رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
۱۳۹۷-۱۰-۲۷ ۰۷:۲۳
تنظیم اندازه قلم

پ

۴:۰۸
رئیس پلیس فتا استان ایلام مطرح کرد:

بررسی وضعیت جرائم در فضای مجازی در سال ۹۶ و ۹۷ در استان ایلام

رییس پلیس فتا ایلام ضمن تشریح وضعیت جرائم در فضای مجازی در سال ۹۶ و۹۷ در این استان ، اظهار داشت : تعداد کل پرونده‌های واصله در هشت ماهه سال جاری ۵/۲ برابر مدت مشابه سال قبل است و در دوبازه زمانی امسال و سال گذشته کلاهبرداری مالی در صدر جرایم است.

پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا : از زمان ورود اینترنت و گسترش فضای مجازی در بین اقشار مختلف مردم در کنار تمامی محاسنی که با خود به همراه دارد دغدغه و نگرانی‌های زیادی را برای افراد، خانواده‌ها و به طور کلی در سطح جامعه به وجود آورده است.

آسیب‌ها و تهدیدات فضای مجازی کلیه افراد، اقشار و سنین مختلف را تحت الشعاع تأثیرات خود قرار داده است و به گروه خاصی محدود نیست. اخیراً به دلیل افزایش چشمگیر کاربران استفاده کننده از فضای مجازی در حوزه‌های مختلف و وجود کلاهبرداران و سودجویان در این فضا شاهد افزایش جرایم و بروز مشکلات فراوانی برای هموطنانمان هستیم. به همین منظور مصاحبه‌ای با رئیس پلیس فتا ایلام جناب سرهنگ "علی جمالی" انجام شده است.

آنچه در ذیل آمده است ماحصل این گفت وگو است:

+ ابتدا در مقدمه بفرمایید وضعیت جرائم در فضای مجازی در سال ۹۶ در استان ایلام چگونه بوده است؟

در استان ایلام در سال ۹۶ نسبت به سال ۹۵ شاهد افزایش جرایم در حدود ۱۳۶ درصد بودیم. متأسفانه آمارها نشان می‌دهد که در سال ۹۷ تا پایان آبان ماه نسبت به مدت مشابه سال ۹۶ شاهد افزایش پرونده‌های واصله هستیم.

+ کدام یک از جرائم دارای بیشترین فراوانی بوده است؟

 در استان ایلام کلاهبرداری مالی به روش های مختلف در صدر جرایم است و بعد از آن می‌توان گفت هتک حیثیت رتبه دومی را دارد.

+ دلیل اینکه شاهد افزایش جرم کلاهبرداری مالی هستیم چیست و مردم برای اینکه در دام مجرمان اینگونه جرائم نیفتند چه باید بکنند؟

عدم آگاهی مردم از روش‌ها و شگردهای مجرمان برای کلاهبرداری یکی از عمده‌ ترین دلایل  افزایش جرم در این فضا می باشد .

کلاهبرداران با برقراری تماس تلفنی با شهروندان به بهانه‌های مختلف مانند برنده شدن در مسابقات رادیویی و تلویزیونی، سفرهای سیاحتی و زیارتی، برنده شدن اجناس و اقلام خانگی، سیم کارت طلایی، کمک‌های خیریه و ... و هدایت مردم به عابر بانک و ارائه رمز دوم و cvv2 کارت از مردم کلاهبرداری می‌کنند.

در این شرایط اگر مردم عزیز با این شگردها آشنا باشند به راحتی از ادامه این روش کلاهبرداری جلوگیری می‌شود. یا در روش‌های دیگر مثلاً تبلیغات کالا در شبکه‌های اجتماعی مثلاً فروش کالاهای مختلف به قیمت بسیار پایین و ... و واریز کردن پول به حساب افرادی که هویت آن‌ها مشخص نیست و صحت و سقم فعالیت آن‌ها و یا واقعی بودن تبلیغات آن‌ها مشخص نیست، در چنین شرایطی مردم عزیز اگر در جریان اینگونه شگردهای مجرمانه باشند، به راحتی پول به حساب آن‌ها واریز نمی‌کنند.

در مورد هتک حیثیت هم موضوع چنین است، شهروندان بایستی مطلع باشند هرگونه اطلاعات بانکی، شخصی، عکس‌ها و تصاویر خانوادگی در فضای مجازی راه را برای سوء استفاده مجرمان و فرصت طلبان باز می‌کند نبایستی به راحتی اعتماد کنند و تصاویر خانوادگی و شخصی خود را در فضای مجازی بارگزاری کنند.

+ وضعیت جرائم در فضای مجازی در نیمه اول سال ۹۷ در استان ایلام چگونه بوده است؟

عرض کردم که متأسفانه وضعیت مطلوب نیست و شاهد افزایش جرم در این فضا هستیم. آمار مقایسه‌ای نشان می دهد در ۸ ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته آمارها افزایش یافته اند.

+ آمار مقایسه ای سال ۹۷ و ۹۶ چگونه است؟

تعداد کل پرونده‌های واصله در هشت ماهه سال جاری ۵/۲ برابر مدت مشابه سال قبل است و در دوبازه زمانی امسال و سال گذشته کلاهبرداری مالی در صدر جرایم است.

+ پیش بینی شما از روند جرائم در آینده چیست؟

ما تمام تلاش خودمان را به کار گرفته‌ایم تا آمار جرایم کاهش یابد، انجام مصاحبه‌های تلویزیونی، رادیویی، ساخت اینفوگرافیک‌های آموزشی، انتشار بروشور‌ها، برگزاری کلاس‌های آموزشی برای شهروندان، مدارس، ادارات و ... از اقدامات پیشگیرانه است. پیش بینی بنده این است تا زمانی که عامه مردم آموزش ببینند شاهد افزایش جرایم باشیم. علت اصلی آن هم عدم آگاهی و نداشتن سواد رسانه‌ای است.

+ چه توصیه‌هایی برای کاربران در فضای مجازی دارید؟

توصیه بنده این است در تمام نقل و انتقالات مالی در فضای اینترنت هیچ وقت عجله نکنید. پورتال‌های جعلی بانکی را بشناسید. فریب تبلیغات دروغین را نخورید. برای کسی که او را نمی‌شناید پول واریز نکنید. به تماس‌های تلفنی به بهانه‌های مختلف که عرض کردم بی‌اعتنا باشید و اطلاعات بانکی را در اختیار هیچ کسی قرار ندهید.

+ در پایان اگر صحبتی هست بفرمایید؟

 اجازه بدهید بنده یک نکته را خدمت مردم و مسئولین عرض کنم، در حوزه جرایم سایبری همانطور که عرض کردم دلیل اصلی بروز جرایم در فضای مجازی عدم آگاهی شهروندان از تهدیدات و آسیب‌های فضای مجازی و کار و فعالیت در بستر اینترنت است.

ما در پلیس فتا در سطح عمومی و تخصصی کارشناسان خود را به ادارات، مدارس، ارگان ها و ... اعزام می‌کنیم و با هماهنگی قبلی کلاس آگاهسازی تشکیل می‌دهیم.

با نمایش فیلم، مستند، برگزاری جلسات پرسش و پاسخ تمام توان خود را به کار می‌گیریم تا امنیت مردم در این فضا بیشتر و بیشتر شود، لذا خواهش بنده این است هر یک از ادارات و نهادها حتی عامه مردم آمادگی دارند با پلیس فتا در ارتباط باشند تا کارشناسان ما برای برگزاری کلاس‌های توجیهی خدمت آن‌ها برسند.

 

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط