رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
1399-01-04 20:17
تنظیم اندازه قلم

پ

1:54
کد خبر: 140667

سهل انگاری کاربران مهمترین علل نقض حریم خصوصی در فضای مجازی

رئیس پلیس فتا گلستان سهل انگاری کاربران را مهمترین علل نقض حریم خصوصی در فضای مجازی برشمرد و گفت :بهترین راه برای حفظ حریم خصوصی در فضای مجازی، محـدود کردن اطلاعات شخصی برای به اشتراک گذاری است. 

پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا: سرهنگ ابراهیم پرسا رییس پلیس فتا گلستان در تشریح این خبر گفت: حریم خصوصی هر فردی ، قلـمـرو زندگی شخصی او به حساب می آید و همچنین ممکن است به عنوان یکی از بسترهای جـرم خـیز در فضای مجازی باشد.

وی گفت: مجرمان و تبهکاران سایبری، همواره درفضای نامحدود اینترنت، به دنبال راهـی بـرای پیـاده کـردن مقـاصـد شـوم خـود هستند ولـی گـاهـی اوقات، سهـل‌انگاری، اعتماد بیجا و بـی‌دقـتی برخی از کـاربران فضای مجازی، بـاعـث می‌شود تا راه بـرای اعمـال مجـرمـانـه آنها، بیش از پیش همـوار شود.

این مقام انتظامی افزود: تصـور گمـنامی و پنهـان‌ماندن در فضای مجازی، باعث شده تا بـرخـی از مجرمان با بدست آوردن اطلاعات خصوصی کاربران، اقدام به تهدید ، اخـاذی یا هتک حیثیت آنان می کنند.

سرهنگ پرسا ادامه داد : با مطالعه و بررسی صورت گرفته از میان پرونده های مراجعان پلیس فتا مشخص شد، اغلـب بـزه دیـدگـان جرایم سایبری، افرادی هستند که به راحتی، اطلاعات خـودشان را در اختیار دیگران قرار می دهند که مهمترین علت آن نا آشنایی با محیط مجـازی ، بـی‌دقـتی در محافظت از داده‌ها و ضعـف شخصـیتی آنها می باشد .

وی تصریح کرد: از جمله دلایل و انگیزه نقض کنندگان حریم خصوصی در فضای مجازی؛ حسـادت، حـس انتـقام جویی، افسردگی، عصـبانیت، حقـارت و تـوجـه نکـردن بـه مسـائل و اصول اخـلاقی و ارزش‌های جامعه می باشد.

این مقام مسوول یادآور شد: در قانون جرائم رایانه ای، 13 مصـداق برای نقـض حریم خصوصی در فضای مجازی، جرم انگاری شده که از مهمترین آنها، دسترسی غیر مجاز به اطلاعات  اشخاص می باشد که این موضوع میتواند منجر به هتک حیثیت، تهدید، اخاذی و غیره شود.
سرهنگ پرسا به شهروندان توصیه کرد:کاربران عزیز هنگام عضویت و فعالیت در شبکه های اجتماعی، قوانین فضای سایبر را رعایت کرده تا در گام اول ، برای خود و خانواده شان مشکل ایجاد نشود و در گام بعدی ، تعرضی به حریم خصوصی سایر کاربران  صورت نگیرد. 

رییس پلیس فتا گلستان بیان داشت :بهترین راه برای حفظ حریم خصوصی در فضای مجازی، محـدود کردن اطلاعات شخصی برای به اشتراک گذاری است و تنها خود فرد می تواند در این زمینه به حفظ حریم خصوصی خود کمک کند.

این مقام انتظامی در پایان از شهروندان خواست فضای سـایبـر را مطمـئن فـرض نکنند و تاکید کرد که در فضای مجازی، چیـزی با عـنوان حـریـم خصـوصـی وجـود نـدارد.
 

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط