رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
1399-01-04 20:17
تنظیم اندازه قلم

پ

2:11
کد خبر: 140969

الزامات برای SOX در سال 2019

کنگره ایالات متحده آمریکا قانون sox را در سال 2002 وضع کرد و بعنوان پروژه محافظت از سهامداران و عموم مردم از فعالیت‌های کلاهبرداری در نقص‌های حسابی کاربران و پروژه‌ها و.... معرفی شد و بمنظور بالا بردن دقت و عدم افشای اطلاعات شرکت‌های بزرگ در نظر گرفته شده بود.این کار در طی رسوایی‌های مالی همچون tyco ‎/ worldcom ‎/ enron توسط Michael oxlery  و paul Sarbanes  با هدف بهبود حاکمیت شرکتی و مسئولیتی  پیش نویس شد. 

از تمامی شرکت‌ها و کمپانی‌های عمومی خواسته شده بود که  مطابق sox  و عرصه‌های مالی اطلاعاتی و اینترنتی جلو بروند . در نتیجه  sox  دپارتمان‌های it  رکوردهای الکترونیکی شان را تغییر یافته نگه داشتند .

در حالیکه این عمل چگونگی برقرار کردن فعالیت تجاری یا اینکه چطور رکوردها را باید ذخیره کند را مشخص نمی‌کند و فقط اینکه کدام رکوردها باید ذخیره و مدت زمان آن‌ها چقدر باشد را مشخص نمی‌کند. برای مطابقت با sox شرکت‌ها باید تمامی رکوردها و پیام‌های الکترونیکی را حداقل به مدت 5 سال ذخیره کنند. عدم تطابق با sox  موجب جریمه شدن و یا حبس در زندان و یا هر دو را خواهد شد.

What-Is-SOX-Compliance-Auditing.jpg

انطباق sox  و امنیت اطلاعات

برای مدیران it و مجریان آن‌ها ، انطباق با sox  یک موضوع خیلی مهم و جدی است و باید حسابرسی شده باشد. وقتی مدیریت اطلاعاتی مناسب پیاده سازی شود از سود و منفعت واقعی برای تجارت‌شان بهره‌مند خواهند شد به عنوان مثال :

 
در 78 درصد سازمان ها انطباق sox  باعث جلو رفت بی وقفه در بهبود گردش مالی شده است.

52 درصد سازمان ها گزارش کرده اند که بهبود جدی در کنترل داخلی برای گزارشات مالی شان از زمان پیاده سازی sox   بصورت کامل را داشته اند .نتیجه گزارش می گوید: پروژه ها باید از sox  نه تنها بعنوان یک پدیده انطباق بلکه آن را بصورت یک فرایند طولانی مدت برای ایجاد ارزش ومعیار والایی در سازمان ها در نظر بگیرند.

در نهایت، گزارش به این نتیجه رسید که شرکت‌ها باید با SOX همراهی کنند، نه به عنوان سرگرمی  بلکه به عنوان یک فرآیند طولانی‌مدت برای ایجاد ارزش بیشتر در سازمان. این یکی از پیامدهای تصویب قانون SOX است.

چگونه انطباق sox   می تواند برای شما سودمند باشد؟

Security-Risk-To-Your-Organization-That-You-Can-Fix-It_0.jpg

جداً از تهدیدات جریمه‌ای و مجازات ، سازمان‌ها از sox   به عنوان چارچوب برای موارد زیر استفاده می‌کنند:

-    حسابرسی زیر ساخت موجود در زمینه it ، انحرافات ، شناسایی ناکارآمدی ها و کنترل های ضروری 
-    ساده سازی فرایندهای حسابرسی و گزارشات ، افزایش تولید زایی و کاهش هزینه‌ها
-    مدیریت ریسک‌های امنیتی بصورت موثرتر و پاسخ دهی سریع‌تر در مواقع نفوذ

یک راه‌حل نرم‌افزاری‌ست برای مواجهه با نیازمندی‌های انطباق که باید قادر به رصد اطلاعات و احمال سیاست‌ها و ضبط فعالیت هریک از کاربران باشد. بصورت دنباله‌دار کلیه اطلاعات مورد نیاز در جای خودش قرار خواهد گرفت . اطلاعات و تجارت خود را بصورت نرم‌افزاری که انطباق sox را تضمین می‌کند محافظت کنید و نسبت به حسابرسی بعدی‌تان آسوده‌تر باشید.

مترجم : رامین رضا زاده

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط