رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
1399-01-04 20:18
تنظیم اندازه قلم

پ

2:05
کد خبر: 140545

اثرات منفی شبکه‌های اجتماعی بر نوجوانان

از آنجایی که شبکه‌های اجتماعی به‌شدت فراگیر شده، نوجوانان آن را فرهنگی محبوب متصور و قسمت مهمی از زندگی آنها تشکیل داده است.

مقالات اینترنتی متعددی گواه این حقیقت هستند که کاهش عزت نفس و افزایش تشویش و اضطراب درمیان نوجوانان ریشه در استفاده غیر معمول از چنین شبکه‌هایی دارد.

بنا به‌گفته وب‌سایت چایلدمایند" childmind.org" نوجونان بصورت تمام وقت در حال استفاده از تلفن‌های همراه خود هستند. این کاربران  به‌هنگام انجام تکالیف و پروژه‌های مدرسه نیز درحال شیطنت ونوشتن و به اشتراک‌گذاری پیام می‌باشند. به نقل ازهمین سایت بیشتر ارتباطات در زندگی نوجوانان از جنس واقعی یا حضوی به مجازی تبدیل شده‌است.

01_13.jpg

این قبیل از روابط مجازی، قابلیت بیان احساسات و مشکلات روحی را از نوجوان صلب و در نتیجه قوه‌ی تشخیص فرد را تضعیف می‌کنند. نوجوانان بسیاری به‌موجب قرارگرفتن در معرض تصاویر شبکه‌های اجتماعی و سپس قیاس خود با آن، اعتماد بنفس خود را در ارتباط با توانایی‌ها و خصوصیات ظاهری از دست می‌دهند.

دکتراسنایدر بیان نموده است: "نباید فراموش کرد که خشونت اجتماعی، ناشی از عدم اعتماد به نفس و ناراضی بودن از خود است، که با ضایع نمودن دیگران درجمع منجر به بهبودی حس و حال فرد می‌گردد".

002_5.jpg

ازخشونت اجتماعی به‌عنوان"جنون سلطه " تعبیر شده و اغلب برای گرفتن "لایک" با رقابت با یکدیگر دچار پدیده‌ی "جنون سلطه" می‌شوند. برای مثال، نوجوان برای کسب توجه و"لایک" دست به کپی‌برداری از تصاویر و تفاسیر افراد مشهور در شبکه‌های‌اجتماعی می‌زند.

 ازدلایل انجام چنین اقدامات ناخوشایندی در محیط‌های مجازی توسط نوجوانان، می‌توان از کمبود اعتماد بنفس، تشنگی شهرت و کسب راهکاری برای درمان ناراحتی‌های روحی خود نام برد.

003_11.jpg

رقابت ایجاد شده برای بیشتر دیده شدن و کسب "لایک"، موجبات تشویش روحی و استرس مضاعف در نوجوانان می‌گردد که در موارد و تجربیات اولیه‌‌ی بسیاری نیز دچار حملات عصبی شده‌اند.

حال سوال این است که چگونه نوجوانان محیط‌های مجازی را ترک و خطرات ناشی از فعالیت در چنین شبکه‌هایی را کاهش دهند؟

از راهکارهای" دکتر اسنایدر" به شرح زیر است:

1- برخلاف صحبت کردن غیرمستقیم مجازی ، سخنان خود را را مستقیما به مخاطب بگویید تا یاد بگیرید چگونه عقاید و طرز تفکر خود را درمباحثه‌ها بدون نگرانی و ترس از پاسخ احتمالی، بیان کنید.

004_0.jpg

2-از ریختن طرح دوستی در دنیای حقیقی نترسید دوستی‌ها در دنیای واقعی باعث تقویت مهارت‌های ارتباطی از جمله مهارت گفتگوی چهره‌به‌چهره می‌گردد.

3- ازدرگیری در اختلاف نظرهای دنیای مجازی بپرهیزید و تمرین کنید در مشاجرات، تنها نظراتی را اظهار کنید که در دنیای واقعی نیز قابل بیان کردن باشند.

 

 

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط