رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
1399-01-04 20:19
تنظیم اندازه قلم

پ

2:00
کد خبر: 139658

سرقت از کاربران با تبلیغات جعلی افزایش اعضاء و دنبال کننده

رئیس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات استان قم گفت: خرید و فروش پسندها، نظرات و تعداد دنبال کننده‌ها به یکی از دغدغه‌های کاربران در شبکه‌های اجتماعی تبدیل شده است. به نحوی که برخی از کاربران فضای مجازی و به خصوص شبکه‌های اجتماعی راضی به پرداخت هزینه‌های زیادی برای اینکار هستند.

پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا: سرهنگ علی موالی با بیان اینکه به اشتراک‌گذاری مطالب اگر با تعداد لایک‌های بیشتری همراه باشد، علاوه بر افزایش اعتماد به نفس این کاربران در فضای مجازی گاهی غرور و خود برتربینی را نیز برای آنها به همراه دارد، گفت: این اشتیاق برای جذب فالور و لایک باعث شده تا این افراد به راحتی در دام مجرمان سایبری گرفتار شوند.

 

وی افزود: از این‌رو شاهد افزایش تبلیغات برای جذب فالور، لایک و... در شبکه‌های اجتماعی هستیم که بسیاری از این تبلیغات از سوی مجرمان حرفه‌ای سایبری در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است.

 

این مقام ارشد انتظامی یادآور شد: افراد سودجو با استفاده از تبلیغات جذاب سعی دارند کاربران را با خود همراه کرده و اهداف مجرمانه خود را عملی نمایند. لذا با تبلیغات جذاب و رنگارنگ کاربران را فریب داده و از آنها می‌خواهند که مثلا فلان نرم افزار را نصب نمایند. در حالیکه این نرم افزار آلوده به بدافزارهای جاسوسی، مخرب و حتی باج افزار است و می‌تواند سیستم کاربر را آلوده نماید.

 

سرهنگ موالی ادامه داد: بنابراین کاربران باید در جمع آوری اعضاء، فروش ممبر و لایک و ... دقت داشته باشند و در صورتی که اشتباهی صورت پذیرد کلاهبردران می‌توانند به اطلاعات دستگاه هوشمند قربانی، اطلاعات اعضاء و دنبال کنندگان شبکه اجتماعی وی دسترسی داشته باشند که این افراد اصولا دوستان و آشنایان قربانی هستند که کلاهبردار به راحتی از آنها سوءاسفتاده می‌کند. لذا هر گونه فعالیت مجرمانه تحت اکانت شما در این شبکه از سوی مجرم برای دوستان و آشنایان شما به نام شما ثبت می‌گردد.

 

وی سرقت اطلاعات بانکی کاربران را یکی از شیوه‌های مجرمان سایبری در این ترفند تبلغاتی برشمرد و گفت: هدایت کاربر هنگام پرداخت وجه برای خرید نرم افزار به درگاه‌های جعلی و فیشینگ بانکی از ترفند این دست مجرمان سایبری است که با سرقت اطلاعات بانکی شاهد برداشت‌های غیرمجاز از حساب بانکی کاربران خواهیم بود.

 

رئیس پلیس فتا استان قم یادآور شد: شهروندان گرامی توجه داشته باشند هنگام پرداخت‌های آنلاین گرفتار درگاه‌های جعلی بانکی یا همان فیشینگ نشوند.

شایان ذکر است پلیس فتا از کلیه کاربران مى‌خواهد در صورت مشاهده موارد مشکوک از طریق سایت پلیس فتا به نشانى www.cyberpolice.ir  بخش ارتباطات مردمی آن را ثبت کرده و از آخرین رویدادها از جمله اخبار و حوادث سایبرى مطلع گردند.

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط