۱۳۹۷-۱۱-۰۹ ۰۷:۵۸
تنظیم اندازه قلم

پ

۲:۴۷
رئیس پلیس فتا استان ایلام:

بیش تر شکایت کنندگان در حوزه وقوع جرایم هتک حیثیت خانم ها هستند

رییس پلیس فتا ایلام در مورد میانگین سن و جنسیت جامعه آماری مراجعه کنندگان به پلیس فتا گفت : بیشتر آمار ما مربوط به جوانان و افراد میانسال است ودر حوزه‌هایی همچون وقوع جرم هتک حیثیت شاید بیشتر شکایت کنندگان خانم‌ها باشند و در حوزه مسائل کلاهبرداری مالی بیشتر قضیه متوجه آقایان است.

پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا: با توجه به گسترش جرایم در فضای مجازی و تعداد پرونده‌های تشکیل شده در پلیس فتا ایلام به سراغ رئیس پلیس فتا این استان سرهنگ "علی جمالی" رفتیم تا در خصوص مهمترین عوامل بروز جرایم با وی مصاحبه‌ای انجام بدهیم، آنچه در ذیل آمده است ماحصل این گفتگو است

+ مهمترین آسیب‌ها و تهدیداتی که در حوزه فضای مجازی استان ایلام اتفاق می‌افتد، کدامند؟

خدمت شما عرض کنم، فضای مجازی حوزه بسیار گسترده‌ای است. لیکن در خصوص شبکه‌های اجتماعی و پیام رسان‌ها باید عرض کنم که ما در پیام رسان‌های داخلی و بومی تهدیدی جدی سراغ نداریم، اما در پیام رسان‌های خارجی موضوع متفاوت است؛متأسفانه در این پیام رسان‌ها در حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی، مذهبی و ... تهدیداتی وجود دارد.

علیرغم اینکه ممکن است ما کیفیت آن‌ها را در سطح خیلی خوبی ارزیابی کنیم اما موارد و مطالبی که در این پیام رسان‌ها وجود دارد که تهدید کننده فرهنگ اسلامی ایرانی ما، دین ما، آرمان‌های انقلاب و... است؛ در حوزه امنیتی هم بایستی بدانیم که دشمنان از این بستر برای ایجاد نارضایتی، بدبین کردن مردم، تحریک و تشویش اذهان، فاصله انداختن بین مردم و مسئولان و ... استفاده می‌کنند.

+ در مورد میانگین سن، جنسیت و ... هم اگر آماری دارید، بفرمایید؟

به طور کلی تمام اقشار جامعه می‌توانند در این فضا به دلایل مختلف قربانی باشند و به عبارتی به عنوان شاکی به پلیس فتا مراجعه کنند. لیکن اگر بخواهیم در مورد میانگین سن و جنسیت هم صحبت کنیم باید عرض کنم که افراد مسن و کودکان فراوانی زیادی در میان طرفین پرونده‌های ما ندارند. لیکن بیشتر آمار ما مربوط به جوانان و افراد میانسال است. در حوزه‌هایی همچون وقوع جرایم هتک حیثیت شاید بیشتر شکایت کنندگان خانم‌ها باشند و در حوزه مسائل کلاهبرداری مالی بیشتر قضیه متوجه آقایان است.

+ به نظر شما مهمترین دلیلی که باعث این آسیب‌ها می‌شوند ،کدامند؟

دلایل زیادی را می‌توان نام برد. اما به طور کلی می‌توان به مواردی از قبیل عدم آگاهی مردم، عدم داشتن سواد رسانه‌ای کافی، مشکلات مالی، فراگیر شدن گوشی‌های هوشمند، انجام امورات روزانه در بستر اینترنت و ترفندهای پیچیده کلاهبرداران اشاره کرد.

+ چه توصیه‌هایی برای شهروندان خصوصاً خانواده‌ها دارید؟

به شهروندان عزیز توصیه می‌کنم با پلیس فتا از طریق سایت این پلیس به آدرس www.cyberpolice.ir در ارتباط باشند، قبل از هر کاری از مشاوره‌های کارشناسان ما استفاده کنند و آخرین اخبار و آموزش‌های لازم در خصوص فضای مجازی را دنبال کنند، متأسفانه عدم آگاهی مردم و در کنار آن فراگیر شدن شبکه‌های مجازی زمینه را برای سوء استفاده کنندگان فراهم کرده است.

در حوزه فضای مجازی نیز متأسفانه افرادی با سوء استفاده از این امکانات و شرایط به وجود آمده سعی دارند امنیت کاربران را به مخاطره بیندازند.

اعلام می‌کنم که همکاران بنده در پلیس فتا به صورت شبانه روزی سعی دارند در این حوزه امنیت را برقرار نمایند، لیکن برقراری امنیت مستلزم همکاری و همراهی مردم عزیز به خصوص خانواده‌های محترم است، از همه مردم درخواست دارم با ما در ارتباط باشند تا امنیت داشته باشند.

+ در پایان اگر صحبتی خاصی دارید ،بفرمایید؟

کارشناسان ما آماده برگزاری کلاس‌های آموزشی در سطوح مختلف ادارات، نهادها، سازمان‌ها، شرکت‌های خصوصی و ... را دارند،لذا از مدیران و مسئولان انتظار داریم با ما در ارتباط باشند و در جلسات خود، دوره‌های آموزشی، اردوها و ... از کارشناسان پلیس فتا دعوت کنند و موضوع آموزش را در این حوزه جزء برنامه‌های اصلی خود قرار دهند.

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط