۱۳۹۷-۱۰-۲۵ ۰۹:۲۵
تنظیم اندازه قلم

پ

۴:۱۰
رئیس پلیس فتا ایلام اظهار کرد:

تبلیغات و خرید و فروش هر نوع دارو، در فضای مجازی ممنوع است

رییس پلیس فتا ایلام با اشاره به اینکه تبلیغات و خرید و فروش هر نوع دارو، در فضای مجازی ممنوع است و با این افراد برخورد قانونی لازم صورت می‌پذیرد،تصریح کرد : داروهایی که در فضای مجازی تبلیغ می‌شود اکثراً مورد تأیید معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی نیستند و فاقد فاکتورهای لازم هستند.

پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا : تبلیغات و خرید و فروش هر نوع دارو، در فضای مجازی ممنوع است لذا با هرگونه تبلیغات، خرید و فروش دارو در فضای مجازی که سلامت مردم را به مخاطره می‌اندازد برخورد قانونی لازم صورت می‌پذیرد. البته این برخورد فراتر از مرزهای جغرافیایی یک کشور است، از این رو هر ساله شاهد اجرای طرح پانجیا در این خصوص هستیم که توسط پلیس‌های سایبری به صورت همزمان اجرا می‌شود تا شاهد تامین امنیت و سلامت مردم در سطح جهانی باشیم.

طرحی که پلیس فتا جمهوری اسلامی ایران از آغاز شکل‌گیریش در آن مشارکت داشته و همواره دستاوردهای خوبی داشته است. از این رو با رئیس پلیس فتا استان ایلام سرهنگ علی جمالی به عنوان یکی از مجریان اجرای طرح پانجیا به گفت‌وگو نشسته‌ایم تا ببینیم در این زمینه چه اتفاقی افتاده است. آنچه در ذیل می‌خوایند ماحصل این گفت‌وگو است.

+به عنوان اولین سوال بفرمائید خرید و فروش دارو در فضای مجازی چه حکمی دارد؟

برابر قوانین و مقررات داروخانه‌های رسمی و دارای مجوز بایستی جهت فعالیت اقتصادی در فضای مجازی به معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی مراجعه نمایند و مجوز جداگانه اخذ کند. لیکن تبلیغ و فروش دارو توسط سایر افراد عمومی و شرکت‌های غیر رسمی در فضای مجازی ممنوع است.

+باتوجه به این موضوع که خرید و فروش دارو در فضای مجازی ممنوع است، شهروندان برای خرید دارو چه کنند؟ مثلا داروهای کم یاب برای بیماریهای خاص؟

خدمت شما عرض کنم، چگونگی تهیه دارو، مقدار آن و کلیه سیاست گذاری‌های تهیه و توزیع و پخش آن در حوزه وزارت بهداشت و دیگر نهادهای ذیربط است. توصیه ما به عنوان پلیس این است که شهروندان گرامی استحضار دارند که موضوع سلامتی آن‌ها بسیار اهمیت دارد و نباید با وجود این همه پزشک متخصص و مراکز معتبر و قانونی و تولید و پخش دارو، در فضای مجازی به افراد یا سایت‌هایی مراجعه کنند که هیچگونه تخصصی در این زمینه ندارند یا به طور کلی هویت آن‌ها نیز مشخص نیست.

داروهایی که در فضای مجازی تبلیغ می‌شود، ممکن است فاقد استانداردها،معیارها و فاکتورها باشند. لذا اگر چه ممکن است شهروندان بتوانند دارویی هرچند کمیاب را در فضای مجازی ارزان‌تر پیدا کنند ولی موضوع سلامتی انسان آنچنان اهمیت دارد که نباید به خاطر ارزان بودن یا سهل‌الوصول بودن آن، این خطر جانی را بپذیرند. توصیه ما این است که مردم تمام تلاششان این باشد که ار مراکز معتبر دارو تهیه نمایند.

+تا کنون چند طرح پانجیا در کشور اجرا شده است و این استان آیا در تمام اجرای این طرح ها مشارکت داشته است؟

بله، استحضار دارید که طرح پانجیا یک طرح جهانی است تا به امروز یازده مرحله اجرا شده است. خوشبختانه این طرح همزمان با سایر استان‌ها در کشور، در استان ما به اجرا در آمده است. به دلایلی از جمله جمعیت استان، ایلی و عشیره‌ای بودن، توسعه نیافتگی استان در برخی جهات و ... نسبت به استان‌های دیگر ما شاهد فعالیت گسترده کاربران در فضای مجازی در این حوزه نیستیم اما این امر به معنی عدم وجود چنین جرایمی در استان نیست. متأسفانه در این طرح در استان ایلام مشخص شد افرادی که در استان فعالیت‌های غیر قانونی خود را در این حوزه شروع کرده‌اند، به همین منظور با هماهنگی مقامات قضایی اقدامات لازم در جهت شناسایی و برخورد با آن ها صورت گرفت.

+ امسال در طرح پاجیا در استان ایلام چه اتفاقی افتاد چقدر دارو و متهم کشف و دستگیر شد؟

در سال جاری در اجرای این طرح با انجام اقدامات فنی و اطلاعاتی تعداد ۱۷ نفر که اقدام به توزیع و تبلیغ دارو در فضای مجازی می‌کردند با هماهنگی مقامات قضایی نسبت به شناسایی، احضار و برخورد با آن‌ها اقدام شد.

+ داروهای کشف شده چه شد؟

این افراد به عنوان رابط و در جهت تبلیغات فعالیت می‌کردند و تولید کننده و یا صاحب آزمایشگاه و تولیدی نبودند.

+ چه توصیه هایی در این خصوص به مردم و کاربران فضای مجازی دارید؟

در ابتدای صحبت‌ها اشاره شد سلامتی مردم عزیز بایستی یکی از اولویت‌های اصلی زندگی افراد باشد. متأسفانه تبلیغات زیاد و دروغ پردازی‌هایی از جمله قیمت پایین، اثر بخشی سریع و ... که مجرمان در فضای مجازی دارند باعث تحریک مردم برای تمایل به این داروها شده است. مجدداً تأکید می‌کنم این داروهایی که در فضای مجازی تبلیغ می‌شود اکثراً مورد تأیید معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی نیستند و فاقد فاکتورهای لازم هستند. این افراد متأسفانه برای کسب درآمد نامشروع حاضر می‌شوند با سلامتی و جان مردم بازی کنند. توصیه می کنیم فریب تبلیغات دروغین این افراد که اکثراً هیچ تخصصی در این زمینه را ندارند، نخورند.

+ در پایان اگر صحبتی هست بفرمایید؟

ما در پلیس فتا خود را خادم همه مردم خصوصاً هم استانی‌های عزیز می‌دانیم. ما برابر قانون در حدود اختیارات و وظایفی که قانونگذار به ما محول نموده است، با مصادیق مجرمانه در فضای مجازی برخورد می‌کنیم. پلیس فتا با هرکسی که امنیت روانی جانی و ... مردم را به مخاطره می‌اندازند برخورد خواهد کرد. از عموم مردم درخواست داریم با مراجعه به سایت پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.ir بخش ارتباطات مردمی هرگونه مصادیق مجرمانه را به ما گزارش کنند.

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط