رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
1399-01-04 20:18
تنظیم اندازه قلم

پ

2:23
کد خبر: 140284

خاموش نکردن بلوتوث گوشی راهی برای نفوذ کلاهبرداران

کارشناس پلیس فتا مازندران گفت : ارتباط بلوتوث گوشی را هنگامی‌که به آن نیاز ندارید، خاموش کنید، در غیر این صورت با این کار شما راه را برای شنود و نفوذ کلاهبرداران نسبت به دریافت اطلاعات تراکنش بانکی و یا نصب برنامه‌های جاسوسی و دیگر بدافزارها بر روی گوشی هوشمند خود باز کرده‌اید.

پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا: کارشناس پلیس فتا استان مازندران با حضور در جمع دانش‌آموزان مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای 22 بهمن شهرستان ساری عنوان داشت: بانکداری موبایلی بسیار آسان است و در وقت و هزینه‌ها نیز بسیار صرفه‌جویی می‌شود؛ پیش‌تر برای انجام یک تراکنش بانکی باید مدت‌ها در صف انتظار بانک‌ها منتظر می‌ماندیم ولی امروزه با پیشرفت بانکداری الکترونیک و به‌ویژه همراه بانک‌ها، کافی است گوشی همراه‌ مان را برداشته و با فشردن چند کلید تمام تراکنش‌های بانکی خود را انجام دهیم.

وی ضمن بیان اینکه بانکداری همراه بدون شک، زندگی ما را آسان‌تر کرده، گفت: در بانکداری همراه، می‌توان گردش حساب بانکی، انتقال وجه، پرداخت قبوض و سایر فرآیندهای بانکی را به کمک یک گوشی هوشمند، در هرجایی به‌راحتی انجام داد، اما همین آسانی به‌دست‌آمده می‌تواند تهدیداتی را برای کاربران این تکنولوژی به همراه داشته باشد. از این‌رو جهت داشتن تجربه‌ای ایمن از بانکداری همراه راهکارهایی وجود دارد که از جمله این اقدامات می‌تواند نصب یک آنتی‌ ویروس معتبر باشد.

این کارشناس با اشاره به اینکه بانکداری همراه از طریق مرورگر موجود در گوشی هوشمند شبیه استفاده از بانکداری الکترونیک در کامپیوترهای شخصی است، گفت: اگر بانک عامل شما برنامه کاربردی همراه بانک خود را ارائه کرده است، بهتر است آن را بر روی گوشی هوشمند خود نصب‌کرده و از دسترسی به ‌حساب بانکی از طریق مرورگر گوشی هوشمند خود جدا خودداری کنید تا از این طریق از گرفتار شدن در صفحات جعلی جلوگیری شود.

وی در ادامه عنوان کرد: بهتر است که برای انجام تراکنش‌های بانکی خود از شبکه‌های بی‌سیمی که در مراکز عمومی وجود دارد استفاده نکنید و ارتباط بلوتوث گوشی را هنگامی‌که به آن نیاز ندارید، خاموش کنید، در غیر این صورت با این کار شما راه را برای شنود و نفوذ کلاهبرداران نسبت به دریافت اطلاعات تراکنش بانکی و یا نصب برنامه‌های جاسوسی و دیگر بدافزارها بر روی گوشی هوشمند خود باز کرده‌اید.

کارشناس پلیس فتا با بیان اینکه بیشتر بدافزارهای رایج که برای حمله و دستیابی به اطلاعات بانکی مورد استفاده قرار می‌گیرند همان تروجان‌ها و بات‌های موبایل‌ها و یا ترکیبی از آن دو هستند، گفت: از کاربران می‌خواهیم تا سیستم‌عامل و برنامه‌های کاربردی موجود در گوشی هوشمند خود را بروز نگه دارند. به‌ویژه مرورگر اینترنت را، زیرا بیشتر بدافزارها از حفره‌های امنیتی نسخه‌های تاریخ گذشته برای نفوذ استفاده می‌کنند.

وی در خاتمه کاربران را به استفاده از آنتی ویروس مناسب در گوشی‌های هوشمند سفارش کرد و گفت: همواره مراقب باشید، زیرا هیچ‌گاه نمی‌دانید چه زمانی نیاز به انتقال ضروری پول دارید و در این زمان از کدام‌ یک از روش‌های بانکداری همراه استفاده خواهید کرد. از این‌رو بکارگیری آنتی‌ ویروس‌های موبایلی و ابزارهای ضد فیشینگ شما را در برابر این‌گونه تهدیدات محافظت می‌کند.

کارشناس پلیس فتا مازندران در پایان سخنرانی از دانش‌آموزان درخواست کرد در صورت مواجهه با موارد مشکوک، آن را از طریق سایت پلیس فتا به آدرس Cyberpolice.ir بخش  ثبت گزارش مردمی به این پلیس اطلاع دهند.

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط