رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
۱۳۹۷-۱۰-۲۴ ۱۱:۰۷
تنظیم اندازه قلم

پ

۴:۳۸
رئیس پلیس فتا ایلام اظهار داشت :

شناسایی و برخورد با عاملان باند کلاهبرداری و رمالی در ایلام

رییس پلیس فتا ایلام از شناسایی و برخورد با عاملان باند کلاهبرداری و رمالی در ایلام خبر داد و گفت :هدف و انگیزه اصلی مدیران و گردانندگان این کانال تلگرامی تنها سوء استفاده از عقاید مذهبی هموطنان و کلاهبرداری مالی از آن‌ها بوده است. 

پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا : در پی انتشار خبری مبنی بر فعالیت یک کانال تلگرامی با موضوع رمالی و شرط‌بندی توسط پلیس فتا ایلام، برای بررسی جزئیات بیشتر تلاش شد مصاحبه‌ای با رئیس محترم پلیس فتا سرهنگ علی جمالی انجام شود. آنچه در ذیل آمده است ماحصل این گفت وگو است.

+ در مورد شروع این پرونده و کلاهبرداری و دستگیری این باند توضیح بفرمایید؟

با مراجعه یکی از شهروندان عزیز به پلیس فتا و اخذ اظهارات وی مشخص شد وی از طریق دوستان و بستگان خود در یکی از کانال‌های تلگرامی عضو می‌شود. متأسفانه ایشان فریب تبلیغات دروغین مدیران و گردانندگان کانال مذکور را می‌خورد و از آن‌ها می‌خواهد که برای برآورده شدن آرزوهایش دعا کنند. مدیران کانال نیز از وی می‌خواهند تا مبلغی بیش از ۷۰۰ میلیون ریال را به حساب آن‌ها واریز نماید و منتظر برآورده شدن آرزوهایش در آینده نزدیک باشد و متأسفانه این شهروند نیز پرداخت هزینه را تقبل می‌کند.

پس از گذشت چند ماه وقتی متوجه می شود که خبری از استجاب دعاها و برآورده شدن نیازها نیست به پلیس فتا مراجعه می‌کند و از گردانندگان آن کانال شکایت می‌کند. با توجه به حساسیت موضوع و توضیحاتی که از نوع فعالیت و تبلیغات کانال داده شده، در این راستا بلافاصله گزارشی تنظیم و دستورات لازم از مقام قضایی در خصوص شناسایی و دستگیری مدیران کانال اخذ شد.

+ بفرمایید تعداد اعضای این کانال و موضوع فعالیت آن‌ها چگونه بوده است؟
 حدود ۴۰ هزار نفر عضو و دنبال کننده در دو شبکه اجتماعی بیگانه تلگرام اینستاگرام بوده، همانطوریکه خدمت شما عرض کردم عمده فعالیت این کانال داستان‌های دروغین و ساختگی مانند اینکه افراد پس از عضویت در این کانال چه مشکلات و گره هایی از زندگی آن‌ها باز شده است و یا به عنوان نمونه صفحاتی از کتاب‌های قدیمی و اساطیری با خط‌های قدیمی و بیگانه و ... را داشتند که نشان از حرفه‌ای بودن این مدیران و گردانندگان کلاهبردار بود را در کانال بارگزاری می‌کردند.

+ در مورد اهداف و انگیزه مدیران و گردانندگان این کانال تلگرامی توضیح دهید؟
هدف و انگیزه اصلی این مدیران و گردانندگان، تنها سوء استفاده از عقاید مذهبی هموطنان و کلاهبرداری مالی از آن‌ها بود. در این راستا ابتدا سعی می‌کردند اعتماد شهروندان را جلب و پس از آن بسته به نوع نیاز و تعداد نیازمندی‌ها برای شهروندان مهلت استجابت دعا می‌کردند و قبل از آن شهروندان را مجبور می‌کردند نسبت به واریز وجه توافقی اقدام نمایند تا پس از آن اقدامات استجابت دعا از سر گرفته شود.

+ در این پرونده مبلغ کلاهبرداری که از هموطنان شده است چقدر بوده است؟
در این پرونده به طور کلی تعداد دو نفر مدیر و گرداننده کانال و تعداد یک نفر همدست آن‌ها دستگیر شدند، در این مرحله تعداد ۲۵ نفر به عنوان شاکی به این پلیس مراجعه نمودند و به طور کلی مبلغی بیش از ۲ میلیارد ریال به حساب شکات برگردانده شد . توضیح اینکه در صورت مراجعه بقیه شکات در سایر استان ها مشخص خواهد شد که مبلغ کلاهبرداری بیشتر از این مقدار خواهد بود.

+ در مورد اقدامات پلیسی انجام شده در جهت برخورد با مدیران این کانال توضیح دهید؟

با انجام اقدامات فنی و تخصصی وضمن هماهنگی با مقام قضایی تعداد دو نفرازگردانندگان اصلی این کانال‌ها در شبکه‌های اجتماعی تلگرام و اینستاگرام در یکی از استان های مرکزی کشور شناسایی و دستگیر شدند. تعداد یک نفر از همدستان آن‌ها نیز در استان ایلام شناسایی و دستگیر و پس از اخذ اظهارات و اعتراف به جرم ارتکابی و معاودت مبالغ کلاهبرداری شده تحویل زندان شدند.

+ چه توصیه‌هایی برای مردم و خانواده‌ها دارید؟
مردم عزیز استحضار دارند که در فضای مجازی هویت افراد در بسیاری از موارد مشخص نیست. متأسفانه کلاهبرداران و سودجویان در این فضا وجود دارند و هرکسی با توجه به هدفی که دارد، از عدم آگاهی برخی از شهروندان سوء استفاده می‌کند و در این فضا اقدام به راه اندازی صفحات و کانال‌هایی می‌کنند.

یکی از این موارد موضوع کلاهبرداری مالی با نیت رمالی، استجابت دعا، شرط‌ ‌بندی و طالع بینی است. آن ها اعتقادات مذهبی ما را نشانه گرفته‌اند. تبلیغات آن‌ها نیز بسیار وسیع و در خیلی از موارد کاملاً حرفه ای و فریبنده است. توجیه بنده این است که نباید برای برآورده شدن نیازهای خود به کسی رجوع کنیم که او را اصلاً نمی‌شناسیم، مکان و محل زندگی او را نمی‌دانیم از تخصص او، اصالت او اعتقادات مذهبی هیچ اطلاعی نداریم و متأسفانه صرفاً به تبلیغات دروغین و داستان‌های ساختگی بارگزاری شده در کانال‌ها بسنده کنیم و به راحتی حاضر شویم مبالغ میلیونی و چند ده میلیونی را برای برآورده شدن دعاهایمان به حساب این افراد واریز کنیم.

در این فضا افرادی چه در داخل و چه در خارج برای دور نگه‌ داشتن مردم عزیز، از اعتقادات ناب محمدی و اسلامی خود برنامه ریزی‌های زیادی کرده‌اند و در بسیاری از موارد نه تنها انحرافات دینی ایجاد می‌کنند بلکه با این روشی که عرض کردم حتی پول مردم را نیز به راحتی تصاحب می کنند.

+ در پایان اگر صحبتی دارید، بفرمایید؟

فضای مجازی علیرغم مزایایی که دارد تهدیدات بسیار زیادی نیز دارد؛ جوانان عزیز، خانواده‌های گرامی بایستی روش‌های ایمن سازی خود را در این فضا بدانند و اسیب‌های اجتماعی و ... را بشناسند. قبل از ورود به این فضا بایستی راجع به آن اطلاعات لازم و کافی را داشته باشند. برای هر رده سنی و قشری از جامعه در این فضا هم خوراک رسانه‌ای مثبت و هم منفی بارگزاری شده چه با نیات خیر و چه با نیات سوء، حتماً سعی کنید اطلاعات خود را در این خصوص به روز کنید. پلیس فتا به عنوان مشاوری خوب، قابل دسترس و امین بدون انتظار در حوزه فضای مجازی در خدمت آحاد همشهریان و هموطنان مان در سرار کشوراست.

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط