رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
۱۳۹۷-۱۰-۲۴ ۱۱:۴۱
تنظیم اندازه قلم

پ

۲:۱۸
رییس پلیس فتا خوزستان گفت :

توهین و هتک حیثیت در فضای مجازی به دلیل اختلافات خانوادگی

رییس پلیس فتا خوزستان با اشاره به کشف یک پرونده توهین وهتک حیثیت در فضای مجازی به دلیل اختلافات خانوادگی اظهارداشت : افراد باید در استفاده از فضای مجازی دقت وهوشیاری خود را افزایش دهند تا مبادا پیام‌ها و محتوای ارسالی آنها مصداق توهین و یا نشر اکاذیب را داشته باشد.

سرهنگ شاهین حسنوند رییس پلیس فتا خوزستان در گفت‌و‌گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا اظهار کرد: خانم جوانی ضمن مراجعه به این پلیس مدعی شد فرد ناشناسی در شبکه‌های اجتماعی اقدام به توهین و فحاشی به او نموده و پس از اینکه از نیتش برای شکایت و در جریان گذاشتن پلیس مطلع شده است ، شروع به تهدید کرده و با این کارمخل امنیت و آسایش او شده است. 

وی افزود: با ثبت اظهارات شاکی، موضوع در دستور کار کارشناسان پلیس فتا قرار گرفت، در بررسی‌ مطالب منتشر شده توسط متهم و همچنین شیوه و طریقه انتشار مطالب مشخص شد که پیام‌ها در ابتدا در پیام‌رسان وات‌ساپ منتشر شده است. 

این مقام مسوول ‌در ادامه از شناسایی متهم خبر داد و گفت : همانگونه که ذکر شد تهدید، توهین، انتشار اکاذیب و فحاشی به دیگران از جرائم و تهدیدات فضای مجازی بوده که در آن افراد با اهداف مختلف و با استفاده از هویت‌های جعلی و اکانت‌های متعدد، بدون رعایت قوانین، به حریم شخصی دیگران وارد شده و دست به انجام این کار می زنند. 

وی تصریح کرد: با مشخص شدن هویت عامل توهین و هتک حیثیت، پس از حضور متهم در پلیس فتا، تحقیقات از وی شروع شد.

سرهنگ حسنوند افزود: شهروندان در صورت مواجهه با هرگونه توهین، تهدید و نشر اکاذیب در فضای مجازی، هیچگاه مقابله به مثل نکنند وبهترین کار ممکن در این مواقع ارجاع به قانون است. همچنین در صورت مواجهه با اخاذی توسط مجرمان سایبری، به‌هیچ وجه زیر بار خواسته‌های آنان نرفته و در سریع‌ترین زمان ممکن نیز پلیس فتا را در جریان قرار دهند.

رییس پلیس فتا خوزستان اظهار داشت : متهم در ابتدا به شدت منکر جرم خود شد ؛ اما در مواجهه با ادله‌های پلیس به ناچار لب به اعتراف گشود و در اظهاراتش دلیل جرم خود را اختلافات خانوادگی بیان کرد و گفت "با کینه‌ای که از شاکی داشتم، از مدت‌ها قبل به دنبال راهی برای انتقام بودم و با گمان اینکه هیچ‌ گاه شناسایی نمی شوم، تصمیم گرفتم که به صورت ناشناس اقدام به توهین و فحاشی و انتشار مطالب کذب علیه وی نمایم"؛در ادامه با تکمیل پرونده، متهم جهت سیر مراحل قانونی به دادسرا معرفی شد.

این مقام انتظامی در خاتمه به شهروندان توصیه کرد: آسیب ناشی از توهین و نشر اکاذیب در فضای مجازی به مراتب بیشتر از توهین در فضای حقیقی است که در آن ممکن است فرد تنها در مقابل تعداد جمعیتی کم  قرار داشته باشد، شاید در فضای حقیقی بشود اعاده حیثیت کرد، اما توهین در فضای مجازی، که در سراسر جهان قابل انتشار است اعاده حیثیت بسیار مشکل و شاید غیر ممکن است. لذا افراد باید در استفاده از فضای مجازی دقت و هوشیاری خود را افزایش دهند تا مبادا پیام‌ها و محتوای ارسالی آنها مصداق توهین و یا نشر اکاذیب را داشته باشد.
 

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط