر قربانیان این جرائم افزوده می‌شود.

وی افزود: متأسفانه کاربران فضای اینترنت اکثراً به دلیل آگاهی و دانش پایین نسبت به اقدامات بانکی، خریدهای آنلاین، ارتباطات در شبکه‌های اجتماعی، عدم اعمال تنظیمات امنیتی برنامه‌ها و مرورگرها و بعضاً تبلیغات وسوسه‌انگیز با عناوینی همچون شارژ با قیمت پایین، اینترنت رایگان، همسریابی و صیغه یابی، ماهواره جیبی، ربات‌های تلگرامی و ... در دام مجرمان سایبری افتاده و حساب بانکی خود را خالی می‌بینند.

این مقام ارشد انتظامی در مورد شیوه مجرمان سایبری گفت: عمده‌ترین روشی که آن‌ها استفاده می‌کنند بدین طریق است که با تبلیغات در کانال‌های شبکه‌های اجتماعی و استفاده از ربات‌های تلگرامی کاربران را به صفحات درگاه‌های بانکی جعلی هدایت و با کلاهبرداری به روش فیشینگ اقدام به اخذ مشخصات کارت‌بانکی و خالی کردن حساب آن‌ها در فرصت مناسب می‌نمایند.

رئیس پلیس فتا استان اردبیل در مورد راه‌های پیشگیری و مقابله با جرائم مالی در فضای سایبر گفت: هم‌وطنان باید هوشیار باشند و به‌هیچ‌وجه چه در فضای حقیقی و چه در فضای مجازی به افرادی که شناخت کافی از آن‌ها ندارند اعتماد نکنند و با مطالعه و یادگیری در مورد نحوه پرداخت الکترونیکی و خرید اینترنتی در فضای مجازی و آشنایی با چگونگی تشخیص صفحات جعلی در دام کلاهبردان نیافتند.

سرهنگ قهرمان طالع  خرید از فروشگاه‌های اینترنتی مجاز و دارای نماد اعتماد الکترونیک، واردکردن آدرس اصلی بانک مقصد در قسمت آدرس بار به‌صورت دستی، ازجمله مواردی برشمرد که شهروندان باید آن را رعایت کنند.

وی در ادامه افزود: از دیگر مواردی که شهروندان باید آنها را رعات نمایند، می‌توان به مواردی همچون بررسی پروتکل (http) درگاه بانکی و وب‌سایت‌ها در قسمت آدرس بار که حتماً باید دارای (s)  و به شکل (https) باشد، عدم اعتماد به تبلیغات وسوسه‌انگیز در شبکه‌های اجتماعی، عدم اعتماد به ربات‌های تلگرامی، استعلام از مؤسسات و ... در صورت دریافت تماس تلفنی با پیامکی با مضمون برنده شدن در مسابقات یاد کرد.

وی در پایان از هم‌وطنان عزیز خواست تا ضمن برقراری پیامک بانکی به‌ محض مواجهه با کسر مبلغ از حساب سریعاً نسبت به تعویض رمزهای کارت و مسدودی آن اقدام و با دریافت صورتحساب بانکی و مستندات به این پلیس مراجعه نمایند و در صورت نیاز به ارتباط از طریق سایت پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.ir با ما در ارتباط باشند.

اخبار پلیس فتا را در پیام‌رسان‌های داخلی با آدرس cyberpolice@ دنبال کنید.

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط