رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
1399-01-04 20:18
تنظیم اندازه قلم

پ

2:09
کد خبر: 139998

خریدهای اینترنتی امن با رعایت هشدارهای کلیدی پلیس فتا

رئیس پلیس فتا کرمان با اشاره به اینکه شهروندان باید مراقب باشند تا در هنگام پرداخت وجه کالای خریداری شده به سایت‌های فیشینگ ارجاع داده نشوند، به نشانه های تشخیص سایت های واقعی از سایت های جعلی پرداخت . 

سرهنگ امین یادگارنژاد در گفت و گو با پایگاه خبری پلیس فتا با اشاره به اینکه شهروندانی که قصد خرید در حراج‌های اینترنتی را دارند، باید توجه داشته باشند تا در دام کلاهبرداران سایبری نیفتند، اظهار داشت : تا کنون شاهد تبلیغات گسترده و زیادی از حراج‌های کالا در شبکه‌های اجتماعی و کانال‌های آنها هستیم که با وعده تخفیف ویژه و ارزان به دنبال طعمه می‌گردند، شهروندان باید توجه داشته باشند، حتما در خریدهای اینترنتی از فروشگاه‌هایی خرید کنند که دارای نماد اعتماد الکترونیکی باشند.

این مقام انتظامی با اشاره به اینکه برخی از فروشگاه‌های غیر مجاز ممکن است اقدام به جعل این نماد کنند، خطاب به شهروندان، ادامه داد: با کلیک کردن بر روی تصویر لوگوی نماد اعتماد الکترونیکی، صفحه مجوز مربوطه را مشاهده می‌کنید، مطمئن شوید که صفحه‌ مزبور، صفحه اصلی مرورگر شماست نه یک عکس و تصویر از یک مرورگر.

رییس پلیس فتا کرمان با بیان اینکه شهروندان باید دقت داشته باشند که صفحه مجوز‌ دار حتما باید با آدرس enamad.ir آغاز شده باشد، گفت: حتما آدرس اینترنتی (URL) سایت فروشگاه یا بازار الکترونیکی با آدرسی که در این صفحه معرفی می‌شود باید یکسان باشد.

سرهنگ یادگارنژاد گفت: شهروندان باید مراقب وهوشیار باشند تا در هنگام پرداخت وجه کالای خریداری شده به سایت‌های فیشینگ ارجاع داده نشوند.

وی با بیان اینکه فیشینگ کپی دقیق وب‌گاه بانکی است که با ورود کاربر به این صفحه جعلی و وارد کردن اطلاعات بانکی خود در این صفحه، این اطلاعات از سوی فیشرها به سرقت می‌رود، افزود: راه تشخیص سایت‌های فیشینگ در قسمت URL سایت کاملا واضح است و کاربران باید حتما دقت کنند که در کنار آدرس سایت، عبارت //:https ذکر شده باشد.

رئیس پلیس فتا کرمان ، وجود علامت قفل مانند ،در کنار صفحات آدرس اینترنت بانکی را هم در تشخیص اعتبار سایت اینترنتی، از دیگر موارد تشخیص صفحات جعلی بانکی عنوان کرد و گفت : حتما در هنگام ورود اطلاعات بانکی خود در درگاه‌های بانکی در بستر فضای وب، از صفحه کلیدهای مجاز استفاده کنند.

سرهنگ یادگارنژاد ، تغییر رمز اول و دوم بانکی را ضروری خواند و به شهروندان توصیه کرد: شهروندان در خریدهای خود بهتر است رمز اول و دوم بانکی خود را به صورت دوره‌ای تغییر دهند تا مانع برداشت غیر مجاز حساب بانکی خود از سوی شیادان شوند.

این مقام مسئول بیان داشت : سایت پلیس فتا به آدرس الکترونیکی www.cyberpolice.ir آماده دریافت گزارشات مردمی و اخذ نقطه نظرات شهروندان و کاربران گرامی بوده و همچنین کاربران گرامی می‌توانند آخرین اخبار حوادث و رویدادهای سایبری را از این سایت دریافت نمایند ضمنا شماره تماس 2184903 034 به صورت شبانه روزی آماده پاسخگویی به سوالات شهروندان در سراسر استان است.

 

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط