رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
1399-01-04 20:18
تنظیم اندازه قلم

پ

3:33
کد خبر: 140081

بالاترین جرایم اینترنتی در استان البرز کلاهبرداری مالی است

رییس پلیس فتا البرز ضمن حضور در همایش قضایی  انتظامی در حوزه بانکداری الکترونیک ، با اشاره به اینکه بالاترین جرایم اینترنتی در این  کلاهبرداری مالی است ، از شهروندان خواست : از طریق سایت پلیس‌فتا به آدرس cyberpolice.ir بخش ارتباطات مردمی در مسیر برقراری امنیت در فضای‌مجازی همگام و همراه پلیس فتا باشند.
 

پایگاه اطلاع‌رسانی پلیس فتا: همایش قضایی  انتظامی در حوزه بانکداری الکترونیک با حضور بازپرسان و دادیاران دادسراهای سطح استان البرز،جمعی از نیروهای امنیتی و نمایندگان بانک‌های ملی، ملت و پارسیان و بانک شهر استان البرز  به میزبانی پلیس فتا برگزار شد و در رابطه با بررسی فرصت‌ها ، تهدیدات ، چالش‌های بانکداری الکترونیکی، پیشگیری و مقابله با جرائم مرتبط با بانکداری الکترونیکی و روند کلی این نوع جرائم  سخنرانی صورت پذیرفت.

درابتدای جلسه سرهنگ محمد اقبالی رئیس پلیس فتا استان البرز ضمن خوش‌آمد گویی به میهمانان در رابطه با این همایش گفت :متاسفانه بالاترین آمار جرائم اینترنتی در استان البرز مربوط به جرائم و کلاهبرداری‌های مالی می‌باشد که برای پیشگیری از وقوع این جرائم نیاز به همکاری بیش از پیش سازمان‌ها می باشد و تعامل پلیس فتا با ارگان های ذیربط ، اولویت پیشگیری از جرائم سایبری است.

وی در ادامه در خصوص جرائم مالی بخصوص فیشینگ توضیحاتی ارائه داد و افزود : فیشینگ راهی است که تبهکاران، اطلاعاتی نظیر کلمه کاربری، رمز عبور، شماره ۱۶ رقمی عابر بانک، رمز دوم و CVV2 را از طریق ابزارهای الکترونیکی ارتباطات به سرقت می برند. شبکه‌های اجتماعی، سایت‌های حراجی و درگاه های پرداخت آنلاین نمونه ای از ابزار های الکترونیکی ارتباطات می‌باشند ، وی مهمترین راه پیشگیری از این کلاهبرداری را مجهز شدن به فناوری های پیشرفته و تدوین قوانین و مقررات لازم از سوی دولت دانست.

رئیس پلیس فتا استان البرز همچنین در رابطه با اسکیمر افزود : اسکیمر دستگاهی است که از آن برای کپی کردن اطلاعاتی که در نوار مغناطیسی کارت‌های بانکی وجود دارد استفاده می‌شود و فرد مجرم در فرصتی مناسب این اطلاعات را با استفاده از نرم‌افزاری خاص در کارت‌های بانکی خام کپی‌رایت کرده و می‌تواند از حساب قربانی برداشت وجه داشته باشد ، وی نظارت بانک مرکزی و سایر دستگاه‌های مرتبط، بر نحوه عملکرد و احراز هویت افراد متقاضی دریافت دستگاه کارت‌خوان را بسیار مهم دانست .

این مقام انتظامی در خصوص مهار و پیشگیری از جرایم  این چنینی ادامه داد : در جهت پی جویی موثر و کارآمد جرایم سایبری بایستی تعاملات ویژه ای مابین پلیس فتا و دستگاه قضا و نیروهای امنیتی و بانک های استان البرز صورت پذیرد، و در خصوص پیشگیری از جرائم مالی بانک ها بایستی بستری را آماده نمایند تا افرادی که اقدام به تراکنش مالی می نمایند از طریق پیامک مطلع و در صورت تایید از جانب آن ها تراکنش صورت پذیرد که این مورد می تواند کاهش چشمگیری در جرائم مالی (فیشینگ و اسکیمر) داشته باشد.

در ادامه همایش دکتر آقایاری معاون محترم دادستانی البرز سخنرانی کرد و گفت : متاسفانه شاهد آمار بالای وقوع کلاهبرداری های مالی در استان البرز هستیم که دلیل اصلی وقوع اینگونه جرایم عدم آگاهی استفاده کنندگان از اینترنت و تجهیزات الکترونیکی مربوط به امورات مالی می باشد.

این مقام قضایی در سخنان خود افزود : با توجه به هزینه بالای برخورد با جرائم ، پیشگیری همیشه بهترین و کم هزینه ترین راهکار برای جلوگیری از وقوع  جرائم ، بخصوص کلاهبرداری‌های مالی می باشد که تمامی نهاد های شرکت کننده در این همایش بایستی به این مهم توجه داشته و با راهکارهای مختلف اقدام به آگاهسازی اقشار مختلف جامعه علی الخصوص قشر میانسال که از اطلاعات کمتری برخوردار می باشند ، نمایند.

در پایان این نشست تخصصی سرهنگ محمد اقبالی در مصاحبه با خبرنگار صدا سیما استان البرز افزود :  برگزاری این جلسه با هدف پیش بینی کاهش جرایم سایبری به ویژه درگاه های جعلی ،فیشینگ، حملات سایبری و بروز رسانی زیرساخت ها و افزایش تعامل دستگاه های مرتبط است .

این مقام انتظامی با اشاره به رشد و توسعه فناوری در جوامع امروزی خاطرنشان کرد : برخی افراد به دلیل ناآگاهی از برخی جرائم اینترنتی رمزکارت بانکی خود را دراختیار دیگران قرار می دهند که این موضوع سواستفاده های متعدد می شود و درچنین شرایطی که فراوانی جرائم برداشت غیرمجاز رو به افزایش است، هوشیاری شهروندان دراین زمینه ضروری است.

رییس پلیس فتا استان البرز گفت: از سپردن کارت های بانکی به افراد غیر برای خرید و تراکنش درفضای مجازی خودداری شود چراکه کارت عابر بانک و رمز یک حریم خصوصی محسوب می شود.

سرهنگ اقبالی در پایان از کاربران خواست: در صورت مشاهده با مورد مشکوک آن را از طریق سایت پلیس‌فتا به آدرس cyberpolice.ir بخش ارتباطات مردمی گزارش نمایند و در مسیر برقراری امنیت در فضای‌مجازی همگام و همراه پلیس فتا باشند.
 
 

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط