رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
۱۳۹۷-۱۱-۰۸ ۰۷:۴۳
تنظیم اندازه قلم

پ

۵:۰۹
رئیس پلیس فتا استان ایلام:

آموزش شهروندان مهمترین راه در کاهش تهدیدات فضای مجازی است

رئیس پلیس فتا استان ایلام ، آموزش شهروندان را مهمترین راه در کاهش تهدیدات فضای مجازی برشمرد و گفت : بایستی همه نهادها با تعامل تنگاتنگ در جهت فرهنگ سازی ، آگاهسازی و آموزش همگانی گام بردارند تا در آینده ای نزدیک ما شاهد هیچ تهدیدی در این فضا نباشیم.

پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا :با توجه به استفاده اکثریت افراد جامعه و به واسطه ارتباطات مستقیم و غیر مستقیم عموم مردم با فضای مجازی و سوء استفاده کلاهبردارن از این موقعیت ،متأسفانه شاهد افزایش جرایم در فضای مجازی و تعداد پرونده‌های تشکیل شده در پلیس فتا هستیم . 

به همین منظور در خدمت جناب سرهنگ "علی جمالی" رئیس پلیس فتا ایلام هستیم تا در خصوص مهمترین عوامل بروز جرایم با وی  مصاحبه‌ای انجام بدهیم، آنچه در ذیل آمده است ماحصل این گفتگو است.

+ به عنوان سوال اول بفرمایید به طور کلی یک اشاره‌ای به مأموریت‌های پلیس فتا داشته باشید؟

به طور کلی پلیس فتا در دو حوزه مأموریتی تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری و مبارزه با جرایم این حوزه فعالیت می کند ، در حوزه تشخیص و پیشگیری همانطور که از عنوانش پیداست، پلیس فتا در راستای اطلاع‌رسانی عمومی و آموزش همگانی با موضوع آسیب‌ها و تهدیدات فضای مجازی، آخرین شگردهای کلاهبرداری، بدافزارها و سایر موارد مبتلا به جامعه در شرایط و زمان خاص، اقدام به برگزاری کلاس‌های آموزشی در سطح عمومی و حتی تخصصی می کند و در راستای مبارزه با جرایم سایبری هم برابر قانون و با هماهنگی مقامات قضایی ما به شکایات مردم رسیدگی می‌کنیم و خدمتگزار مردم هستیم.

+ در مورد اهمیت فضای مجازی به عنوان فرصت یا تهدید توضیح بفرمایید؟

همه استحضاردارند که ما شاهد پیشرفت جامعه در تمام جهات هستیم، یکی از حوزه‌هایی که بیشترین پیشرفت را داشته است حوزه اینترنت، رایانه، گوشی‌های همراه و شبکه‌های اجتماعی است، به طور کلی ما داریم به سمت و سویی می‌رویم که انجام همه امورات روزانه از جمله امورات بانکی، تجاری، تبلیغات، اطلاع‌رسانی، مطالعه موارد علمی و ... در بستر اینترنت برای ما میسر شده است.

در حوزه فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی باید عرض کنم که امروزه درصد بالایی از ارتباطات مردمی از طریق شبکه‌های اجتماعی صورت می‌گیرد و رفته رفته این شبکه‌ها به یک نیاز اجتماعی تبدیل شده است و وجود آن ضروری شده است.

بنده شخصاً معتقدم که اگر ما بتوانیم آسیب‌ها و تهدیدات فرهنگی، امنیتی، فردی، مذهبی و اجتماعی را کاهش بدهیم به طوریکه این فضا خطری برای کاربران ما نداشته باشد، این فضا بسیار مفید و کاربردی خواهد بود.این فضا هم تهدید است و هم فرصت،لیکن بایستی همه نهادها با تعامل تنگاتنگ در جهت فرهنگ سازی ، آگاهسازی و آموزش همگانی گام بردارند تا در آینده ای نزدیک ما شاهد هیچ تهدیدی در این فضا نباشیم.

+ با توجه به جرایمی که در این حوزه اتفاق می‌افتد به نظر شما بیشترین دلایل شکل‌گیری و ارتکاب افراد به این جرایم چیست؟

هر جرمی که اتفاق می‌افتد، می‌تواند دلیل خاص خودش را داشته باشد. مثلاً در حوزه کلاهبرداری مالی می‌توان گفت که مجرمان کار روانشناسی خیلی قوی انجام می‌دهند و سواد سایبری بالایی دارند؛ در حوزه هتک حیثیت، مشکلات خانوادگی، حسادت، رقابت، انتقام‌جویی و دلایل مشابه دیگر می‌تواند منتج به شکل‌گیری چنین جرایمی شود.

به طور کلی اگر بخواهیم یک دلیل برای تمام جرایم ذکر کنیم، آن دلیل می‌تواند عدم آگاهی برخی از کاربران و چگونگی رفتار آن‌ها در این فضا باشد، به هر حال اگر چه یک کلاهبردار بسیار حرفه‌ای هم باشد تنها می‌تواند از طریق فریب کاربر و فرد قربانی به حساب بانکی وی دسترسی پیدا کند.

در صورتی که کاربر شیوه‌های کلاهبرداری را بشناسد و با ترفندهای کلاهبرداران آشنا باشد قطعاً فریب نخواهد خورد. یا به عنوان مثال اگر بداند در سایتی احتمال تبلیغ دروغین وجود دارد ، هیچوقت قبل از مشاهده و تحویل کالا وجهی به عنوان بیعانه واریز نخواهد کردو در حوزه هتک حیثیت نیز اگر شهروندان بدانند که احتمال سوء استفاده از تصاویر و فیلم‌های خانوادگی وجود دارد، قطعاً آن ها را به اشتراک نمی‌گذارند.

+ به نظر شما آموزش شهروندان در این راستا چقدر اهمیت دارد؟

بنده معتقدم که یکی از اصلی ترین راه‌ها در کاهش آسیب‌ها و تهدیدات فضای مجازی آموزش شهروندان است، متأسفانه در این فضا تمام افراد در هر سنی می‌توانند قربانی شوند. لذا آموزش در تمام سطوح از جمله کانون‌های پرورش فکری کودکان و نوجوانان، سطوح مختلف آموزش و پرورش، ادارات، خانواده‌ها و والدین و ... نیاز است؛ هر کسی در هر سطحی که در این فضا هست بایستی آموزش متناسب با آن را طی کند.

+ پلیس فتا استان ایلام چه اقداماتی در این راستا انجام داده است؟

خوشبختانه در پلیس فتا کارشناسان بسیار فنی و تخصصی به کارگیری شده اند، این مورد در استان ایلام نیز صدق می‌کند، آمادگی آموزش شهروندان در هر سطحی را داریم ،در خصوص آموزش شهروندان با بسیاری از ادارت همچون سازمان آموزش و پرورش تفاهم نامه همکاری منعقد کردیم و راه‌های ارتباطی مردم با پلیس فتا را از طریق پیام رسان‌های داخلی معرفی کردیم، ما در هر زمان و مکانی آمادگی آموزش حضوری و ارائه مشاوره‌ها را به کاربران عزیز داریم.

+ میزان همکاری ادارات و نهادها با پلیس فتا برای آموزش عمومی چقدر است؟

به طور کلی مطلوب است، هم در مرکز استان و هم در شهرستان‌های تابعه، ادارات و نهادها همکاری می‌کنند. لیکن ما اولویت را به ادارات می‌دهیم چون تعداد مخاطبین ما بیشتر است و صنف خاص یا مراکزی دیگر همچون اردوگاه‌ها، آموزش و پرورش، کمیته امداد،  و ...جزو جوامع هدف ما محسوب می شوند .

+ قضاوتتان در مورد میزان تأثیر‌گذاری کلاس‌های آموزشی که خودتان برگزار می کنید ،چگونه است؟

این سوال را بایستی کسانی جواب بدهند که در کلاس‌های ما شرکت کرده‌اند. آن‌ها بایستی عملکرد ما را قضاوت کنند. کسانی که در کلاس‌های ما شرکت کرده‌اندخدا رو شکر اکثراً ابراز رضایت می‌کنند. خیلی از موارد با ما تماس می‌گیرند و اعلام می‌کنند به روش‌های مختلف می‌خواهند از آن‌ها کلاهبرداری کنند ولی قبلاً ما از طریق رسانه‌ها مانند رادیو و تلویزیون و ... از پلیس فتا شنیده‌ایم که این روش کلاهبرداری است و پیگیر نشدیم.

+ چه صحبتی با شهروندان در این راستا دارید؟

توصیه می‌کنیم هر کسی در هر سطحی که با فضای مجازی و اینترنت و شبکه‌های اجتماعی کار می‌کند، مخاطرات آن را بشناسد. توصیه می‌کنیم آخرین اخبار و اطلاعات و هشدارهای پلیس فتا را در وب سایت و کانال‌های این پلیس در پیام رسان‌های داخلی پیگیر باشند. از شهروندان می‌خواهیم با پلیس فتا در ارتباط باشند و قبل از هر اقدامی از مشاوره‌های کارشناسان ما بهره ببرند.

+ در پایان اگر صحبتی هست ، بفرمایید؟

امیدوارم با اطلاع‌رسانی خوب تمامی رسانه‌ها گامی موثر در جهت آموزش و ایمن سازی فضای مجازی و در کل خدمت به مردم برداشته باشیم.

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط